szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Magyar Rezidens Szövetségnek nincs hiteles információja arról, hogy a kórházi átalakítások során több ezer ember elbocsátására kellene számítani. Korábban több lap is azt írta, a kormány felforgatná a kórházrendszert, a Népszabadság szerint 8-10 ezer ember munkahelye is megszűnhet.

Jelenleg szakemberhiány van az ágazatban, így nonszensz lenne egy olyan szakértői anyag, amelyben tömeges elbocsátásokat valószínűsítenének - mondta Dénes Tamás, a szövetség elnöke a Hír TV Magyarország élőben című keddi műsorában. "Ez nem lenne járható út" - tette hozzá.

A rezidensszövetség elnöke szerint azzal alapvetően nincs baj, ha a kórházi struktúrán változtatni szeretne a kormány, hiszen a sokat emlegetett problémák huszonöt éve fennállnak.

Dénes Tamás meglátása szerint az átalakítás mindenképpen feszültséget idéz majd elő, hiszen elképzelhető, hogy kisebb kórházak funkciót váltanak, vagy megszűnnek egyes ellátási formák. Az elnök azt is elképzelhetőnek tartaná, ha bezárnának egészségügyi intézményeket, bár "ezt a politika nem fogja felvállalni". 

Dénes Tamás véleménye szerint a társadalommal is könnyebben el lehetne fogadtatni egy-egy intézmény bezárását, ha az adott kórház teljesítménymutatóit nyilvánosságra hoznák. A rezidensszövetség elnöke kiemelte ugyanakkor, hogy minden ágazati átalakítást a bérrendezéssel kell kezdeni, hiszen ha a kormányzat jól megfizetett egészségügyi gárdával vágna neki a reformnak, kevesebb ellenállásba ütközne.

Kedden az Index azt írta, hogy a kormány tavasszal komoly átalakításokat tervez az egészségügyben. Az április 1-től tervezett új rendszerben a lap szerint az Országos Egészségbiztosítási Pénztár megyénként osztja el az egészségügyre szánt pénzt, az egy megyében lévő kórházak rákényszerülnek, hogy ebből a pénzből kijöjjenek, akár elbocsátások, összevonások árán is, és erről február végéig egyeztető bizottságokon meg is kell egyezniük.

Megyénként innentől kezdve egy fő kórház lesz, a többi telephelyként vagy tagintézményként működik, kivéve Budapestet, ahol hat vezető kórház lenne: a Honvédkórház, a Semmelweis Egyetem, a Szent István-, a Péterfy-, az Uzsoki-, valamint a Szent János- vagy a Szent Imre kórház – áll a cikkben.

Az Index szerint az összes eü-intézmény a március elsejétől működő Állami Egészségügyi Ellátó Központ (ÁEEK) felügyelete alá kerül, amely a most létező GYEMSZI utódja lesz, és amely az ingatlanok fenntartása mellett az étkeztetésről, az őrzés-védésről, a takarításról és a beszerzésekről gondoskodik. A cikk idézi a Népszabadság hétfői cikkét, amelynek becslései szerint az átalakítással 8-10 ezer ember munkahelye szűnne meg.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!