szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Bár az eredeti tervek grandiózus fejlesztésekről szóltak, a Pokorni Zoltán vezette budapesti XII. kerületi önkormányzat végül egy sokkal szolidabb, olcsóbb és környezetbarát verzió mellett döntött. Erről annak ellenére a hétvégén népszavazni fognak a kerületiek, hogy gyakorlatilag minden párt támogatja, és a megválaszolandó kérdés sem ad igazi esélyt a választásra. A polgármester a végeredményt mindenképp kötelezőnek tekinti a kerületre nézve.

Pokorni Zoltán, a főváros XII. kerületének polgármestere Tüttő Kata MSZP-s és Komáromi Zoltán Együtt-es képviselővel tartott közös sajtótájékoztatót azzal kapcsolatban, hogy május 17-én a Normafa megújulásáról szavazhatnak a kerületiek. A Normafa kedvelt kirándulóhelye a fővárosaiaknak, fejlesztéséről még 2013-ban kezdett el a kerület gondolkodni. Az eredeti elképzelések még állandó síliftet, ülőszékes felvonót, bobpályát, síkomplexumot, számos új épületet „álmodtak” a térségbe, kiváltva ezzel pártok és civil szervezetek ellenállását és haragját.

Időközben elkészült a tervezet megvalósíthatósági tanulmánya is, és a Natura 2000-es természetvédelmi területekre érvényes szabályozás miatt a dokumentum több szempontból is takaréklángra tette a korábbi elképzeléseket. A főbb problémák és a megoldásuk megtekinthetőek ebben a kisfilmben:

Pontokba szedve a lényeg így néz ki:

- A kerület el akarja kerülni, hogy az ide látogatók egészen a gerincig autóval jöjjenek, ezért megszűnik a fenti parkoló, az Eötvös út korábban, az Olimpia szállónál eltér a jelenlegi nyomvonaltól, és onnan fut majd bele a Konkoly-Thege utcába. Lejjebb lehetne majd leparkolni, a Normafához környezetkímélő buszokkal, sétálva vagy fogaskerekűvel lehetne feljutni.

- Megújul a közvilágítás, és térfigyelő rendszer is kiépül, valamint állandó rendőri jelenlét is várható lesz, hogy javuljon a közbiztonság.

- A régi, rossz állapotban lévő épületeket fel akarja a kerület újítani, és új funkciókkal (csomagmegőrző, ruhatár, mosdók, turisztikai információs központ stb.) életet lehelni beléjük, kialakulnak európai elárusítóhelyek a mostani kifogásolható állapotok helyett. Kiépülnek legális tűzrakóhelyek is.

- Szétválasztanák a síelők és szánkózók által használt lejtőket, amelyek ma közösek, és ebből sok baleset és panasz van. Egy régi, 300 méteres szakaszon pedig helyreállítják a húzós sífelvonót, elsősorban oktatási célra.

- A buszforduló helyett új játszótér épülne, és több kisebb játszóhely is létesülne.

- Több, meghosszabbított turistaútvonal létesülne, hogy a tömeg jobban szétterüljön, és ne csak a Normafa és a János-hegyi kilátó közötti útvonalon vonuljanak az emberek. Külön ösvények épülnének kerékpárosoknak, futóknak, hogy ne egy nyomvonalon haladjanak, ami sokszor konfliktusokhoz vezet.

A kezdetben megálmodott, 2013-as fejlesztésekre még 20-25 milliárd forintot tervezett a kerület – a jelenlegi verzió már csak 6 milliárdba kerül.

