szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Szerda 0 órától szigorodnak a belépés feltételei, a fertőzött országokból érkezőknek alapesetben karanténba kell vonulniuk, amit csak negatív PCR-teszttel lehet két hétnél korábban elhagyni.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Mi sem igazolja jobban a helyzet súlyosságát, mint hogy istentiszteleti időpontban tartunk sajtótájékoztatót - kezdte Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a vasárnapi rendkívüli tájékoztatót.

A kormány folyamatosan figyeli a fertőzöttségi adatokat, amelyek itthon alacsonyak, azonban a környező országokban folyamatos az emelkedés. Gulyás azt mondta, a járvány szempontjából Magyarország az egyik legbiztonságosabb ország, meg kell akadályozni, hogy a vírust külföldről behurcolják.

Minél jobban tudjuk ellenőrizni a határainkat, annál inkább meg lehet őrizni a biztonságos élet feltételeit idehaza.

Az operatív törzs javaslatára a kormány a határellenőrzés visszaállításáról döntött, az országokat - a fertőzöttség mértékében - különböző kategóriákba sorolják: zöld, sárga, vörös.

MTI / Varga György

A zöld kategóriákba tartozóknál szabad a belépés, a sárga és vörös jelzésűből érkezőket azonban ismét karatnénba zárják. Itt eltérés van a magyarok (és hozzátartozóik) és a külföldi állampolgárok között.

A Magyar Közlönyben kihirdetett rendelet szerint a külföldről érkező magyar állampolgár, illetve hozzátartozója

sárga vagy piros jelzéssel besorolt ország területéről történő belépés során – törvényben vagy kormányrendeletben meghatározott kivétellel – egészségügyi vizsgálaton esik át, amelynek tűrésére köteles.

Ha fertőzés gyanúját állapítják meg, a járványügyi hatóság által kijelölt karanténban helyezik el, vagy, ha ez nem jelent járványügyi kockázatot, otthoni karanténra kötelezik.

Külföldön nyaralok, hogy jövök így haza? - kisokos a szigorításhoz

Rendkívüli sajtótájékoztatón jelentette be Gulyás Gergely, hogy a fertőzött országokból hazatérő, vagy azon átutazó magyaroknak ismét karanténba kell vonulniuk, külföldiek csak meghatározott feltételekkel jöhetnek be. A szabály elsőre átláthatatlan, több pont mellé jól jönne egy országos tiszti főorvos, hogy megmagyarázza azt. Megpróbáltuk értelmezni a rendelkezést, ahol nem jutottunk dűlőre, arra rákérdeztünk.

Ha nem állapítják meg fertőzés gyanúját, 14 napra akkor is házi karanténba kerül - ha valakinek nincs magyar lakhelye, vagy tartózkodási helye, akkor a hatóság által kijelölt karanténba viszik.

Akkor nem kell karanténba vonulni, ha az országba belépés előtt 5 napon belül, legalább 48 órás különbséggel két negatív PCR teszttel tudja igazolni, hogy nem fertőzött.

zalaegerszeg.hu

A sárga jelzésű országból érkező magyarok elhagyhatják a házi karatnént egy negatív PCR teszttel, a pirosból érkezőknek két tesztre van szükségük.

A sárga országok listája:

  • Bulgária
  • Egyesült Királyság
  • Norvégia,
  • Oroszország,
  • Portugália
  • Románia
  • Szerbia
  • Svédország
  • Japán
  • Kína
  • USA

Az országos tiszti főorvos határozta meg a listát, amit a Hivatalos Értesítőben tettek közzé, így is mutatjuk:

 

hivatalos értesítő

 

A vörös országok közé tartozik

  • Albánia,
  • Bosznia,
  • Fehéroroszország,
  • Koszovó,
  • Macedónia,
  • Moldova,
  • Montenegró,
  • Ukrajna
  • az összes ázsiai, afrikai ország, Dél-Amerika, Ausztrália és Óceánia.

 

hivatalos értesítő

 

Külföldiek esetén a sárga országból érkezőnél megegyezik a szabály, vörös országból nem léphetnek be Magyarország területére. A tranzit és teherforgalomnál vannak kivételek.

Noha Horvátországban is emelkednek az esetszámok, a fertőzöttek száma alacsony, ezért Horvátország a zöld kategóriában van - közölte Gulyás Gergely. A tájékoztatón megkérdezték, hogy ki fizeti az elvégzett teszt költségét.

