Vége a Gyárfás-korszaknak, Bienerth Gusztáv az úszók új elnöke
Hiába gondolták sokan, hogy vasárnap nem sikerül elnököt választani az úszószövetségnek, végül a kormány is bedobta magát, és sikeres volt a meggyőző munka a küldöttek körében, Bienerth Gusztáv kormánybiztos lett a Magyar Úszó Szövetség új elnöke. Elődje, Gyárfás Tamás majdnem örökös tiszteletbeli elnök lett, de Hargitay András javaslata elbukott.
- Gyárfás Tamás 23 évig vezette a szövetséget, 2016-ban egyszer már túlélt egy bizalmi szavazást, de Hosszú Katinka év végi második rohamát már nem tudta kivédeni;
- Három jelölt indult: Bienerth Gusztáv, a 2024-es magyarországi olimpiai pályázat alelnöke, turizmusért felelős kormánybiztos, Hornyák Viktor, a Széles Sándor Úszó-nevelő Műhely vezetője, valamint Tóth István, a szentendrei úszóklub szakosztály-elnöke; Az első szavazási kör után hármojuk közül mindössze Bienerth kapott elegendő támogatást, így ő maradt egyedül hivatalos elnökjelölt, és ő lett a győztes is.
- Gyárfás kezdetben úgy nyilatkozott, be tud állni BIenerth mögé, de utóbbi egyik nyilatkozata miatt a hvg.hu-n pénteken megjelent interjújában látványosan kihátrált a kormánybiztos mögül.
- A közgyűlés előtt bedobta magát a kormány: Orbán Viktor előbb Gyárfást fogadta és méltatta, majd Bienerthet is. Utóbbi mellett kiállt Seszták Miklós fejlesztési miniszter is.
A margitszigeti Thermal Hotel egyik alsó termében ült össze vasárnap délelőtt a Magyar Úszó Szövetség (MÚSZ) küldöttgyűlése, hogy megválassza a posztjáról november végén lemondó, a szervezetet azóta megbízottként vezető Gyárfás Tamás utódját. A terembe megérkezett Hosszú Katinka is, aki 2016-ban több körben ment neki Gyárfás Tamásnak. A mintegy 35 fokos terembe természetesen megérkezett a három elnökjelölt: Bienerth Gusztáv, Hornyák Viktor és Tóth István. Utóbbi kezdés előtt a hvg.hu-nak arról nyilatkozott, hogy szerinte egyik jelölt sem kapja meg a jelöltséghez szükséges 50 százalékos támogatást. Hogy ezt mire alapozza? Úgy érzi, a küldöttek félnek, óvatosak, hozzá sem mertek odamenni, beszélgetni. - magyarázta.
Gyárfás első apró sikere
Az minden esetre hamarosan kiderült, hogy a közgyűlés határozatképes: 148 érvényes szavazólapot adtak ki. Miután ez kiderült, Gyárfás meg is vívhatta első apró csörtéjét: míg ő Sándor Eleket javasolta levezető elnöknek, Darnyi Tamás Sós Csaba nevét dobta be. Győzött előbbi, Gyárfás egy picit sikert már elért.
A menetrend |
A szabályzat szerint vasárnap új jelöltet már nem lehetett állítani, a három elnökaspiránsról pedig először külön-külön kellet szavazni, azért, hogy választhatóak legyenek. Ehhez a megjelenő tagok több mint 50 százalékának szavazatára van szüksége mindannyiuknak. Amennyiben egyik jelöltet sem fogadták volna el megfelelő arányban a küldöttek, a szövetségnek 15-30 napon belül új rendkívüli közgyűlést kell kiírnia, aminek legkésőbbi időpontja február 8-a. Szavazást a közgyűlésen akkor is kell tartani, ha csak egy jelölt marad végül versenyben, neki a győzelemhez 50 százalék plusz egy igen szavazatra van szükség. Három elnökjelölt esetén a szavazás első körében eldől a verseny, ha az egyik jelölt 50 százalék plusz egy igen szavazatot kap. Ellenkező esetben a legkevesebb voksot szerzett aspiráns kiesik, s következik a második kör, melyben szintén nem elég az igen voksok többségének megszerzése, hanem 50 százalék plusz egy igenre van szükség. Amennyiben egyik kandidáló sem éri ezt el, a szavazás eredménytelenül zárul, és a szövetségnek új választást kell kiírnia. |
Ami a napirendi pontokat illeti, itt pillanatok alatt kiderült, hogy egyetlen van csupán: az elnökválasztás. Hornyák Viktor felvétette volna ugyan az alapszabály módosítását, az elnökség visszahívását és a pénzügyi helyzet elemzését is, az elnökség azonban ormai okok miatt nem támogatta ezeket. Azzal érveltek, hogy úgyis új közgyűlés lesz három hónapon belül, ott mindezt megtárgyalják.