Stiller Ákos

Összeborultak a pártok

A sajtótájékoztatón megjelent politikusok felváltva ismételték az „adjon egy esélyt a Normafának” szlogent, holott a népszavazással több szempontból is gondok vannak. Egyfelől az elmúlt 25 évben még nem volt érvényes helyi népszavazás (Tüttő meg is jegyezte, hogy jó volna felülvizsgálni ezeket a szabályokat). Másfelől furcsa, hogy egy ilyen, a Jobbik kivételével minden párt által támogatott döntést miért kell népszavazásra bocsátani, ráadásul olyan formában, ami még valódi választást sem kínál, hiszen a kérdés úgy szól majd, hogy „Egyetért-e Ön a Normafa területének helyreállításával a Budapest Főváros XII. kerület Hegyvidéki Önkormányzat képviselő-testületének 10/2015. számú határozatában foglaltak szerint?”. Ha valaki egyes részeivel nem ért egyet, akkor hogyan szavazzon?

Pokorni Zoltán azt nyilatkozta a hvg.hu-nak, sokat gondolkodtak, milyen legyen a kérdés. Volt egy hatsoros verzió, ami nem tűnt kezelhetőnek, és volt olyan is, amely 15 külön kérdésben lebontva kezelte volna a beruházást, ami viszont azt eredményezhette volna, hogy egy elemre igent mondanak a lakók, egy másik, ahhoz szükségesre viszont nem, és akkor a megszavazott is ellehetetlenült volna.

Így viszont a pártok is nyertek – ami sugárzott is az árokbetemetésről és párbeszédképességről beszélő politikusokról. Tüttő kiemelte, hogy lám-lám, „normálisnak lehet maradni” ezekben az időkben is, amikor „mély szakadék tátong” a pártok közt, és bizonyos ügyek nem eshetnek „napi politikai csatározások” áldozatául. Ez ügyben még a helyi jobbikos képviselő is egyetértett – a projektre valójában az országos Jobbik-vezetőség és a kerület országgyűlési képviselője, Gyöngyösi Márton szállt rá. (A Jobbik részletes vádjait és Pokorni válaszait lásd keretes írásunkban – a szerk.).

Pokorni azt is elmondta, bármi lesz is a népszavazás eredménye, ő azt kötelezőnek tekinti majd magára nézve. Nagy kockázatot nem vállal: a nem válasz esetleges győzelmére kicsi az esély. Komáromi Zoltán arról beszélt, ha egy ilyen népszavazáson az emberek ismét azt érezhetik, beleszólnak a dolgokba, van értelme az aktivitásuknak. Éppenséggel a XII. kerület elég erős civil öntudatban: például egy öreg villaépület megmentéséért is lelkes és elszánt Facebook-csoport formálódott.

Mi a baja a Jobbiknak a tervvel? És mit mond rá Pokorni?

- A párt gyanús beépítési lehetőségeket tételez fel a projektben, Pokorni szerint két magántulajdonú telken lett volna fejlesztés, ebből a Zerkovitz-major egy 17 négyzetméteres épülettel bővül, a másik pedig már nem aktuális (az állandó sílift lenti épülete lett volna).

- A Jobbik szerint a Libegőt magára hagyta a kerület, Pokorni szerint nem, mert a felső épületet felújítják.

- A Jobbik műemlékek elhanyagolásával is vádolta a kerületet, Pokorni szerint ez sem igaz, felújítják őket.

- A Jobbik szerint komolytalan az a megvalósíthatósági tanulmány, amely 6-12 milliárdos költséget állapít meg ekkora szórással – Pokorni szerint ez két különböző projekt két költségvetése, és az olcsóbb fog megvalósulni.

- A Jobbik aggályokat fogalmazott meg az Olimpia Hotel offshore-hátterű tulajdonosi struktúrája miatt. Pokorni szerint ez már egy régi probléma, a hotel területének kis részarányú tulajdonosa a kerület, ki kell sajátítani a terület egy részét az Eötvös út elterelése miatt. Az ingatlan értékbecslése a lehető legátláthatóbb és leginkább jogállami módon zajlik igazságügyi szakértő bevonásával, akinek a becslését bíróságon meg is lehet majd támadni. A területen amúgy változtatási tilalom van érvényben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!