szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Országgyűlés mai ülésén szavazati joggal ruházhatja fel az ülést vezető elnököt a házszabály módosításával.

Fazekas István

A Ház ülése a szokásoknak megfelelően 13 órakor, napirend előtti felszólalásokkal kezdődik, de a képviselőcsoportok megállapodása alapján a kormány megalakulásáig interpellációkra, azonnali kérdésekre és kérdésekre továbbra sem kerül sor.    

A képviselők a határozathozatalok során elfogadhatják azt a kormányoldali javaslatot, amely az Országgyűlés plenáris ülését vezető elnöknek is szavazati jogot biztosít a parlamenti döntéseknél. Az Országgyűlés ezzel azt a szabályt törölné, amely értelmében az ülést vezető elnök jelenleg csak szavazategyenlőség esetén és utólag szavazhat.    

A módosítást Rogán Antal Fidesz-frakcióvezető javasolta. Indoklása szerint a módosítás célja, hogy biztosítsa az elnök vagy alelnök szavazati jogát, hiszen az az országgyűlési képviselők jogai és kötelezettségei egyenlők, így semmi sem indokolja a szavazati jog korlátozását. A frakcióvezető szerint а szavazati jog gyakorlása semmilyen formában nem befolyásolja az ülést levezető elnököt abban, hogy részrehajlásmentesen vezesse az Országgyűlés üléseit. 

A kormánypárti frakcióvezető egy sor európai példával támasztotta alá javaslatát: e szerint a német Bundestag, az olasz képviselőház és szenátus, a francia Nemzetgyűlés, a spanyol Cortes, sőt, az Európai Parlament elnöke is szavazhat a többi képviselővel együtt.

Bár Rogán erről egy szót sem írt, de valószínű, hogy a javaslat mögött a kétharmados többség biztosításának szándéka áll. A Fidesz-KDNP szövetségnek épp egy fővel van meg a kétharmados többsége (133 képviselő a 199-ből), így előfordulhat olyan helyzet, hogy nem tudnak megszavazni bizonyos fontos javaslatokat (például egy alaptörvény-módosítást), ha Kövér László házelnök, vagy a négy kormánypárti alelnök egyike vezeti az ülést.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!