Az alapszabály-módosítás ötlete végül 3 igen szavazatot kapott, köztük Tóth István elnökjelöltét. Az elnökség visszahívását, a pénzügyi elemzést végül egyedül Hornyák támogatta.
A kormány világos üzenetet küldött
Szabó Tünde sportért felelős Emmi-államtitkár, volt Músz-főtitkár nyitásként Gyárfás és munkássága méltatását választotta, mondván: "közös érdekünk, hogy Gyárfás Tamás nemzetközi pozícióit ne veszélyeztesse semmi." Sietett leszögezni, hogy a kormány továbbra is kiemelten támogatja az úszást, ehhez azonban béke, nyugalom, rend kell. Aztán előbb egy hirtelen váltással előbb odaszúrt Gyárfásnak ("a új elnöknek pozitív változásokat kell hoznia az úszók mindennapjaiba"), majd egyértelművé tette a kormány üzenetét: nem lehet, hogy ne legyen új elnök.
Gyárfás első veresége
Gyárfás Tamás azzal nyitott, hogy ő feltétlenül irigyli utódját, bárki lesz is az. Mint szokásos stílusában fejtegette: tele van a sportág zsenikkel, meg persze emberekkel, viszont az úszásban - ellentétben másokkal - nincs megtorpanás, rengeteg a siker. De vannak irigyek - fűzte hozzá, majd igyekezett gyorsan leszögezni: válság nincs, a gazdálkodást is rendszeresen ellenőrzi az állam.4
Ami a távozását illeti, ismét azt hangoztatta, hogy önként állt fel, mert nem tudott szót érteni Hosszú Katinkával. Tán nem volt elég pragmatikus, túlságosan az elvek embere volt, sugalta Gyárfás, majd némileg elérzékenyülve azt ecsetelte, hogy mindenkivel békét akar kötni, csak a szépre elmézne.
Aztán a idilli hangulat mégis csak elmúlt, amikor Hargitay András szövetségi kapitány azt javasolta: szavazzák meg Gyárfást tiszteletbeli örökös elnöknek. Nyílt szavazást javasolt, azonnal érkezett azonban Tóth István, aki a napirendet betartását követelte (azon Gyárfás-szavazás nem szerepelt ugyebár), Hornyák pedig azzal érvelt, hogy Hargitay csak akkor állhatott volna elő a javaslatával, ha erre egy jelölő szervezet felhatalmazzas.
Amikor a vita már éppen kezdett izgalmasabb lenni, valaki felvetette, hogy erről talán döntsenek a következő közgyűlésen, ez pedig láthatóan megfelelő menekülő útvonal volt mindenkinek.Gyárfás így most nem lett tiszteletbeli elnök.
És jöttek a programok
Bienerth Gusztáv programja mintha alapvetően Hosszú Katinka méltatásából állna (és a boldogságból, hogy az úszó a támogatói között van), de megemlékezett pár kedves szóval Gyárfásról is, noha sietett elmondani, hogy köztük nincs üzleti kapcsolat. Bienerth amúgy azt mondta, ha megválasztják, ő már vasárnap este elkezdi a munkát.
Hornyák Viktor kicsit gondban lehetett, mint megjegyzete, Bienerth tulajdonképpen elmondta az ő programja 90 százalékát. "Demokrácia, átláthatóság" - ez tűnik nála a legfontosabbnak, mert a tagszervezetek nem tudják pontosan, mi történik. ő amúgy ennyit akart elsőre elmondani, amikor a kérdéseknél szóba kerül az utánpótlás-képzés, a tao-pénzek és a vízilabda kérdése, azt fejtegette: uszodákat kell építeni, a vízilabdával nem lehet mit csinálni. A hibát szerinte a MÚSZ hozta létre, milliárdok jöttek a sportba, még sincs elég vízfelület, még Katinkának sem. Ami Gyárfás nemzetközi beágyazottságát illeti, Hornyák - aminek bemutatkozását többször nevetés szakította meg - kimondta a verdiktet: ez van, ezzel kell együtt élni.
