“Mindent is feltételezek a Fideszről és Orbánról, de ha ezt meglépik, az a joggal való visszaélés, és vállalhatatlanul kilógna a lóláb” – mondta Szabó Tímea, a Párbeszéd társelnök-frakcióvezetője a hvg.hu-nak, amikor arról kérdeztük: nem akarja-e inkább visszavonni azt, a népszavazási törvényt módosító javaslatát, amit a Fidesz is támogathat, de
elfogadása esetén a kormánypártok könnyen visszaélhetnek a helyzettel, így az eredeti szándékkal ellentétesen öngólt lőhet magának az ellenzék.
Ebben az esetben ugyanis akár egy napon is lehetne tartani a "gyermekvédelmi népszavazást" és az országgyűlési választást.
A tét nem kicsi: a Szabó Tímea által benyújtott törvényjavaslat az ellenzéki pártok és Karácsony Gergely, a Párbeszéd-MSZP-LMP miniszterelnök-jelöltjének egyik ütős kampánytémája, a Fudan Egyetemről szóló népszavazás mellett a Fidesz szintén hangsúlyos kampányüzenetét, a “gyermekvédelmi” referendumot is befolyásolja, ezekre pedig mindkét politikai oldal erősen építene a következő fél évben:
Nagy lehetőség az ellenzéknek és főleg Karácsony Gergely főpolgármesternek egy népszavazás a Fudan Egyetemről. Ez mindenképpen fáj a Fidesznek, ezért nemcsak lassíthatja, hanem ki is üresítheti a referendumot, egy csellel pedig akár még profitálhat is abból. Sok múlik az időzítésen és politikai innováción - mindkét oldalon.
A két referendumban az is közös, hogy a hatályos törvényi szabályozás alapján egyikről sem lehetne szavazni már 41 nappal a jövő tavaszi országgyűlési választás előtt. Szabó Tímea javaslata éppen ezen változtatna: úgy módosítaná a népszavazási törvényt, hogy eltörölné ezt az időkorlátot, sőt kifejezetten javasolja, hogy a választással egyszerre tartsanak országos népszavazás(oka)t.
Praktikus okokból
“A javaslat mellett szól, hogy logisztikailag sokkal könnyebb lebonyolítani a szavazásokat egy időben, mint külön-külön, ráadásul jóval költséghatékonyabb is a szavazások egyszerre történő megtartása” – érvel Szabó Tímea a módosító javaslata indoklásában. Ebben igaza van, hiszen egy önálló országos népszavazás megrendezésének költsége 5-6 milliárd forint.
Szabó Tímea a Fudan-törvény szavazásakor – akciója miatt 9,6 milliós pénzbüntetést kapott
Facebook / Szabó Tímea
Körülbelül ennyibe kerül egy parlamenti választás megrendezése is, de ha ehhez már amúgy is adott egy sor kötelező, költséges elem, mint például a szavazókörök kialakítása, az urnák, a szavazatszámláló bizottságok, a választási szervek rendelkezésre állása, akkor
ehhez képest már nem nagy tétel, hogy nyomtatnak-e még 8 millió másik szavazólapot is a népszavazás kérdéseivel.
Bár a jövő évi költségvetés 28,5 ezer milliárd forintos kiadási főösszegéhez képest egy 5-6 milliárdos plusz tétel vagy ugyanekkora összeg megtakarítása nem sokat számít, önmagában mégis jelentős pénz ez: a kormányzati vezérkar – miniszterek, államtitkárok, helyettes államtitkárok, biztosok és megbízottak – fizetése évente éppen 5 milliárd forintjába kerül az adófizetőknek.
A Fidesz is megfontolná
Nem csoda, ha a költségvetés helyzetére, tehermentesítésére gyakran nem túl érzékeny és emiatt sok kritikát kapó Fidesz a takarékosság elvét hangoztatva nem söpörte le azonnal az ellenzéki törvénymódosító indítványt, sőt, mintha mellé is állt volna. Egyelőre legalábbis szavakban, mert a javaslat befogadásáról döntő parlamenti Igazságügyi Bizottság még nem tárgyalta a témát.
