szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Lemond a rendszerellenes civilek javára a pécsi önkormányzat a város főteréről március 15-én annak érdekében, hogy megtarthassák az ellenzéki tüntetést. A héten a rendőrség arra hivatkozva tiltotta be a megmozdulást, hogy az sértené a városi ünnepen részt vevők „méltó megemlékezéshez” fűződő jogát.

Váratlan fordulatot vett a pécsi tüntetésbotrány, ahol eddig úgy nézett ki, hogy a kormányellenes megmozdulásokat szervező civilek nem tüntethetnek március 15-én, miután az önkormányzat lefoglalta előle az összes szóba jöhető belvárosi színhelyet. Páva Zsolt polgármester péntek délután viszont azt közölte, hogy a város lemond a Széchenyi térről, és a hivatalos ünnepi rendezvényeket más helyszíneken tartják meg.

Ahogy arról beszámoltunk, a belvárosi közterületeket a pécsi Fesztiválszervező Nkft. foglalta le egész napra, a pécsi rendőrkapitányság pedig sajátos alkotmányjogi értelmezéssel úgy ítélte meg, hogy a gyülekezéshez és szólásszabadsághoz való alkotmányos alapjognál fontosabb az önkormányzati rendezvényeken részt vevők méltó megemlékezéshez fűződő joga.

Miután a közterületeket a pécsi önkormányzat cége foglalta le (információink szerint egyébként a korábbi évek gyakorlatának megfelelően, azaz nem az ellenzéki tüntetés ellehetetlenítésének céljából), a labda a pécsi városvezetés térfelén pattogott, és a Pécsnek Hangja Van csoport és az önkormányzat között egyeztetés indult Keresztes László Lóránt LMP képviselő közvetítésével, amely során a civilek azt kérték, hogy tegyék számukra lehetővé a demonstráció megtartását.

Páva Zsolt polgármester péntek délután azt közölte, hogy a városi megemlékezéseket alternatív helyszínen tartják meg, és mint fogalmazott, „a Széchenyi teret pedig Pécs egész napra 'átengedi' azoknak, akik ma másképpen gondolkodnak és mást akarnak, mint a többség”. A polgármester emellett hozzátette, hogy véleménye szerint visszás, hogy a nemzeti ünnepet „ellenzéki pártok és szereplők” használják fel saját céljaikra, miközben úgy tesznek, mintha semmi közük se lenne az egészhez.

A Pécsnek Hangja Van csoport egyik aktivistája, Heindl Péter jogvédő jogász örömmel fogadta a fejleményeket, azzal együtt is, hogy mint fogalmazott, a tüntetők mögött rejtőző pártokról szóló mondat benne azt az emléket idézte fel, amikor 1982-ben a kommunista hatalom által később szétvert Dialógus békecsoport tagjaként a Janus Pannonius Tudományegyetem akkori párttitkára óvta őt a háttérben megbújó konspirátoroktól. A pécsi megmozdulásokat szervező csoporton belül egyébként az elmúlt hetekben épp azért dúltak heves viták, hogy a pártokat és szimpatizánsaikat milyen módon engedjék, avagy ne engedjék megjelenni rendezvényeiken. Heindl emellett hozzátette, a március 15-ei megmozdulásra szívesen várnak mindenkit, aki aggódik a szabadságjogok leépülése miatt, köztük Páva Zsoltot is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!