szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hat új beteg van, mind magyar állampolgár. Végigvettük, amit az eddigi betegekről tudni lehet.

Magyarországon újabb 6 magyar állampolgárnál mutattak ki új koronavírus-fertőzést (COVID-19), ezzel 25-re nőtt itthon diagnosztizált fertőzöttek száma - közölte a kormányzati oldal.

Az országos tisztifőorvos által kiadott eljárásrendnek megfelelően az ő esetükben is haladéktalanul megkezdődik a járványügyi vizsgálat és kontaktkutatás, amelyet a járványügyi hatóság a rendőrséggel együttműködve végez. Hazánkban eddig 25 új koronavírus-fertőzöttet tartanak nyilván, közülük 9 iráni, 1 brit, és 15 magyar állampolgár.

koronavirus.gov.hu

Az egyelőre nem derült ki, hogy kik az új betegek. A kormányzati oldal azóta frissült, a 10.15-ös állapot szerint már 1014 mintát vettek le.

Az új betegek miatt sürgős tájékoztatást kértünk a koronavírusról kommunikáló Operatív Törzstől, amennyiben válaszolnak, közöljük. A pénteki sajtótájékoztatón nem jelent meg sem az országos tisztifőorvos, sem a Dél-pesti Centrumkórház infektológusa, így a betegekről vagy karanténba kerültekről érdemben nem volt szó.

Amit eddig tudunk a betegekről

A külföldiekről illetve a péntekig koronavírussal diagnosztizált 9 magyar betegről adott eddig viszonylag részletes tájékoztatást az országos tisztifőrovos illetve a kormányzati tájékoztató oldal. Egyes betegek között van kapcsolat. Kezdjük először a magyarokkal.

  • A külföldön nem járt magyar édesanya

Csütörtökön lett pozitív a koronavírus tesztje annak a nőnek, akit napok óta a Szent János kórházban kezeltek tüdőgyulladással. A nőről Szlávik János, a Dél-pesti centrumkórház infektológus főorvosa elmondta, március 7-én hajnalban járt a Szent László kórház koronacentrumában, de miután nem járt külföldön és nem találkozott igazolt beteggel, ezért őt a Szent János Kórházba irányították. A nőt ott napokig tüdőgyulladással kezelték érdemi védőfelszerelés nélkül, majd egy ottani orvos indítványára mégis elvégezték rajta a tesztet, és mikor kiderült, hogy pozitív, visszavitték a Szent Lászlóba. Továbbra sem tudni, hogy a nő hogyan fertőződött meg, a legutolsó, még nem igazolt verzió szerint a nő kollégái jártak Ausztriában síelni.

Péntekre kiderült, a nő gyereke a Toldy Gimnáziumba jár, emiatt csütörtökön hazaküldték az egész osztályt. A Kormányzati Tájékoztatási Központ pénteki közlése szerint a fiút a Szent László kórházban tartják megfigyelés alatt. Sajtóhírek szerint az édesapja is karanténba került.

A Szent János kórházban a járványügyi hatóság megállapította, a tüdőgyulladással kezelt koronavírusos nő 16 dolgozóval került közvetlen kapcsolatba. Péntek kora délután a János kórház még csak a lehetséges óvintézkedésekről beszélt, amely karanténtól a védőfelszerelésben tovább dolgozásig terjedt. Akkor még csak annyit tudtak hivatalosan, hogy az érintettek közül

egy dolgozót a Szent László kórházba helyeztek karanténba, egy dolgozó otthoni karanténba került.

Kora délután levelük szerint mindenki tünetmentes volt. Kórházi forrásunk tudomása szerint egy orvos és több ápoló a Szent Lászlóban van karanténban, egy orvos pedig a Kútvölgyi kórházban. Többen otthoni hatósági karanténban vannak, de van, aki hatósági zárlat alatt is dolgozik. Forrásunk elmondása szerint ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy nem hagyhatják el az osztályt, ahol a még bent lévő betegeket kezelik.

Erről, illetve állapotukról kértünk szombaton is tájékoztatást mind a kórháztól, mind az Operatív Törzstől. Annyi mindenesetre a János kórház pénteki leveléből kiderül, hogy a Kardiológiai osztályon átmenetileg szünetel az akut belgyógyászati felvétel.

  • Egy idős házaspár

Az ő esetük is kiemelkedő. A házaspár fia tér haza Franciaországból látogatóba, de hiába küldte a tünetei miatt háziorvosa koronavírus-tesztre, azt a Szent László kórházban nem végezték el, mert az esetleírás nem kötelezte őket erre. Később koronavírussal fertőződött meg a fiú apja és anyja, de abban már nem biztosak a szakemberek, hogy a nemrég műtött, beteg édesapát a felesége vagy a fia fertőzte-e meg. Az idős férfit mindenesetre a Bajcsy-Zsilinszky kórházban műtötték és ápolták pár napig. Müller Cecília országos tisztifőorvos a héten arról beszél, bár megfigyelik azokat, akikkel ott kapcsolatba került, de kis valószínűséggel fertőzött ott.

  • Egy fiatal férfi és ismerőse

Csütörtökön jelentették be, hogy egy Izraelben járt magyar férfinél is kimutatták a koronavírust, ő az, aki a UPC-nél dolgozik, a Haller Gardens irodaházban. A fiatal férfi a magánút után bement, de észlelte magán a tüneteket és azonnal hazament ő is, illetve hazaküldték azokat is, akik vele közelebbi kapcsolatba kerültek. Az irodaházat kiürítették és fertőtlenítették. Másnap egy 27 éves magyar férfinak is pozitív lett a koronavírus tesztje, aki együtt volt a szintén Izraelben járt egyik magyar fertőzöttel.

  • Egy brit férfi és családja

Az első betegek között volt egy Debrecenben élő brit férfi, aki munkája miatt sokat ingázott Milánó és Debrecen között. Legutóbb február végén tért haza Debrecenbe, a reptéren nem mutatott semmilyen tünetet, később viszont belázasodott és a Kenézy Gyula kórházba került. A korábbi járványügyi jelentések szerint két emberrel került közvetlenebb kapcsolatba, a magyar feleségével és anyósával, akik karanténba kerültek és pár nap eltéréssel mindkettőjüknél kimutatták a vírust.

Vannak olyanok, akikről még ennyit sem tudni. Pénteken mutatták ki a koronavírust

  • egy 67 éves magyar férfinél aki munkájából adódóan sok külföldivel találkozik, és
  • egy 41 éves magyar férfinél, aki Hollandiában és Angliában járt a közelmúltban.

Az iráni állampolgárok a Semmelweis Egyetem gyógyszerészkarán tanuló, szintén koronavírusos iráni állampolgárral hozhatók kapcsolatba, aki barátnőjével egy hónapot töltött Iránban, majd mindketten visszajöttek Magyarországra. A gyógyszerészhallgató tünetei miatt felhívta a Semmelweis Egyetem Call centerét, de hiába külték a Szent László kórházba tesztelésre, ő nem ment be, ehelyett egy húsz fős születésnapi bulin vett részt. Pár nappal később bement az egyetemi üzemi orvoshoz, aki bevitette a Szent László kórházba. Van olyan koronavírusos beteg, akit hivalosan a Semmelweis Egyetem hallgatójaként tartanak számon a hatóságok, de ő az egyetem közlése szerint februárban végzett.

Az egyetlen gyógyult koronavírusos szintén egy iráni állampolgár, aki a gödöllői Szent István Egyetem doktorandusz hallgatója. Ő csütörtökön hagyhatta el a kórházat, terhes felesége akkor még karanténban maradt, de az ő tesztje negatív volt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!