Török: "Ha ez a kormány akar valamit, akkor az meglesz"

Mindegy, hogy királyság vagy hibrid rendszer – a mai hatalmi struktúráról vitázott két politológus, Török Gábor és Filippov Gábor.

  • hvg.hu hvg.hu
Török:

Mennyire Orbán Viktor miniszterelnök egyszemélyes felelőssége, hogy ilyen állapotban van az ország? Erről vitázott két politikai elemző, Török Gábor és Filippov Gábor a valaszonline.hu-n. Sokat beszéltek arról, hogyan lehet definiálni a mostani hatalomkoncentrációt, hatalomtechnikát, van-e lehetőség ebből kitörni.

Filippov szkeptikus, azt mondja, messze nem diktatúra, ami Magyarországon van, de már nem is konszolidált demokrácia, hiszen mára egyetlen akarattól függ az elvben semleges állami intézményrendszer és a nyilvánosság meghatározó része.

A struktúra túlmutat az egyszemélyi berendezkedésen, ha leváltanák Orbán Viktort, akkor is maradhatna a megszállt intézményrendszer.

A kormányt továbbra is választáson lehet legyőzni, csak más módszerekkel, mint egy demokráciában.

Török Gábor azzal érvelt, Orbán Felcsútról jutott el a "királyságig", úgy, hogy az elején szinte minden ellene volt. "Horn Gyulának is volt kétharmada, persze nem pont így, voltak hatalompolitikai eredményei, de ő az állampárt hatalmi örökségéből indult. Orbán hozzá képest a semmiből. Ez a – nevezzük így – lehetőség mindenfajta politikai rendszerben adott, bár az út kétségkívül hol simább, hol göröngyösebb.

Ami fájdalmasan hiányzik, hogy nem látszik a színen Orbánéhoz mérhető politikai teljesítmény.

Török Gábor nem látja azt az ellenzéki politikust, aki eljut a pontos helyzetfelismerésig, majd a tudás birtokában képes tisztességesen és kitartóan végigvinni egy programot.

Filippov szerint 2014-re ért el oda a rendszer, hogy kimondható, "potensebb alternatíva vagy hatalmi ellensúly összeállása erősen meg van nehezítve, formális és informális eszközökkel egyaránt".

Török szerint viszont attól, hogy Orbán Viktor a pártjában majd az országban is arra törekedett, hogy megszüntesse az ellenakaratot, abból nem következett automatikusan, hogy ezek az ellenakaratok ne maradhattak volna meg, ne akadályozhatták volna meg őt a hatalmi koncentrációban.

Nem intézmények buktak el vele szemben, hanem emberek, politikusok.

Török Gábor szerint a tapasztalat az, hogy ha ez a kormány akar valamit, akkor az meglesz. "A Gyurcsány-kormány is sok mindent akart, például új kormányzati negyedet, aztán nem lett belőle semmi, míg Orbánék hamarosan költöznek is a Várba.

Ugyanez a stadionokkal: ahol stadiont akarnak építeni, ott stadion lesz, bárki bármit mond."