szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Botrányok, tüntetések és a módszertan a kulcs a kormánypártok népszerűség-vesztéséhez - egyes intézeteknél. Az viszont nem látszik, hogyan jön ki a szakadékból a Fidesz, amely 4 éve is nagyjából ugyanígy állt. Bár más kormánypárt a parlamenti ciklusok hasonló időszakában még ennyire sem volt népszerű.

A többi kutatócéghez képest elég radikális esést mért a Republikon Intézet a Fidesz támogatottságában: legutóbbi femérése szerint a biztos pártválasztók körében a kormánypárt 8 százalékpontot esett. Az intézet stratégiai igazgatója, Tóth Csaba szerint nem az arányaiban hatalmas esést, hanem a csökkenő tendenciát érdemes nézni.

"Most drámai csökkenést mutatnak ugyan a számok, de korábban nálunk magasabban állt a Fidesz, mint a többi kutatónál. Sokat számít a felvétel ideje."

Republikon Intézet

A teljes népességen belül a Republikonnál 27 százalékon áll a Fidesz.

Mit mértek a többiek?

Májusban felvett méréseit már több közvélemény-kutató intézet is publikálta, ám nem mindegyiknél látszik ugynaaz a tendencia, amelyről a Republikonnál beszélnek. A ZRI Závecz Researchnél a teljes népességet nézve a kormánypártnál volt ugyan egy esés, de azóta fordulni látszik a helyzet: még mindig nem érte el azt a népszerűséget, ahol februárban állt, bár áprilishoz képest nőtt a támogatottsága. A számok: februárban 27, áprilisban 24, májusban már 26 százalékon állt. A biztos pártválasztókat nézve is ugyanez látszik: a februári szint még mindig nincs meg, bár az előző hónaphoz képest 1 százalékot javított a Fidesz, most 43 százalékon áll.

A Nézőpont Intézetnél jól áll a Fidesz, 30 százalékot mért a pártnak a teljes népességben, a pártválasztóknál pedig 41 százalékon, mindkettő 1 százalékkal jobb, mint az ápriilis szám. A Nézőpontnál azonban sokkal izgalmasabbak a titkos kutatások, az egyik zuhanást mért a kormánypártnak korábban.

A Publicus Intézetnél "toronymagasan vezet a Fidesz", persze fontos, hogy mihez képest: nála áll a legrosszabbul a Fidesz, a teljes népességben 22 százalékon, ami egyszázalékos csökkenés áprilishoz képest.

Túry Gergely

A legfrissebb elemzés a Századvégé, amely szerint szintén esett a Fidesz népszerűsége, februárhoz képest kimutatható mértékben, 34-ről 29 százalékra.

Tüntetések és MNB

A Republikon Intézet elemzője, Tóth Csaba szerint a kormánypárt támogatottságának csökkenése a különböző botrányok következménye: az oktatás miatti tüntetések, a korrupciós ügyek valamint az MNB botrány sem tett jót a kormánypártnak, bár a pontos okokat nehéz megmondani.

Az elemző emlékeztet arra, hogy az előző ciklusban is ugyanebben az időszakban érte el a mélypontját a kormánypárt támogatottsága, amire a rezsicsökkentés bejelentésével reagáltak. Az elemző most a menekültprobléma tematizálásán kívül nem lát mást a tárban, és ez szerinte kevés lesz a sikerhez.

"Ez messze nem olyan erős, mint amilyennek szeretné a kormánypárt."

Mihez képest gyenge?

Török Gábor politikai elemző a Hír TV-ben pár napja arról beszélt, a félidőben kevés kormány állt olyan jól, mint most a Fidesz. Az elmúlt 2 évet értékelve azt mondta, hogy ez alatt politikai kormányzás folyt, és ebben nagyon sikeres volt a Fidesz, a pártnak inkább az a gyenge pontja, hogy tartalmi átalakítások nem történtek. 

"Az egészségügyre és oktatásra vonatkozó kérdésket fel lehet tenni 2018-ban."

Arról is beszélt, hogy bár a korrupciós ügyek nem vágnak nagyot a Fidesz támogatottságán, de ez nem azért van, mert az embereket nem érdekli, szerinte "cseppenként gyűlik a víz", egy jelentősebb ügynél kiborulhat a pohár. Egyes mérések szerint a Fidesz korrupciós megítélés szempontjából felzárkózott az MSZP mellé, máshol már meg is előzte azt - mondta Török.

A baloldal ugyanazt osztja, a Nováktalanítás eredménye nem látszik

Tóth Csaba szerint az elmúlt hónapban a DK és az Együtt profitált a változásokból, de a baloldal még mindig "ugyanazt a tortát osztja újra". Az össztámogatottság elmarad ugyan a Fideszétől, de már közelíti. (Mondjuk, azért még messze van: ahol a Fidesz 43 százalék, ott az MSZP 20, és minden baloldali pártot összeadva is 10 százalék a lemaradás.)

A Jobbik a Republikonnál a harmadik. A "Novák Elődtelenítés" hatása egyelőre nem látszik - az biztos, hogy rövid távon a párton belüli vita nem kedvez a támogatottságnak, a valódi eredmény hosszú távon látszik majd, még az is lehet, hogy csak a választás előtt.

Vona Gábor egy korábbi sajttótájékoztatóján.
Fülöp Máté

Török Gábor korábban a hvg.hu-nak azt mondta, kockázatos lépést vállalt be Vona a néppártosodással, hiszen sikere a Fidesz, illetve a baloldal népszerűségén múlik. Így benne van a pakliban, hogy kispárttá válik a Jobbik, viszont más esélye a kitörésre nincs.

A baloldalról pedig a dunaújvárosi vereség után a Hír TV-ben azt mondta, ha 2017-re nem tudják eldönteni, milyen felállásban induljanak el a választáson, akkor ugyanaz lesz, mint 2014-ben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!