Gulyás azt mondta, mindenki saját felelőssége egy külföldi út, azonban miután vannak előre befizetett nyaralások, a vizsgálatok költségét augusztus 1-ig vállalja a kormány, utána a sárga vagy vörös országokból érkezőknek maguknak kell ezt kifizetni, amennyiben nem akarják kivárni a 14 napos karantént. A tesztelést ugyanúgy a háziorvos kérheti, mint eddig.

 

 

A kormány alapvetően hetente vizsgálja felül az országok listját, de ha kell, azonnali döntést hoznak. A zöld országokból szabad a belépés, csak szúrópróbaszerűen ellenőriznek.

A szabályok szerda 0 órától lépnek érvénybe - hangsúlyozta Gulyás. Görögországot ugyan nem sorolta a kormány a veszélyes országok közé, azonban onnan jellemzően Szerbián keresztül jönnek haza a magyarok kocsival vagy busszal. Gulyás erre azt mondta, a szerb-magyar határátkelőn is alkalmazni kell ezeket a szabályokat.

Sorra dőltek meg a rekordok

A vörös listára egyetlen közvetlen szomszédunk került fel, ez pedig Ukrajna, ahol péntekre 819-cel nőtt a koronavírussal fertőzöttek száma. Az országban fertőzöttek száma májusban visszaesett, ekkor lazítottak a korlátozásokon. Az eredmény az lett, hogy míg az első hullámban a legrosszabb napokon sem volt több hatszáz új fertőzöttnél, most, amikor június 26-án 1190-nel ugrott meg a vírushordozók száma, már jó eredménynek számít, ha „csupán” hatszázzal nő a fertőzöttek serege.

A sárga listára került Romániában is súlyos a helyzet: megközelítette a hétszázat az egy nap alatt diagnosztizált fertőzöttek száma, ami esetszám-rekordot jelentett. A járvány terjedési ritmusa már a héten meghaladta az áprilisi első tetőzéskor feljegyzett szintet: most már minden nap megdől az ismert aktív koronavírus-fertőzöttek rekordja is. Szombaton 8794 aktív fertőzöttről tudtak a közegészségügyi hatóságok.

A szintén sárga listás Szerbiában péntekről szombatra 17 342-ről 17 728-ra emelkedett az igazolt fertőzöttek száma. Pénteken minden korábbinál több, 18 újabb halálos áldozata volt a betegségnek, így a halottak száma 370-re nőtt.

MTI / EPA / Koca Sulejmanovic
Pénteken egyébként ismét elszabadultak az indulatok a szerb fővárosban, több százan próbáltak meg betörni a parlament épületébe, de a rendőrség megakadályozta ebben őket. Hetven embert őrizetbe vettek, többen megsérültek.

Horvátországban (mely a zöld országok listáján szerepel) pénteken 140 ember betegedett meg, amivel 3672-re emelkedett az igazolt fertőzöttek száma. A zágrábi kormány arról is határozott, hogy a nem uniós állampolgárok szigorúbb feltételek mellett léphetnek be az országba: 14 napos karanténba kell vonulniuk, PCR-teszt elvégzése esetén elég az egy hét.

AFP / Denis Lovrovic
Az üzleti vagy más gazdasági érdekeltség miatt érkezők kivételt képeznek. Az uniós állampolgároknak továbbra is regisztrálniuk kell, és meg kell adniuk adataikat a határon. Hétfőtől kötelező lesz maszkot viselni az egészségügyi intézményekben, a tömegközlekedési eszközökön és az üzletekben.

Továbbra is korlátozások nélkül lehet belépni Szlovéniából, Szlovákiából és Ausztriából, mindhárom ország a zöld listára került.

Szlovéniában szombatra az előző napi kétszeresével, 34 újabb esettel 1827-ra nőtt az azonosított koronavírus-fertőzöttek száma. A diagnosztizált betegek közül mindössze 16-an vannak kórházban, közülük senkit nem ápolnak intenzív osztályon.

Szlovákiában egy napra, szombat délután három óráig visszaállították az ellenőrzést a szárazföldi határokon, hogy kiszűrjék a koronavírussal fertőzötteket. A fertőzöttek száma szerdán ugrott meg hirtelen, egy nap alatt 53 új beteget regisztráltak, ami utoljára a járvány tetőzésekor fordult elő.

Ausztria pár napja megkettőzte az ellenőrzést a keleti határokon, kiemelt figyelmet fordítva a Balkánról érkezőkre és a buszokra. Az országban pénteken 92 új esetet regisztráltak, ami nem kiugró a korábbi napokhoz képest.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!