Reagálás az EMMI háttárintézményének a helyreigazítási kérelmére

  • hvg.hu hvg.hu
Reagálás az EMMI háttárintézményének a helyreigazítási kérelmére

A 2015. január 29-én megjelent „Norvég pénzek miatt nem kér a civilekből az Emmi háttérintézménye” című cikkünkben valótlanul állítottuk, hogy váratlanul megszakította az együttműködést több szakmai szervezettel is az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) háttérintézménye, az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő (EMET), mert a valóságban nem kettő, hanem egy szakmai szervezettel, a Szociális Szakmai Szövetséggel korábban kötött szerződését mondta fel az EMET.

Emellett az sem felel meg a valóságnak, hogy az EMET a T-Tudokkal váratlanul megszakította az együttműködést. A valóság ezzel szemben az, hogy az EMET jelenleg is szerződéses jogviszonyban áll a T-Tudok Zrt-vel. (A cikkünkben az szerepelt, hogy a T-Tudok hvg.hu-nak nyilatkozó vezetője remélte, nem szakad meg a szerződéses kapcsolat, és ennek érdekében időpontot, valamint a megkezdett együttműködés folytatását kérte a minisztérium háttérintézményétől, úgy látszik sikerrel. – szerk.)

A cikkben több helyen is valótlanul állítottuk, hogy az EMET elküldte a kutatási témevezetőt. Ezzel szemben a valóság az, hogy a cikk megjelenésének napján még az EMET munkavállalója volt az érintett kutatásvezető, akinek a szerződése 2015. január 31-én – két nappal cikkünk megjelenése után – járt le. (A cikkünkben egyébként leírtuk, hogy a szerződés nem felmondással szűnt meg, hanem a szerződést nem hosszabbították meg – noha a feladat még nem volt elvégezve, és a kutatásvezető számolt a folytatással. – szerk.)

A cikkben pontatlanul állítottuk, hogy a T-Tudok Zrt. sikeresen pályázott az EMET-nél. Az EMET ugyanis nem értékhatár alatti közbeszerzési eljárást folytatott le, hanem közbeszerzési értékhatár alatti beszerzési eljárást.

Azt a hamis látszatot keltettük, mely szerint azzal, hogy „maradt olyan szervezet a rendszerben, melyhez hozzá sem nyúltak”, igazolni lehet azt, hogy politikai szempontok alapján került a szerződés megszűntetésre, illetve, valótlanul állítottuk, hogy az együttműködések váratlan megszakadásának politikai okai lehettek, politikailag megbízhatóbb embereket, szervezeteket kerestek inkább.

Hamisan utaltunk a cikkben arra, hogy az EMET bármilyen formában is vizsgálta volna az együttműködő partnerei esetleges kapcsolatát a Norvég Civil Alappal, ezzel szemben a valóság az, hogy az EMET-nek nincs tudomása, és nem is vizsgálja, hogy mely együttműködő szervezetek nyertek el támogatást a Norvég Civil Alaptól.