Kormányinfó: 2,5 millió oltás után nyitnak az iskolák, beoltják a pedagógusokat is
A szerdai kormányülésen született döntéseket ismertette Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter: alakul a nyitási terv, de alapvető változtatásra mostanában ne számítson senki.
- Biztonságos egyszerre felvenni az influenza és a koronavírus elleni védőoltást?
- Nem várt felfedezést tettek magyar tudósok, amikor a Covid eredetét kutatták
- Áttörést érhettek el magyar kutatók: a daganatok ellen már használják, most újabb fegyver jöhet a súlyos Covid elleni harcban
Két kormányülés is zajlott szerdán, ezek eredményeit ismertette Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő és Gulyás Gergely miniszter a csütörtöki kormányinfón. Utóbbi újra elmondta, hogy az egészségügyi rendszer képes lesz a megnövekedett terhelés elviselésére. A kormány 650 ezer olyan nyugdíjasról tud, aki még nem regisztrált oltásra, őket külön keresik meg. A mostanra teljesen átoltott idősotthonokban már egy százalék alatti a fertőzés.
Az oltási terv működését bizonytalannak nevezte, de abban biztosak, hogy áprilisban minden eddiginél több vakcina érkezik.
A kormány döntése alapján a 2,5 millió beoltottat elérve nyitnak ki egy héten belül az iskolák, ez a mostani számítások szerint legkorábban április 12-t vagy április 19-t jelent. Az újranyitást megelőzően beoltják a tanárokat is, önkéntes alapon.
A boltok újranyitásáról azt közölte, hogy egy javaslat szerint 10 négyzetméterenként egy vásárló tartózkodhat majd az üzletekben, de a kormány még vizsgálja ennek a megvalósítását, erről péntekre születik döntés.
"A feladat az, hogy olyan nyitási tervet dolgozzunk ki, amely világos perspektívát mutathat" - mondta, hozzátéve, hogy a mostani számok még azt mutatják, hogy "alapvetően változtatni nem tudunk."
Az újságírói kérdésekre válaszolva először azt kérte, mindenki tegye félre a pártpolitikát az oltásokkal kapcsolatban, főleg a héten Magyarországon engedélyezett kínai és indiai vakcinával kapcsolatban, amelyeknek “a hatékonysága semmivel nem rosszabb, mint a nyugati vakcináké.”
Ha valaki nem igényli a rendelkezésre álló vakcinát, akkor a háziorvosoknál lévő oltási sorrendben lehetőség van tovább haladni. “Nem látunk abban nagy különbséget, hogy milyen vakcinára van igény” - mondta, hozzátéve, hogy “azt mindenki tudja, hogy az egyes mutációkkal szemben a kínai a leghatékonyabb.”
Az érettségik megrendezéséről elmondta, remélik, hogy május végéig mindenki megkapta az első oltást, ezért bár van lehetőség az érettségi időpontok módosítására, de egyelőre nem számolnak vele.
Az oltási igazolvány által adott jogkörökről a nyitási terv nyilvánosságra hozatalával együtt tájékoztatják a lakosságot.
"Azt látjuk, hogy Magyarország érdekérvényesítő képessége nőtt az elmúlt években az Európai Unióban (...), ez jól mutatja, hogy Magyarország befolyása jelentős. Nem kell attól tartani, hogy az európai pártpolitikai változások befolyásolnák ezt" - válaszolta arra a kérdésre, változik-e a Fidesz érdekérvényesítő képessége az Európai Parlamentben, hogy kilépett a Néppártból.
A járvány tetőzését a szennyvízben található víruskoncentráció alapján "közel lehetünk a harmadik hullám legmagasabb pontjához."
Az oltásra regisztrált 65 év felettiek húsvétra történő beoltásának "továbbra is tarthatónak" nevezte.
A háziorvosok kirendelése a kórházakba csak elvi lehetőség pillanatnyilag, "és eddig nem is volt szükség arra, hogy éljünk vele."
A Janssen vakcinájából 4 millió és 360 ezer érkezhet áprilisban, a két frissen engedélyezett vakcina érkezésének részleteiről a szerződés aláírása után tájékoztat a kormány, ez ugyanis még nem történt meg.
Azokról az információkról, amik szerint már alig bírják a kórházak a terhelést, elmondta, hogy "senki előtt nem vitás, hogy sokan vannak kórházban", hozzátéve, hogy "erőfeszítésekre van szükség, ezek komoly erőfeszítések, és rendkívül tiszteletreméltó munka, amit az orvosok és ápolók végeznek, de az nem igaz, hogy ne lenne kapacitás."
Elhangzott az a kérdés is, nem probléma-e a mostani járványhelyzet alaptt nemzetközi sporteseményeket rendezni Magyarországon, utalva például a kisebb botránnyal végződött vívó világkupára, és a jelenleg is tartó U21-es labdarúgó Európa-bajnokságra. "Minden sportesemény zártkapus. Egyszerre próbáljuk fenntartani az élet és gazdaság működését, és mindent megteszünk azért, hogy az egészségügyi feltételek bizosítottak legyenek. Az a pár nemzetközi sportesemény, amit megrendeznek Magyarországon, ezt semmiben nem gátolja, és aki innen kiderült, nem igényelt még ápolást" - mondta Gulyás.
A várandós kismamák beoltásáról elmondta, jelenleg is tart a vizsgálata annak, felülírják-e az eddigi protokollt, ami nem ajánlotta ezt. A napokban érkezik bejelentés erről, de Gulyás szerint a szakma kezdeményezte ezt a felülbírálást, de a Nemzeti Népegészségügyi Központ hozza a végső döntést.
