Váratlanul levette a világörökségi listáról a Hajógyári-szigetet a kormány

Mindezt nem sokkal a világörökségről szóló UNESCO-szavazás előtt.

  • hvg.hu hvg.hu
Váratlanul levette a világörökségi listáról a Hajógyári-szigetet a kormány

Nem sokkal a világörökségről szóló UNESCO-szavazás előtt kivette a világörökségi státuszra javasolt helyszínek közül az Óbudai-szigetet (Hajógyári-szigetet) a kormány – szúrta ki a pénteki Magyar Közlönyben a Népszava.

Az Orbán Viktor miniszterelnök által aláírt rendelet nem indokolja meg, hogy a Római Birodalom határai – a dunai limes magyarországi szakasza – UNESCO védettségre javasolt helyszínei közül miért éppen az egykori alsó-Pannónia provincia központjának – Aquincum – egyik legfontosabb helyszíne, az Óbudai-sziget (Hajógyári-sziget) kerül le a listáról.

Nemrég éppen a hvg.hu írta meg, hogy az UNESCO Budapestre érkező ellenőreit valósággal sokkolta a magyar kormány eljárása, amellyel megpróbálta megakadályozni, hogy a világörökségi helyszíneken zajló építkezések miatt aggódó civilekkel is beszélhessenek.

Újra Budapesten jártak az UNESCO világörökség-ellenőrei - és ledöbbentek

Sokkolta az UNESCO világörökség központjának vezetőit a magyar kormány eljárása, amellyel megpróbálta megakadályozni, hogy a szervezet Budapestre érkező ellenőrei a világörökségi helyszíneken zajló építkezések miatt aggódó civilekkel is beszélhessenek. A turpisság kiderült, az azonban még mindig nem, hogy mit írt/ígért a kormány a beruházásokat évek óta több ponton kifogásoló nemzetközi szervezetnek.

A 32 hektáros sziget területe régészeti védelem alatt áll. A legértékesebb maradványa a jelenleg még a 1,5-2 méter mélyen lévő, óriási 8-10 ezer négyzetméteres helytartói palota, mely egyes vélekedések szerint a II. század elején, Hadrianus császár uralkodása idején épült.

A lap emlékeztetett rá, hogy 2014-ben a kormányzat tervei között szerepelt, hogy a szigeten fel kellene tárni a helytartói palotát, és népparkot kellene létrehozni. Két évvel később döntöttek úgy, hogy a világörökség része legyen az Óbudai-sziget is, 2018-ban be is nyújtották az erről szóló pályázatot. Az ügy külön miniszteri biztost is kapott Visy Zsolt személyében.

A január 31-én beadott pályázat 1500 kilométeren mintegy 98 helyszínt foglal magában, ebből 65 található Magyarországon. A közös nevezésről az UNESCO idén júniusban dönt.

A Miniszterelnökség és a III. kerületi önkormányzat egyelőre nem reagált a lap kérdéseire.