szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Számos megoldással próbálják segíteni a civilek az Európába érkező menekülteket, ezek között megtalálni a szállást kínáló mobilapplikációkat és az ingyenes Uber szolgáltatást is. Az élelemiszer adományok és szálláshelyek mellett a legértékesebb dolog az információ szolgáltatása lett, amihez okostelefonjaikkal könnyebben hozzáférnek a menekültek.

Míg az Európai Unió politikusai a rövid és középtávű megoldásokon fáradoznak, a civil lakosság meglehetősen gyorsan reagált a menekültválságra a technológiai lehetőségekre támaszkodva - ezen megoldásokból szemezgetett a Vice.com. Az elmúlt hetekben a kreativitás és a szükség volt a mozgatórugója az új megoldásoknak. A menekültek egyik legfontosabb eszköze, az okostelefonok a segítségnyújtás újabb lehetőségeit nyitották meg.

Kezdve az alapoktól, a keresztényi Európa vallásos kötelessége az elesettek segítése és befogadása, Ferenc pápa iránymutatására sokan egyszerűen megnyitották kapuikat, otthonaikat a menekültek előtt, ha csak egy éjszakára is, de szállást biztosítva számukra. Az egyszerű emberektől kezdve számos híresség is igyekszik Európa szerte felhívni a figyelmet a menekültek segítésére, otthonukba befogadva őket. Kedden egy norvég hoteltulajdonos, Petter Stordalen 5000 ingyenes vendégéjszakát ajánlott fel a mnekültek számára. A norvég kormány köszönettel fogadta a felajánlást, amit igénybe is vesznek, amennyiben saját kapacitásaik telítődnének.

Egy német pár indította a "Refugees Welcome!" kezdeményezést, hogy minél hatékonyabban találják meg a menekültek a nyitott szálláshelyeket a manapság elterjedt Airbnb szolgáltatások mintájára. A kezdeménezés tovább terjedt Angliába és Ausztriába is, online összepárostíva a menekülteket és a szálláshelyeket.

Túry Gergely

Az autókaravánok is a leggyakoribb megoldásokká váltak, számos esetben juttatják el így az adományokat a különböző menekülttáborokhoz és tranzitállomásokhoz, ez Magyarországon is jól működött az elmúlt két hétben. Kiemelkedik az osztrákok által indított karaván, akik több mint száz autóval vállalták, hogy Ausztriába viszik a Magyarországon rekedt menekülteket, illetve onnan tovább Németországba. A Vice említi a magyar MigrationAid önkénteseit is, akik egyre magasabb szervezettséggel segítik a menekülteket a tranzitzónákban és a határ menti gyűjtőpontokon étellel, orvosi segítséggel, sátor és ruhaosztással, melyet a közösségi oldalakon szerveznek. Hasonló működik Görögországban is, ott a menekültválságban legérintettebb Leszbosz szigetéről szervezik meg az utazást a kontinensre.

Több német egyetem vállalta, hogy vendéghallgatóként fogadja a szíriában a tanulmányaik szüneteltetésére kényszerült menekülteket, ehhez a kezdeményzéshez csatlakozott a budapesti campusszal is rendelkező Közép-Európai Egyetem (CEU). A drezdai egyetem mérnökei mobilapplikációt fejlesztettek, amvel a Drezdába érkező migránsokat ellátják a legfontosabb információkkal, hogy miképp tájékozódhatnak és hol tudják regisztrálni magukat. Az Uber is csatlakozott a kezdeményezéshez, ingyen szállítják a menekülteket, szemben a cápázásra hajlamos magyar taxisokkal - természetesen nem minden taxisra vonatkozik. Magyarországon a Telekom vállalta, hogy ingyen mobilinternetet és áramfeltöltési lehetőséget biztosít a tranzitzónáknál a menekültek számára - bár többen támadát a céget a döntés miatt.

Az ENSZ Menekültügyekért felelős szervezetének (UNHCR) tagját is idézi a vice, miszerint a civil lakosság ott próbál segíteni, ahol eddig a politikai és államhatalom nem tudodott, betömve a hiányosságokat. Melissa Fleming azonban figyelmeztetett, hogy "Csak is kormányok tudnak megakadályozni és megállítani háborúkat" és "a kormányok felelőssége a menekültek védelme".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!