Az orvosi rendelőintézetek állami felügyeletét a vírushelyzet végéig tervezik fenntartani.
Az igazolt gyermeksportolók zárt térben tartott kötelező edzéseit azért nem függesztik fel, "mert azt akarjuk, hogy ne álljon le az élet", de hangsúlyozta, ilyen lehetősége csak a profi sportolóknak van.
"Magyarország nyitott arra, hogy töröljük az óraátállítást, ha a többségnél konszenzus van az Európai Unióban" - mondta arra a kérdésre, lesz-e egyeztetés a vasárnap jó eséllyel utoljára átállított váltás törléséről.
Szó van már róla, hogy a kínai Sinopharm-vakcinák beadásának időtartamát is kitolják a nyugatiakhoz hasonlóan, a szakemberek szerint ugyanis el lehetne térni a 28 naptól, de a hatósági engedélyeknek kell változnia ehhez.
A hvg.hu kérdéseire válaszolva elmondta, aki jelenleg bármilyen alternatív gyógymódot ajánl a koronavírus ellen, az bűncselekmény, és polgárjogi és büntetőjogi felelőssége is van.
A Kereskedelmi és Iparkamara javaslatáról a boltok újranyitásával kapcsolatban várják az Operatív törzs véleményét, mivel
A KATA-s vállalkozók lemaradnak a bértámogatásról, szerinte számukra az a támogatás, hogy elengedi az állam a KATA-t.
A nyáron megtartandó felnőtt labdarúgó Eb-ről jelezte a kormány az UEFA felé, hogy a magyar terv az, hogy akit beoltottak, az részt vehet a mérkőzéseken. “Mivel egy június közepi sporteseményről van szó, bízzunk benne, hogy magunk mögött hagyjuk ezt a szörnyű időszakot.”
Bár minden szám azt mutatja, hogy Magyarországon nagyon rossz a halálozási arány, ez Gulyás szerint azért is van, mert a magyar rendszerben azokat is beleszámolják, akik valószínűleg koronavírus nélkül is elhunytak volna, míg máshol nem így dolgoznak. "Ízléstelennek tartjuk azt a versenyt, hogy hol és mennyien haltak meg" - mondta, hozzátéve, hogy a magyar halálozási adatok valójában jobbak, mint a legtöbb országban.
Jelenleg 1784 ember fekszik intenzív osztályon.
Komoly nehézséget okozhat, hogy minden vakcinát elolt a kormány, főleg az oxfordi AstraZeneca körül kirobbant balhék miatt. "Egyelőre bízunk abban, hogy pár hét múlva megnövelt számban érkezhetnek az AstraZeneca-vakcinák" - mondta Gulyás.
Arra a kérdésre, tervez-e lépéseket az orosz Szputnyik V-vakcinák késéseinek miatt, elmondta, örülnének neki, ha a nyugati vakcinák is csak annyit késnének, mint ezek.
Az oltási igazolásoknál továbbra sem tervezik az oltások fajtáinak feltüntetését, de ha megszületik az egységes európai szabályozás, igazodik hozzá Magyarország is.
Arra a kérdésre, milyen adatok esetén igényelhet nemzetközi segítséget a kormány, elmondta, "néhány újság összetéveszti a vágyait a valósággal." Ez azt jelenti, "nemzetközi segítségre nincs szükség."
A hvg.hu az alábbi kérdéseket tette fel:
- Milyen pontos vizsgálatokra van szükség a CanSino vakcina esetében ahhoz, hogy az OGYÉI kiadja az engedélyt a magyarországi használatához? Mikor és mennyi érkezhet a CanSino és a Covishield oltóanyagokból Magyarországra? Tárgyal még már vakcinagyártókkal a kormány?
- Egy keddi döntés értelmében a kórházak irányítása alá kerülnek az önkormányzati szakrendelők a veszélyhelyzet idejére. Ez a gyakorlatban milyen változásokat okozhat, a betegek mit fognak tapasztalni belőle?
- A négy orvosegyetem nőgyógyászati klinikáinak tanszékvezető egyetemi tanárai, valamint a Merkely Béla rektor által vezetett klinikai munkacsoport azt javasolja, hogy a Pfizer/BioNTech, a Moderna és az AstraZeneca oltásokat a várandós kismama kérésére és kezelőorvosának kockázatértékelése után, a 2. és 3. trimeszterben be lehessen adni. Egyetért a kormány a várandósok és a gyermeküket szoptató édesanyák oltásával és mikor várható döntés az ügyben?
- Milyen számítások alapján döntenek a boltokban tartózkodók számáról? A döntés a piacokra, vásárcsarnokokra is vonatkozik majd? Nem tartanak-e attól, hogy a bármilyen korlátozás tumultus okoz majd az ünnepi időszak előtt a boltok előtt?
- 2019 januárja után alakult cégek milyen segítségre számíthatnak?
- Miért kerülnek hátrányos helyzetbe a katás vállalkozók azzal, hogy nem jár nekik a bértámogatás?
- Az UEFA április 7-éig kért visszajelzést az Eb-n résztvevő országoktól, hogy beengednek-e nézőket a stadionokba. Magyarország küldött-e már bármilyen jelzést a szövetségnek? Amennyiben azt jeleztük, hogy beengednénk nézőket, úgy mennyit?