szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Több lap is foglalkozott ma az MTVA-ban készülő átalakításokkal: egyfelől várható egy céges átszervezés, másfelől pedig ismét felröppent a hír, hogy új sportcsatornát indítana a köztévé, és elbocsátások is várhatók. Az MTVA tagadja a híreket.

Spórolna az MTVA, ezért összevonná két köztelevízió-működtető cégét, a Duna Televízió Nonprofit Zrt.-t, valamint a Magyar Televízió (MTV) Zrt.-t – értesült a csütörtöki Népszava. Ez azt jelentené, hogy a jövőben egy cég gyártatná, gyártaná, szerkesztené a köztévék műsorát.

A lap meg nem erősített információi szerint a lépés leépítéssel járhat, de túl sok állandó munkatárstól nem szabadulhatnak meg, hiszen a két cég így is csak 42-42 bejelentett dolgozóval működik.

A lap úgy értesült, hogy az MTVA vezetői csak a mindössze egymilliárd forintból gazdálkodó MTI forrásait növelnék.

Egy, a közmédia és az MTI működését jól ismerő forrás azt mondta, egyelőre "teljes a bizonytalanság, minden a felsőbb szinteken dől el". Szerinte az összevonás ugyannyira igaz lehet, mint az ellenkezője. A dolgozók leginkább a választások után számítanak nagyobb átalakításokra. A forrás szerint az MTVA vezetőinek, Gazsó L. Ferencnek és Szabó László Zsoltnak nem igazán van ráhatása a köztévé strukturális átalakítására.

A MTVA lapzártáig nem kommentálta a lap állításait, este viszont közleményt adott ki, amelyben azt írták a cikk valótlanságokat és súlyos tárgyi tévedéseket tartalmaz. A médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló törvény alapján az MTVA-nak nincs semmilyen hatásköre, jogköre a közszolgálati médiaszolgáltatók működtetésére vonatkozóan. Így nem határozhatja meg azt sem, hogy az említett gazdasági társaságok milyen formában, létszámmal és feltételek mentén működjenek - írták.

A közszolgálati médiaszolgáltatók alapítója és egyedüli részvényese az Országgyűlés által létrehozott Közszolgálati Közalapítvány. A közszolgálati médiaszolgáltatók munkáltatói jogait az adott Zrt. vezérigazgatója gyakorolja. Így egyértelműen valótlan az az állítás, hogy az MTVA kívánja összevonni a Duna TV-t és az MTV-t, valamint átszervezéseket és elbocsátásokat tervez ezeknél a gazdasági társaságoknál - állt a közleményben. 

Légifotó a közmédia Kunigunda utcai székházáról
MTI - H. Szabó Sándor

Korábban kiadtak egy közleményt, amelyben az Index cikkére reagáltak. Az Index azt írta, hogy a sportszerkesztőség "várhatóan beolvad a hírszerkesztőségbe, a mostani sportrovatosok egy részétől pedig valószínűleg elköszönnek", és hogy "a váltás mögött belsős hatalmi harcok állhatnak", valamint: "a köztévé saját sportcsatorna indításán gondolkozik M5 néven... novemberben már be is jegyezhetik a céget".

A valóság ezzel szemben az – írta csütörtökön az MTVA kommunikációs igazgatósága –, hogy a sportszerkesztőség nem szűnik meg, elbocsátásokról nincs szó, ahogy belső hatalmi harcokról sem. Cégalapítás úgyszintén nincs napirenden az MTVA-nál.

Nem ez az első olyan információ, amely egy lehetséges új sportcsatorna megalapítását vetíti előre. Korábban a Blikk alapján a hvg.hu is beszámolt arról, hogy ősszel elindulhat az M5, és a projektért a volt sportfőszerkesztő, Riskó Géza felelne.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!