"Ma a CEU, holnap a Corvinus kerülhet sorra"

Tiltakozó nyilatkozatot, egyben felhívást tett közzé a Közép-európai Egyetem (CEU) elleni támadás miatt a Budapesti Corvinus Egyetem nemzetközi és összehasonlító adójoggal foglalkozó tanára.

  • hvg.hu hvg.hu

Deák Dániel – aki nemrég interjút adott lapunknak – azt írja, a kormány által benyújtott törvényjavaslat legalább három ponton indít támadást a CEU ellen. Egyrészt amiatt lesz támadható, mert nincs mögötte az új törvény által megkívánt nemzetközi szerződés, másrészt, mert nincs a bejegyzés helyén ténylegesen működő anyaintézménye, illetve azért, mert az EU-n kívüli munkavállalói a törvénymódosítás folytán egyszerűen nem kapnak december 31. után munkavállalási engedélyt Magyarországon. Erre eddig bejegyzett felsőoktatási intézménynél munkát vállalóknak egyáltalán nem volt szüksége.

Deák szerint a nemzetközi szerződésekre rendeltetésüktől eltérő módon hivatkozni bevett eszköze lett a kormány oktatáspolitikájának. "Magyarországnak szuverén joga előírni a felsőoktatási tevékenység megkezdésének feltételeit, a jogi szabályozás azonban nem lehet diszkriminatív. A jelenlegi törvényjavaslat egyetlen szereplőnek van címezve, hiszen pl. az Andrássy Egyetemet föltehetően nem érinti, amelynek működését ugyanis nemzetközi szerződés támasztja alá, amelynek alapján a felek eltérhetnek a hazai jog által előírt feltételek alkalmazásától. A magyar jogszabály a 'regulatory capture' újabb esete, amelynek szenvedő alanya ezúttal egy nemzetközi hírű egyetem" – magyarázza.

A Corvinus tanára úgy látja, hogy a CEU elleni támadás kihívás valamennyi magyar egyetemmel szemben, ami azért is sajnálatos, mert működésének évtizedei alatt a CEU mélyen integrálódott a magyar akadémiai életbe. Erőszakos eltávolítása a magyar akadémiai szektor súlyos vesztesége lenne, amit nem hagyhatunk. 

Deák elismeri, hogy a magyar kormány sorompót állíthat azoknak, akik nem az Európai Felsőoktatási Térből jönnek. "Nem jó üzenet azonban a tudománynak és a tanszabadságnak, ha a kormány harcot folytat szabadságeszmék ellen. A magyar kormány lépése továbbá barátságtalan üzenet azon államnak címezve, amelynek joga alapján a CEU jogszerűen létrejöhetett."

"Csak nem a nyílt társadalom eszméjével van baja a magyar kormánynak?  Vagy azzal, hogy a CEU nagy számban bocsát ki végzős hallgatókat a volt Szovjetunió utódállamaiból? A tudás, a demokrácia és a jogállam értékei mellett való kiállás vajon felforgatás?" – tesz fel kérdéseket felhívásában, amelynek közzétételét úgy magyarázza:

Miért szólalok meg? Mert ma a CEU, holnap a Corvinus kerülhet sorra, és holnapután valamennyiünk életét megrontják és ellehetetleníthetik"

– írta, felszólítva végül a diákokat, oktatókat, segítő személyzetet, szimpatizánsokat, támogatókat, dékánokat és rektorokat:

"Vegyétek birtokba az egyetemet, amely a miénk! Szabadítsuk fel egyetemeinket! Menjünk ki az utcára, ha kell! Kérjük a hazai és nemzetközi közvélemény támogatását! Mozduljunk, szervezzük meg magunkat, legyen az egyetem a szabadság szigete! Aki egyetért a fenti jámbor óhajjal, keressen meg, üljünk le, beszélgessünk, vitatkozzunk, és azután lépjünk az értékmegőrzés jegyében."