Kocsis Máté Fidesz-frakcióvezető szerint van létjogosultsága Szabó javaslatának
MTI/Kovács Attila
Kocsis Máté Fidesz-frakcióvezető viszont úgy nyilatkozott: “A népszavazás nagyszerű dolog, minden alkalom fontos, amikor a magyarok véleményt nyilváníthatnak, ebből a megfontolásból – és a költségtakarékosság miatt is – van létjogosultsága a javaslatnak, amely szerint nem lenne akadálya, hogy egy népszavazást egyazon napra tűzzenek ki egy országgyűlési választással.”
Politikai előnye is van
A pénzügyi hatásnál, a jól kommunikálható spórolásnál is többet jelenthet azonban a javaslat elfogadásával járó politikai előny. Erre indoklásában Szabó Tímea is utalt: “Az egy időben való szavazás növeli a részévtelt is, hiszen a különböző szavazások résztvevőinek köre összeadódik” Márpedig - tette hozzá – “2022-ben országgyűlési választás és több népszavazás is várható”.
Karácsony Gergely kampányának fontos eleme a Fudan-ügy és az erről szóló referendum
Fazekas István
Az egyik referendum a Karácsony Gergely által benyújtott, “jövővédő” népszavazás 5 kérdése közül versenyben maradt kettőt érinti: az álláskeresési járadék folyósításának 3-ról 9 hónapra emelését, valamint a budapesti Fudan Egyetemet előkészítő törvény visszavonását. A másik, “gyermekvédelmi” referendumot a kormány kezdeményezte, ebben öt kérdés szerepel, ezek
a kérdések az itthon és külföldön is politikai botrányt okozó, a homoszexualitást a pedofíliával összemosó törvénycsomag egyes intézkedéseihez kapcsolódnak.
A két népszavazás komoly politikai mozgósító erővel bír, ezért mindkét oldalnak fontos a maga kezdeményezése. Olyannyira, hogy mint arról az eheti HVG részletesen írt, a Fidesz a választási kampány hajráját a melegellenes indulatokra fűzheti fel, ám ennek sikeréhez úgy kell időzíteniük a dolgokat, hogy egy napon tartsák a „gyerekvédelmi” referendumot és a parlamenti választást:
Melegellenes indulatokra fűzheti fel a választási kampány hajráját a Fidesz, így próbálva megosztani az ellenzéket. Ehhez persze úgy kell időzíteniük a dolgokat, hogy egy napon tartsák a kormány kezdeményezte „gyerekvédelmi" referendumot és a jövő évi parlamenti választást; erre azonban minden esély meg is van.
Garantálható a siker?
A Fidesznek a szavazatmaximálás miatt érdeke e fontos kampánytémája sikerre viteléhez, hogy egyidőben járuljanak a választók az urnákhoz. A jelentősnek mondható, általában 60-70 százalék körüli részvétel mellett zajló parlamenti választásra amúgy is ellátogató szavazók – ha már ott vannak – jó eséllyel kitöltenék ugyanis a kormány népszavazási kérdéseiről szóló plusz papírt is.
Az országgyűlési választás biztosan felhúzná egy népszavazás részvételi adatait is
Máté Péter
Ezzel a kormány közelebb kerülne ahhoz, hogy érvényes és eredményes, vagyis sikeres legyen a referendumuk. Az érvényességi küszöb 50 százalék, vagyis csaknem 4,2 millió ember szavazata kell, miközben a 2018-as választáson a Fidesz-KDNP csak 2,8 millió listás voksot kapott. Vagyis
még az ellenzéki tábor Fidesz általi megosztásával és bevonásával sem biztos, hogy összejön az 50 százalékos részvétel, a legutóbbi, 2016-os kvótareferendumnál például csak 43 százalék volt.
Főképp, hogy például a Publicus Intézet augusztusban publikált közvélemény-kutatása szerint a “gyermekvédelmi” népszavazáson még a magukat kormánypárti szavazónak vallóknak is csupán a 78 százaléka venne részt, az ellenzéki választóknak pedig csak 27 százaléka.
