Landolt a Csendes-óceánban Kapu Tiborék űrhajója, érkeznek a mentőhajók – élő videó
Hétfőn vált le a Nemzetközi Űrállomásról a magyar kutatóűrhajóst is szállító Dragon űrhajó. Kövesse velünk, cikkünk folyamatosan frissül!
Az is kötelező a bíróra, ami nem az?
Előfordulhat-e a jövőben a következő eset? Egy munkás pert indít, mert heteken át napi 10 órában dolgoztatják, de a bíró azt mondja: „Kósa Lajos úr beleírta a munkaidőbeosztásról szóló törvényjavaslata indoklásába, hogy ez kizárólag az ön érdekét szolgálja, ezért panaszát elutasítom.”
Nem, ez nem fordulhat elő, csak karikíroztam. De az Országgyűlés a jogalkotási törvény keddi módosításával újabb lépést tett a bíróságok függetlenségének korlátozására. Ezúttal egy látszólag aprósággal:
ezentúl a törvények indoklását is figyelembe kell venni, amikor alkalmazzák őket.
Január 1-étől érvényes az alaptörvény nyáron elfogadott egyik módosítása, amelyet már akkor sem magyaráztak meg. Most még ez a szöveg szerepel ott: „A bíróságok a jogalkalmazás során a jogszabályok szövegét elsősorban azok céljával és az Alaptörvénnyel összhangban értelmezik.” Nem tudni, panaszolták-e a bírák, hogy nem találják a törvények célját, de a kormánypárti képviselők a biztonság kedvéért beleírtak az alaptörvénybe egy újabb mondatot: „A jogszabályok céljának megállapítása során elsősorban a jogszabály preambulumát, illetve a jogszabály megalkotására vagy módosítására irányuló javaslat indokolását kell figyelembe venni.”
Ezt vezették most át a jogalkotási törvényen, amelybe azért azt is beletették, hogy
A jogszabály tervezetéhez tartozó indokolás kötelező erővel nem rendelkezik.
Ez igaz. És az alaptörvény azt továbbra is kimondja, hogy „A bírák függetlenek, és csak a törvénynek vannak alárendelve.” Csakhogy ha egyszer „elsősorban” azt az indoklást „kell figyelembe venni”, amely nem kötelező, akkor most alárendelték-e a bírót valaminek, ami nem törvény? Ellentmond egymásnak az alaptörvény két mondata? Még szerencse, hogy a kedden megszavazott szövegbe ez is belekerült: „A jogszabály értelmezésekor figyelmen kívül kell hagyni a jogszabály tervezetéhez tartozó indokolás jogszabályszöveggel ellentétes részét.”
A bürokrácia is nő
Miközben bürokráciacsökkentés címén ezrével rúgják ki a hivatalnokokat, a mostani változtatással növelik a bürokráciát. Igaz, nem minden jogszabály indoklását kell majd nyilvánosságra hozni – a miniszteri rendeletek tömege is jogszabály, sőt a 3200 önkormányzat összes rendelete is! –, és később meghatározandó módon az előterjesztők dönthetik majd el, hogy szükséges-e a nyilvánosság. De amikor igen, akkor ezen külön dolgozni kell, hiszen a törvényeket például többnyire számos kisebb-nagyobb változtatással fogadják el, tehát az eredeti javaslathoz mellékelt indoklás már nem érvényes, bele kell illeszteni az elfogadott módosítások indoklását is. És mindezt a Magyar Közlönyhöz csatolt külön – még szerencse, hogy nem nyomtatott, hanem online – kiadványban, az Indokolások Tárában fogják közzétenni, hogy a figyelembe vételükre kötelezett bíráknak ne kelljen külön keresgélniük a parlamenti honlapon.
Mellesleg a közzététel le fogja leplezni, hogy a minisztériumoknak és az egyéni vagy annak álcázott indítványok benyújtóinak nagy része semmiféle valódi indoklást nem ad a javaslataihoz.
Nem ritkán éppen a legfontosabb paragrafushoz „felejtenek el” magyarázatot fűzni, vagy semmitmondó, amit odaírnak. A kormánytisztviselők jogállásáról éppen tárgyalt törvényjavaslatot például felháborodva fogadták az érintettek, mert 25 napról 20 napra csökken az alapszabadságuk, pótnapok pedig rang és beosztás szerint járnak, nem a munkában eltöltött évek alapján. Mi derülne ki, ha valaki ennek a sérelmes intézkedésnek az okát szeretné megtudni? Semmi, mert Gulyás Gergely miniszter indoklást nem ad, sőt nem is ismerteti, hogy mi változik az eddigihez képest, pusztán röviden megismétli, ami a szövegtervezetben úgyis látható: „A javaslat szerint a kormánytisztviselőnek a munkában töltött idő alapján minden naptári évben húsz munkanap szabadság jár, valamint igénye keletkezik a javaslat szerinti esetekben különböző mértékű pótszabadságra.” Ezzel vajon mit tud kezdeni egy bíró, ha erről szóló jogvita kerül eléje?
Hétfőn vált le a Nemzetközi Űrállomásról a magyar kutatóűrhajóst is szállító Dragon űrhajó. Kövesse velünk, cikkünk folyamatosan frissül!
Bár a kormány mind az ipari, mind a háztartási méretű szolárfejlesztéseknél behúzta a féket, a kapacitások bővülnek, sorra dőlnek a rekordok.
A miniszterelnök vejeként megtanulta, hogy bizonyos dolgoktól távol kell magát tartania – nyilatkozta az épp Amerikába készülő üzletember.
A kormánybiztos aggodalmai nem jutottak el a katonakoporsókról és a kerítést átvágó Magyar Péterről készült kamuvideók készítőihez.
Időnként a szél is viharos lehet.
40 hektárnyi nádas kiirtása, több száz tonna beton beépítése, 13 milliárd forint elköltése és három év állás után.
Közigazgatási hatósági eljárásban vizsgálják halálának körülményeit.
Továbbra sincs egyértelmű bizonyíték a kárpátaljai magyar férfi megverésére.