szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Policy Agenda a létszámokat és a béreket vetette össze a tíz évvel ezelőttiekkel.

Hiába ígérgeti évek óta a kormány azt, hogy a közszférából a versenyszférába tereli át a dolgozókat, és bürokráciacsökkentést hajt végre, az elmúlt évek adatai szerint nemhogy csökkent volna a létszám, de egyenesen növekedett – derül ki a Policy Agenda legfrissebb felméréséből.

A kutatóintézet az elmúlt tíz év adatait vetette össze, igaz, a kép csalóka: 2010 és 2014 között több mint kétszeresére – 251 ezerről 535 ezerre – nőtt a létszám, de jórészt azért, mert a kormány magához vonta az addig az önkormányzatok által működtetett egészségügyi és közoktatási intézmények irányítását.

A 2014. évhez viszonyított növekedés (+25 ezer foglalkoztatott) mögött leginkább a közalkalmazottak körének növekedése áll, mivel 21 ezerrel többen dolgoztak tavaly ilyen státuszban. Közülük mintegy 7 ezren a közoktatás területén dolgoznak.

Más kérdés, hogy a növekedés azóta sem állt meg, és 2017-ben már 560 ezer volt a központi költségvetés által foglalkoztatottak száma. Ez az előző évinél is négyezer fővel több, pedig több háttérintézményt is összevontak időközben.

Ezzel párhuzamosan nőttek a személyi juttatások is: amíg tíz éve még 1024 milliárd forint ment el erre a célra a költségvetésből, idén már 2407, vagyis majdnem a duplája szerepel a költségvetésben.

A kormányban 2010-ben a köztisztviselők, kormánytisztviselők és közalkalmazottak között 12,6 ezer fő vezető volt, akiknek a rendszeres személyi juttatásai 69 milliárd forintot tettek ki. Ugyanezen munkavállalói kör létszáma 2017-ben 17,8 ezer fő volt, amely már 119,7 milliárd forintot vitt el a közös büdzséből. A kormányzati struktúra átszervezése annyiban látszik, hogy az elmúlt évekhez képest valóban kb. 1000 fővel csökkent a vezetői szinteken dolgozók létszáma.

Ugyanakkor a kormányzati „felső vezetésre” (miniszterelnök, miniszterek, kormánybiztosok, miniszterelnöki biztosok, miniszteri biztosok, államtitkárok) elköltött rendszeres személyi juttatások a 2014. évi 3,6 milliárd forintról 4,2 milliárd forintra nőttek a tavalyi évben – írja elemzésében a Policy Agenda. Ez a szám pedig minden bizonnyal nőni fog, hiszen nemrég jelentősen emelték a kormánytagok fizetését.

A kormány egyébként megint elkötelezettnek mutatja magát a bürokráciacsökkentés iránt. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a nyáron beszélt arról, hogy 15-20 százalékos leépítés jöhet, de hírek szerint még ennél is több embert bocsáthatnak el a minisztériumok állományából.

(Policy Agenda)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!