A teljes sikerhez a referendumnak eredményesnek is kell lennie, vagyis a népszavazáson résztvevők legalább 50 százalékának kérdésenként külön-külön azonosan kell válaszolni. Ez több, mint 2 millió embert jelent, ami pedig a Fidesz-keménymagnál jóval több, tehát a kormánypártoknak nagyon jól kell mozgósítani, ha ezt el akarja érni. Az mindenesetre biztos, hogy
a választáshoz kapcsolás nélkül a kormány népszavazásánál az érvényességi küszöb elérése sem garantáható, nemhogy az eredményesség – nemhiába mondta erről korábban Orbán is, hogy “aki otthon marad, rábízta a többiekre”.
Fékezheti a hatalom
A választás és a népszavazás összevonását lehetővé tevő ellenzéki törvényjavaslat tehát elfogadása esetén segítené a kormányt a vágyott érvényességi és eredményességi küszöb elérésében, noha Szabó célja alapvetően nem ez volt. Inkább meg akarta teremteni a lehetőségét annak, hogy a kormány népszavazási kérdéseivel egyszerre benyújtott, de a törvényileg eltérő műfajú, ezért más tempóban “élesedő” Karácsony-féle kezdeményezés is “beérhessen” még a választás előtt.
A jog adta határidőket maximálisan kihasználva lassítható a Fudan-referendum
Fülöp Máté
A 41 napos korlát eltörlése nélkül erre ugyanis nincs reális esély – legalábbis akkor biztosan nem, ha a témában döntést hozó szervek és személyek – a választási bizottság, a Kúria, az Országgyűlés és az államfő – minden, a törvény adta határidőt maximálisan kihasználnak. Az ellenzéki pártok csak az aláírásgyűjtés folyamatát tudják gyorsítani, ha az előírt 120 nappal szemben aktív mozgósítással rövidebb idő alatt is összeszedik a szükséges 200 ezer támogató aláírást.
Ezen kívül azonban más határidőkre nincs befolyásuk: a Kúriának például 90 napja van határozni a Karácsony-kérdések elleni, szeptember közepén érkezett felülvizsgálati kérelmekről, és még nem döntött róluk. Ezután indulhat csak a kérdésenként 200 ezer aláírás összegyűjtése, ami Szabó Tímea szerint – kiindulva az előválasztáson 3 nap alatt összejött ugyanennyi szavazóból – 2 hét alatt is meglehet, de a választási szerveknek ezután akár 60 napot is eltölthetnek ezek hitelesítésével.
Az előválasztáson jól mozgósít az ellenzék, Szabó szerint ezt kell megismételni
Juhász István András
Ekkor már február vége lehet, és még a hitelesítést is meg lehet támadni, ez a jogorvoslati határidő pedig újabb 10 nap. Ezután az Országgyűlésnek 30 napja a referendum elrendelésére, Áder János köztársasági elnöknek pedig 15 napja a népszavazás kitűzésére, aminek a dátuma így bőven a választásra utánra, májusra is eshet akár – függetlenül attól, hogy Szabó törvénymódosítója lehetővé tenné a választás előtti, vagy akár a választás napján történő megrendezést is.
Könnyen öngól is lehet
Valójában tehát könnyen öngól lehet az ellenzéknek, ha a Fidesz támogatja a törvénymódosítást, mert ha mindenki “elhúzza” a maga határidejét, akkor a Fudan-népszavazás mindenképp a választás utánra csúszna, míg a kormány referendumát meg lehetne tartani a választás napján. A szándékos időhúzásról Szabó Tímea a hvg.hu kérdésére úgy vélekedett: az a joggal való visszaélés lenne, amit szerinte a hatalom már csak azért sem “vállalna be”, mert kockázatos lenne a Fidesz számára.
A kormány és a Fidesz a saját javára fordíthatja az ellenzéki kezdeményezést
Túry Gergely
A Párbeszéd politikusa abban bízik, hogy a Fidesz és Orbán nem gátolja a népszavazásukat, mert nem akarják felbosszantani az ellenzéki szavazókat, felkorbácsolni a kormányváltó hangulatot. Ezért nem is akarja visszavonni a javaslatát. (A Fidesz ráadásul ekkor sajátjaként még újra benyújthatná és elfogadhatná ugyanezt a módosítót a takarékosság elvére hivatkozva.) Szabó szerint mindkét népszavazást a választással együtt kellene rendezni, és mivel úgy látja, hogy
a Karácsony-referendum “valós problémára ad választ, míg a kormányé nem”, a kettő közül az ellenzéki kezdeményezés sikerére számít.