szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Orosz kamuszavazatokkal akarta megnyerni a Fidesz által támogatott jelölt a hódmezővásárhelyi facebookos szimpátiaszavazást, de végül a választási bizottság is úgy látta – köszönhetően a TASZ kifogásának –, ez kampánytevékenységnek minősül, és sérti a választás alapelveit is.

Önkormányzati választás 2019
Idézze fel a 2019-es önkormányzati választás kampányának és a szavazás napjának eseményeit, illetve kövesse a fejleményeket cikksorozatunkkal. Innen megtudhat mindent arról, mi történik az ország önkormányzataiban.
Friss cikkek a témában

Bár állítása szerint nevelő célzattal vett szavazatokat, a Csongrád Megyei Területi Választási Bizottság (TVB) mégis elmarasztalta Daru Árpádot, aki egy internetes szavazást hekkelt meg, közölte a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) jogvédő civil szervezet, amely fellebbezett az ügyben született első fokú, a panaszt elutasító határozat ellen.

A Vásárhelyiek a változásért Facebook-csoport augusztus végén indított szavazást, hogy kiderüljön, ki a szimpatikusabb belvárosi jelölt, Mester János, a Mindenki Magyarországa Mozgalom jelöltje, vagy Daru Árpád, a Szeretem Vásárhelyt Egyesületé, akit a Fidesz is támogat. Mester jelentős előnyre tett szert, de Daru hamar ledolgozta hátrányát, de a rá szavazók között feltűnően sok volt az orosz, női profil, amelyek kamuprofilnak tűntek.

Daru Árpád

A dolgot maga Daru sem tagadta: azt mondta korábban, ő maga vásárolt egy cégtől olyan szolgáltatást, ami kamuszavazatokat küldött neki, ez egy legális dolog szerinte.

Jó tréfának szántam, hogy megfordítom a szavazást, de szerettem volna arra is rámutatni az akcióval, hogy az oldal szavazgatásai mennyire tükrözik a vásárhelyiek véleményét, és milyen könnyű azt befolyásolni.

A TVB először úgy gondolta, a Facebookon zajló szavazás nem kampánytevékenység, mert magánszemélyek hozták létre, de a TASZ fellebbezett. A bizottság elfogadta azt az érvet, hogy a politikus szavazatvásárlása kampánytevékenység, és mivel jogellenesen torzítja a végeredményt, sérti a választás alapelveit is. A TASZ úgy érvelt, hogy a szavazatvásárlás sérti a választási eljárásról szóló törvényben foglalt jóhiszemű és rendeltetésszerű joggyakorlás, valamint a jelöltek és jelölő szervezetek közötti esélyegyenlőség elvét.

A TVB megállapította a jogsértést, és eltiltotta Darut a további jogsértésektől.

A mai világban választások dőlnek el a közösségi médiában megjelenő üzenetek alapján. A TVB is felismerte, hogy felértékelődött az online felületek szerepe, és azt is, hogy ezzel ugyanúgy szükséges foglalkozni, mint az offline kampányolással – idézi a TASZ sajtóanyaga Döbrentey Dánielt, a TASZ jogászát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!