szerző:
Kósa András
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A Fideszen kívül mostantól mindenki szélsőséges, erről (is) szólt Orbán Viktor beiktatási beszéde. Az „orbáni középpel” megvalósul az öt éve beígért „centrális erőtér”, elemezték kormánytagok, fideszes képviselők, háttéremberek a hvg.hu-nak a kormányfő szombati beszédét. Igaz, van, aki szerint egyes pártok kikerülhetnek a bélyeg alól, bár „küzdeniük komolyan kell érte”, és van, aki szerint az MSZP például „nem szélsőséges”. A többiek annak örülhetnek, hogy „Orbán szavainak közjogi vonatkozásai természetesen nem lesznek”.

"A szélsőséges, mint politikai megbélyegzés, olcsó politikai furkósbotként és a kelleténél gyakrabban kerül elő a magyar közéletben. Ezért indokolt világossá tennem, hogy a következő négy évben mit tekintünk majd szélsőségnek, amellyel szemben – és ezt szeretném kertelés nélkül előrebocsátani – határozottan, következetesen és kitartóan fogok fellépni” – mondta beiktatási beszédében május 10-én Orbán Viktor a parlamentben, hogy aztán gyorsan „leszélsőségesezzen” szinte mindenkit saját pártján kívül. (Lásd „Ön vajon szélsőséges az orbáni mérce szerint?” című keretes írásunkat.)

Mindezek után még a baloldali közbeszédben rendszeresen a „Fidesz trójai falovának” nevezett LMP egyik képviselője is azon poénkodott a hvg.hu-nak, hogy most tessék: ők is szélsőségesek lettek Orbán Viktor szerint. Igaz, akadt egy befolyásos fideszes képviselő is, aki a szöveg félreértelmezése, hogy például az MSZP is „szélsőséges”, ám ő egyedül maradt ezzel a véleményével az általunk megkérdezett féltucatnyi kormánytag, képviselő, háttérember között.

Meghatározni, meghatározni, meghatározni

Egy a kormányzati döntéshozatalra rálátó forrásunk például azt mondta, a következő időszak politikai cselekvéseit Orbán beszédének ez a része „hangsúlyosan fogja meghatározni”, a kormányfő pedig továbbra is kétfrontos háborút vív majd, így a Jobbik és a baloldal egyaránt célkeresztben marad. Mint korábban megírtuk, noha a Fideszen belül is voltak, akik szerették volna, ha háborús hangulat legalább egy része (az MSZP-érintő) megszűnne, mert így „teljesen szétlőhetik a baloldalt”, az erről szóló vitát egy alkalommal a kormányfő azzal söpörte le az asztalról, hogy „a vagyona felét odaadná, ha a baloldal kiesne a parlamentből”. Ezzel eldőlni látszik az a Fideszen belüli vita is, hogy a korábban is szélsőségesnek nevezett Demokratikus Koalícióval szemben egy "öregektől megtisztított" MSZP elfogadható partner lenne a kormánypártnak.

Orbán Viktor a centrumba (sőt: Centrumba) tart: minden más szélsőség?
Stiller Ákos

A kormányfő „történelmi feladatának tekinti az általa megálmodott rendszer kiépítését, a kiegyezés pedig visszalépést jelentene, amit nem vállalhat fel” – értékelte a helyzetet a stratégia kialakításán dolgozó egyik forrásunk még azelőtt, hogy Orbán formálisan ismét megkapta volna a jogot harmadik kormánya megalakítására. Egy másik háttérember és egy kormánytag arról beszélt a hvg.hu-nak, a beszéd ezen része „egyszerűen csak a továbbvitele a kötcsei gondolatnak, a centrális erőtérről, amit a kormányfő most valóban megvalósíthatónak tart”. (Mint ismert, 2009-ben Kötcsén arról beszélt Orbán Viktor, hogy a 2010-es győzelmükkel esély nyílik egy „centrális erőtér” létrehozására, ami 15-20 évre meghatározó politikai erővé válik Magyarországon, és amihez képest a többi párt csak marginális szerepet játszik.)