Tóth István, a legkevésbé ismert jelölt a legfontosabb feladatnak azt mondta, hogy legyen nyugalom az úszósportban. Ő leállítaná a rossz fejlesztési programokat ("ne öntsük a pénzt a feneketlen zsákba"), amikor meg nála is azt feszegetik, mi legyen azzal, hogy a sportág nem részesült a taóból, Tóth közölte: ezt meg kell oldani. Ő is kiegyezne a vízilabdázokkal, ami pedig a szövetségen belüli erőviszonyokat illeti: ne legyen játékosuralom, de legyen beleszólásuk a döntésekbe az úszóknak.
A küldöttek szavaznak és nyilatkoznak
Ezek után következett az ülés egyik legérzékenyebb része, a szavazás, amelyen eldől, felkerülnek-e egyáltalán a jelöltek a végső szavazócetlire (ehhez a küldöttek 50 százalékának támogatása kell; egy küldött több jelöltet is alkalmasnak találhat). A levezető elnök nyílt szavazást javasol, ez ellen rögtön felszólalnak többen: legyen titkos! És az lett.
Amíg a küldöttek szavaztak, Szabó Tünde államtitkár a hvg.hu-nak elmondta: nincs tervbe véve a tao-sportágak körének kiszélesítése, az úszás és több más sport más módon jut és jutott forrásokhoz eddig is. Viszont épülnek a medencék: országszerte 23 tanmedence, köztük 25 méteresek is, reagált az elhangzott, a medencehiányt érintő problémára. Szabó kitartott korábbi véleménye mellett, amely szerint még vasárnap lesz elnöke az úszóknak.
A mindig határozott véleménnyel bíró Verrasztó Zoltán szerint Bienerth Gusztáv programja jó, a kérdés az, mit valósítanak meg belőle. A két másik jelöltről külön nevesítés nélkül annyit mondott: az egyik komolytalan, a másikat pedig szerinte nem lenne jó megválasztani.
Hornyák mindeközben azt fejtette ki munkatársunknak, hogy szerinte ez a szavazás annak a nagy próbája volt, hogya szövetségben a félelem vagy a szabadságvágy az erősebb-e. A maga részéről - nem túl meglepő módon - úgy vélte, jó lenne, ha több jelölt lenne. A jelöltállító szavazást amúgy ő speciel antidemokratikusnak tartja.
Az első szűrő
A 148 regisztrált küldöttből 143-an szavaztak, így 74 voks kellett ahhoz, hogy valaki jelölt legyen. 15 szavazat érvénytelen lett, Tóth István 41, Hornyák Viktor 44, Bienerth Gusztáv pedig 128 jelölést kapott, így ő lett az egyetlen elnökjelölt. "Erre is készültünk" mondta a levezető elnök, amit nagy derültség fogadott.
Hornyák és Tóth egyaránt azt nyilatkozta: örül az eredményének. Utóbbi például akkor lett volna csalódott, ha csak 1-2 szavazatot kap. Így - mondta - a vidék meghallotta a hangját, miközben a fővárosi klubok a szavazattöbbségükkel (bizonyos eredményesebb klubok több szavazatot adhatnak le, mint a kisebbek) eldönthetik a kérdéseket. Tóth szerint ha Bienerhet megválasztják, szinte mindenben más fog történni, mint amire számítanak, feláll az elnökség és le lesz váltva a szakmai stáb.
Hornyák szerint ez az eredmény előrelépés, hisz neki rossz a híre, sok mindenkivel perben áll, ennek ellenére kapott ennyi szavazatot a jelöltségre.
És a végső döntés: Bienerth az elnök
Az utolsó szavazáson azután eldőlt: az elnökválasztás is eredményes lett, Bienerth Gusztáv a leadott 146 voksból 126 igent kaptt.
A szavazás utáni beszédében Bienerth azt fejtegette: reméli, hogy az úszók befogadják, a bizalmat és csapata munkáját köszöni, "sok feladatunk van, dolgozni jöttem".