szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Mintegy ötszáz rendvédelmi dolgozóval szemben tett feljelentést három év alatt az NVSZ – közölték a hvg.hu megkeresésére. A hivatali visszaélést vagy vesztegetést elkövetők mellett volt, aki ellen sikkasztás, csempészet, illetve embercsempészet, vagy jelentési kötelezettség elmulasztása miatt indult eljárás.

Nem kímélte a Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ), vagyis a Belügyminisztériumhoz tartozó szervek belső elhárítása a bűncselekményeket elkövető fegyveres dolgozókat: a hvg.hu kérésére megadott adatok alapján 2011 és 2013 között 492 ember ellen tett büntetőfeljelentést. A három év legnagyobb ügyei között szerepelnek az éjszaka császárának tartott Vizoviczki László "rendőrei", az NNI-s és BRFK-s volt parancsnokok, valamint a nyelvizsgacsalási botrány lefülelése.

A Vizoviczki-ügyről az NVSZ főigazgatója, Bolcsik Zoltán a hvg.hu-nak 2012 nyarán a következőket nyilatkozta. "V. László vállalkozó egyre inkább azt hangoztatta és a környezetébe tartozó emberek is azt terjesztették, hogy befolyásos – többek között rendőri – kapcsolatokkal rendelkeznek, mindenki a zsebükben van, és emiatt mindent el tudnak intézni. Innen indultunk el, így vette kezdetét a felderítés. Majd amikor a nyomozás a nyílt szakaszba jutott, átadtuk az ügyet a Központi Nyomozó Főügyészségnek."

120 ezer embert véd az NVSZ
A 2011. január 1-jével megalakult, ötszáz fős NVSZ, és az annak részeként működő Közigazgatási Szervek Védelmi Szolgálata a korrupció ellen küzd, védelmi feladatokat végez. Kizárólagos hatáskörrel ellenőrzi a hivatásosok és az állományba jelentkezők kifogástalan életvitelét, és gondoskodik a megbízhatósági vizsgálatok lefolytatásáról. A KSZVSZ a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal, a Katasztrófavédelem, illetve az önkormányzati tűzoltóságok állományának tagjait védi. Tavaly júliustól a védelmi szolgálat figyelme kiterjed a kormánytisztviselőkre is, így összességében 120 ezer tartozik az NVSZ felügyelete alá.

Tavaly decemberben például egy 45 éves kormánytisztviselő hétszáz eurót fogadott el azért, hogy egy magyarul nem beszélő, tehát a honosítás törvényi feltételeit nem teljesítő külföldi megkaphassa a magyar állampolgárságot. A pénz átvételekor csapott le az NVSZ a nőre, aki kihallgatásakor bevallotta, hogy már többször fogadott el pénzt olyan külföldiektől, akik nem feleltek meg az egyszerűsített honosítási eljárás törvényi feltételeinek. A védelmi szolgálat azt a civil közvetítőt is leleplezte, aki megkereste az ügyintéző számára az ilyen kérelmezőket.

Három évvel ezelőtt pedig az NVSZ főigazgatója a hvg.hu-nak adott interjújában arról beszélt, hogy voltak olyan törekvések is az alvilág részéről, hogy embereiket a Rendőrtiszti Főiskolára jutassák, hogy azt elvégezve bentről segítsék őket. Ezt sikerült még időben megakadályozni. A szolgálat munkatársai találtak olyan dolgozókat is, akik működő bűnszervezeteknek segítettek.

A Nemzeti Védelmi Szolgálat 2011-ben 92, 2012-ben 152, 2013-ban pedig 248 rendőrségi dolgozóval szemben tett büntetőfeljelentést – közölték tájékoztatásul a hvg.hu megkeresésére. Kérdéseink az Országos Rendőr-főkapitányságra és alárendelt szerveire – a Készenléti Rendőrségre, a Nemzeti Nyomozó Irodára, a megyei rendőr-főkapitányságokra, az egyéb területi és helyi szerveikre –, illetve a Terrorelhárítási Központra vonatkoztak.

A feljelentések tárgyát képező bűncselekmények listája változatos, azok között található hivatali visszaélés, vesztegetés, bűnpártolás, közokirat-hamisítás, vagyon elleni bűncselekmények, kábítószerrel való visszaélés, csempészet (költségvetési csalás), embercsempészés, kötelességszegés szolgálatban, jelentési kötelezettség elmulasztása, sikkasztás, hűtlen kezelés és titoksértés.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Csikász Brigitta Itthon

"Találunk olyan dolgozókat, akik bűnszervezeteknek segítenek"

A Belügyminisztériumhoz tartozó rendvédelmi erők, titkosszolgálatok kilencvenezer tagjának védelmét látja el és ellenőrzi feddhetetlenségüket, megbízhatóságukat a január 1-jétől működését megkezdő Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ). A szervezet feladatairól vezetőjét, Bolcsik Zoltán dandártábornokot, a Nemzeti Nyomozó Iroda egykori vezetőjét kérdeztük, aki a Veszprém Megyei Rendőr-főkapitányságot hagyta hátra új megbízatásáért.

Csikász Brigitta Itthon

Kilenc éve kergették hiába V. Lászlót - interjú a nyomozást vezető rendőrrel

A rendőri korrupciós ügy kipattanása óta nem szólalt meg az ügyet felderítő, és több rendőri vezetőt rács mögé küldő Nemzeti Védelmi Szolgálat vezetője, Bolcsik Zoltán, aki 2004 és 2007 között a botrányban érintett egyik szervezet, a Nemzeti Nyomozó Iroda főigazgatója volt. Elsőként a hvg.hu-nak beszél a történtekről, az éjszakai élet ismert alakjával, V. László vállalkozóval kapcsolatos rendőri megállapodásról és a másfél éve működő testület munkájáról. Interjú.