Egy kormányzati forrásunk szerint a beszédet egyébként maga Orbán Viktor írta, így ezeket a sorokat is: „a következő négy évre tekintve nincs bennem aggodalom se a jobb, se a baloldali szélsőségek miatt. (…) A miniszterelnöktől elvárható, hogy elmondja, merre tart Magyarország. (…) Középre tartunk. Magyarország középre tart”. „Ez bizony azt jelenti, hogy középen egyedül a Fidesz van, a többiek mind a szélen, vagyis szélsőségesek” – értelmezte egy kormánytag Orbánt, hozzátéve, a „centrális erőtér” politikai koncepciója mellett rövid távú kampánytechnikai megfontolások is indokolják a „szélsőségesezést”: a Jobbik látványos középre húzása mellett (például, hogy az Európai Unióval kapcsolatban a radikális párt is kezdi „eurokritikus”-ként meghatározni magát az „EU-szkeptikus” jelző helyett), az MSZP gyengítésén túl, cél a frakcióval nem rendelkező kis pártok, a DK és az Együtt-PM teljes ellehetetlenítése is.

Ön vajon szélsőséges az orbáni mérce szerint?

Nézzük tehát, hogy definiálja a "szélsőségeseket" a kormányfő: "Szélsőségesnek tekintek minden olyan politikát, amely veszélyes a magyarokra. Veszélyesnek és szélsőségesnek tekintem, ha valaki a bűnözők jogait az áldozatoké elé sorolja. Veszélyesnek és szélsőségesnek tekintem az olyan gazdaságpolitikai javaslatokat, amelyek mellőzik az értelem és a józan ész elemi szabályait. Veszélyesnek és szélsőségesnek tekintem azt a politikát is – hívja az magát akár jobb, akár baloldalinak – amely azért akar pénzt elvenni a dolgozó emberektől, hogy odaadja azoknak, akik – bár munkaképesek – de nem akarnak dolgozni. Vagyis szélsőségesnek tekintem, ha valaki nem a munkát, hanem a munkanélküliséget akarja támogatni. És a magyar népre veszélyesnek és szélsőségesnek tekintem azt a politikát, amely az ezeréves Magyarországot valamiféle Európai Egyesült Államok oltárán fel akarja áldozni. Ezt ellenzem, és az ebből fakadó meghunyászkodó külpolitikai magatartással együtt, visszaszorítandónak tartom. De ugyanígy veszélyes, és szélsőséges politikának fogom tekinteni az Európai Unióból való kilépés politikáját is. (…) A kormány politikája a nemzeti együttműködés, az egység, és az európai közép megerősítésére irányul majd."

„A Jobbik okozott egy kis fejtörést nekünk, nem véletlen, hogy Orbán már a választási kampányban személyesen támadta őket. Ebből a szempontból Pásztor István leköpése, és az, hogy Gaudi-Nagy Tamás ennek ellenére is Morvai Krisztinával dolgozik majd az EP-ben, nekünk kapóra jött, hiszen bármikor hivatkozhatunk rá” – mondta forrásunk, aki szerint az orbáni kontextusban már az is „szélsőségesnek” számít, hogy Szabó Tímea, a PM társelnöke a választások éjszakáján arról beszélt: ami a parlamentben 2010-14 között folyt, az bohóckodás, így ők a jövőben az utcai politizálásra helyezik majd a hangsúlyt. Az utcai akciókra ugyanis „könnyebb ráhúzni a közvélemény előtt a szélsőséges jelzőt”.

A bélyeg

A kormányfői terminológia termékeny talajra látszik hullani: egy kormányzati forrásunk szerint például az MSZP-nek is „kapaszkodnia kell, hogy ne legyen szélsőséges”. Egy kormánytag ezt azzal indokolta, hogy a párt kivonult Orbán beiktatásáról, Mesterházy Attila nem gratulált a választások éjszakáján, és „Szanyi Tibor megnyilvánulásai is” szélsőségesek.

Mindez ugyanakkor – ezt minden megszólaló elmondta – egy politikai kampány része, amiből „politikai cselekvések következnek majd”, de például a parlamenti gyakorlatot nem fogják befolyásolni. (Ennek bizonyítékaként a Fidesz – tartva magát a 25 éves szokásjoghoz – meg is szavazta például Sneider Tamást a parlament alelnökének, Molnár Zsoltot a nemzetbiztonsági bizottság elnökének, igaz, utóbbival kapcsolatban elképzelhető, hogy a kormánypárt robbantotta ki a „szkinhed-e, aki kapucniban kiabál?”-botrányt.) Ezen kívül „természetesen jogi relevanciája sincs annak, ha valakit szélsőségesnek tekint Orbán Viktor”, de az már a ciklus legelején látszik, hogy a háborús retorika tovább pörög majd a Fidesz részéről, csak most a „szélsőséges” lesz a szitokszó, hiába minősítette maga Orbán Viktor „olcsó, politikai megbélyegzésnek”.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!