szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Azokat érinti, akiknek a fizetése július elseje előtt nem érte el a garantált bérminimumot.

Tavaly novemberben harangozta be a kormány, hogy béremelés jön az egészségügyben. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma szerint az egészségügyi szakdolgozók és védőnők bére 2019 és 2022 között, négy lépcsőben emelkedik majd, összesen 72 százalékkal. Idén július első napjától elvileg nyolc százalékkal kellett volna, hogy emelkedjenek a bérek.

Rengetegen dolgoznak azonban az ágazatban, így többek között a mentődolgozók között is, akiknek a fizetése július elseje előtt nem érte el a garantált bérminimumot, azaz a 195 ezer forintot. Nekik így nem jár több pénz – írta honlapján a Magyarországi Mentődolgozók Szövetsége (MOMSZ).

A szakszervezet szerint eddig ezt a mentők esetében a munkáltató, az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) úgy oldotta meg, hogy a különbözetet kipótolta annyival, hogy a bére mindenkinek elérje legalább a 195 ezret. Volt, akinek egy kicsit még kerekítettek, így körülbelül 200 ezer forintot kaptak.

„A nyolcszázalékos emelés óta azonban egész egyszerűen megszüntették ezt a pótlást, mert a legtöbben ezzel már elérik a garantált bérminimumot, de még így sem mindenki. Aki eddig a kiegészítéssel együtt 195 ezer forintot kapott, az most pontosan ugyanannyit visz haza, talán egy-két ezer forinttal többet, de semmiképp sem nyolc százalékkal. Van, akinek pedig még mindig ki kell egészíteni a bérét, hogy meglegyen a 195 ezer” – mondta a MOMSZ elnöke.

Kusper Zsolt hozzátette, ez nem jogszerűtlen, de sajnos igazságtalan és hazug eljárás, amit ügyesen kitaláltak. Ráadásul, ha a terveknek megfelelően jövőre ismét emelkedik a bérminimum, akkor újra kell alkalmazni a kiegészítést és ismét kezdődik minden az elejéről.

Az érdekképviselet vezetője közérdekű adatigényléssel fordult az OMSZ-hez, azon belül személyesen a főigazgatóhoz, ugyanis nincsenek pontos számaik arról, hány embert érint a látszólagos béremelés. Szerette volna kérni, hogy számszerűen és munkakörönként adják meg azon mentődolgozók létszámát, akik pótlékmentes alapilletményben részesülnek. Érdemi választ azonban nem kapott, ehelyett elküldték neki a mindenki által hozzáférhető egészségügyi bértáblát. Így azt, hogy a körülbelül 7200 bajtárs közül pontosan hányat érint a trükk, a szakszervezet nem tudta meg.

„Sajnos a legtöbb ember fél, belenyugszik a helyzetbe. Nem lépnek be tömegesen az érdekképviseletbe, nem szerveződnek, mert bizalmatlanok mindenkivel szemben. Mi ezt azonban nem fogadjuk el, és a jövőben is minden rendelkezésre álló eszközzel dolgozunk az anyagi megbecsülés érdekében. Azt azonban meg kell értenie mindenkinek, hogy helyette más nem fog küzdeni, nélküle semmi sem változik. Ez csak együtt sikerülhet” – jelentette ki Kusper Zsolt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!