szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Magyarország leggazdagabb emberei közül többen is szerepelnek a Panama-iratokként ismertté vált offshore-dokumentumokban – derül ki a Direkt36 legújabb cikkéből. Az oknyomozó portál szerint az iratokban feltűnik Csányi Sándor bankvezér, a szintén bankár Spéder Zoltán, Gattyán György internetmilliárdos és Kovács Gábor műgyűjtő is.

Matolcsy nem tudta, hogy a rokona offshore-ozik

Szemerey Tamás üzletember, a jegybankelnök unokatestvére 2009 májusa és 2010 júniusa között volt a tulajdonosa és igazgatója egy Sunjoy Development nevű, a Brit Virgin-szigeteken bejegyzett cégnek. Szemerey a Direkt36-nak azt mondta, azért szállt be a cégbe, mert technológiai fejlesztésekben szeretett volna részt venni Európán kívül és ezért gyorsan szüksége volt egy külföldi társaságra. Aztán azért szállt ki belőle végül viszonylag hamar, mert túl sok hazai elfoglaltsága volt. Unokatestvérének, Matolcsy Györgynek, aki 2010-ben már kormánytag volt, nem szólt az offshore cégéről, állítása szerint azért, mert „unokatestvéreimnek nem szoktam beszámolni az üzleti tevékenységeimről”.

Csányi – külön cég a legénységnek

Csányi Sándor OTP elnök-vezérigazgató felesége nevén volt egy offshore cég, amelyet azért hoztak létre, hogy ellássa a bankár hajóján dolgozó személyzet munkáltatói jogait. Csányinak egy máltai cégen keresztül van egy hajója, amelyet a kiszivárgott iratokban jachtként emlegetnek, de a bankár „vitorlás katamarán”-ként hivatkozott rá a Direkt36-nak adott válaszaiban. Csányi közölte, mivel az ilyen hajók esetében előfordul, hogy a személyzetnek EU-n kívüli országokból is vannak tagjai, illetve a hajó uniós vizeken kívül is mozog, „ezért szintén nemzetközi gyakorlat, hogy az üzemeltetést offshore (a hajózási hagyományok miatt lehetőleg brit joghatósághoz kapcsolódó) cég végzi”. A Durion Services nevű offshore cég már nem működik, mert közben Csányiék egy professzionális hajóüzemeltető céget bíztak meg a négyfős személyzettel rendelkező hajó menedzselésével.

Magyar politikusok is előkerültek

Eddig egy fideszes és egy szocialista politikus neve szerepel a világszintű offshore-botrányban. Boldva László salgótarjáni MSZP-s politikus felesége révén szerepel a valaha volt legnagyobb iratkiszivárogtatási, offshore hálózatokat lebuktató panamai botrányban. Boldvai pedagógus felesége még 2012-ben lett tulajdonosa egy sok százmilliós pénzmozgásokat produkáló szamoa-szigeteki cégnek. A nő épp aznap lett a cég tulajdonosa, amikor hozzáférhetővé vált számára 80 millió forint a cégből. A politikus a botrányt követően kilépett az MSZP-ből.

Horváth Zsolt, aki nemcsak tagja a Fidesznek, hanem 2000-től 2013-ig Kecskemét fideszes országgyűlési képviselője volt, több offshore cég birtokosa is volt. Horváth még képviselőként indította el offshore vállalkozását, melyet akkori vagyonnyilatkozatából is kihagyott. Horváthnak hivatalos bevallása szerint nem volt megtakarítása, sem komoly üzleti tevékenysége, mégis 2013-ban tulajdonosa lett a Seychelles-szigeteken egy cégnek – ezt nem tüntette fel. Nem sokkal később, mikor 2014-ben befejezte képviselői tevékenységét, egy újabb cég tulajdonosa lett a szigeteken. A kiszivárgott iratok szerint egy játékfejlesztéssel foglalkozó vállalkozáshoz lehet köze.

A Magyar Fejlesztési Bankot 8 évig vezető Erős János is felbukkant a Panama-papírokban, vagy éppen Heinrich Pecina, aki cégein keresztül bent van az FHB Bankban, és abban a Mediaworks Hungary Zrt.-ben, amely a Népszabadságot, a Nemzeti Sportot, a Világgazdaságot, illetve több megyei lapot is kiad.

 

Az Index kiadója is offshore kezekben volt

A Csányi bankpiaci riválisa, Spéder Zoltán – aki az állammal is partneri viszonyban álló FHB Bank elnöke és meghatározó tulajdonosa – úgy kerül elő a Panama-iratokban, mint két offshore cég széles jogkörökkel rendelkező meghatalmazottja. A Whitestone International nevű Seychelles-szigeteki társaság éveken át tulajdonolta a jelenleg Spéder érdekeltségébe tartozó CEMP nevű médiavállalatot, az Index.hu kiadóját. Spéder állítja, hogy nem ő volt a Whitestone tulajdonosa, arra a kérdésre azonban nem válaszolt, hogy milyen kapcsolata van a társasággal és a cég kinek az érdekeltségébe tartozott. Közölte, hogy a 2007 szeptemberében kapott meghatalmazás felhasználásával nem került sor semmilyen tranzakcióra, a cég tevékenységéről pedig nincs tudomása. Spéder 2008-ban szintén általános jellegű meghatalmazást kapott egy Novum Asset Management nevű cégtől. Spéder erről a cégről is csak annyit mondott, hogy nem volt a tulajdonosa, és a meghatalmazás felhasználásával nem történt semmilyen tranzakció.

Gattyán, a bevándorló, milliárdos házzal

A már jó ideje Los Angelesben élő Gattyánról kiderül a Panama-iratokból, hogy hivatalosan is kezdeményezte, hogy bevándorlóként telepedhessen le az Egyesült Államokban. A cikk szerint ennek az eljárásnak a részeként hozott létre Nevada államban egy úgynevezett trustot (ez magyarul leginkább bizalmi vagyonkezelőnek fordítható). Cégeinek kommunikációs vezetője szerint a vagyonkezelő célja, hogy Gattyán hosszú távon gondoskodjon a családjáról. A 2013 őszén és 2014 elején kelt iratokból kiderült így az is, hogy Gattyánnnak egy 24 millió dollárt (jelenleg 6,5 milliárd forintot) érő háza volt Los Angelesben az ügyintézés idején. Cégének kommunikációs vezetője szerint a cég és a ház is Gattyán birtokában van továbbra is.

A Direkt36 cikke teljes egészében elsőként a Forbes legfrissebb számában jelenik meg, a fontosabb részletek pedig itt olvashatók.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!