szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A német gyártmányú rakétákat és más eszközöket a magyar NATO-gép szállítja el Hollandiából.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

A Pápán állomásozó NATO Nehéz Légiszállító Ezred egyik magyar felségjelzésű C-17 repülőgépe 50 darab német Panzerfaust-3 páncéltörőt 200 rakétával, 400 darab Stinger légvédelmi rakétát szállít Hollandiából Ukrajnának. 100 darab mesterlövész puskát is visz a gép Hollandiából 30 ezer tölténnyel, és két aknakereső tengeri búvárhajót.

Ez abból a fotóból derül ki, amelyet a holland védelmi minisztérium rakott ki az oldalára, és amelyet a Mi Hazánk Mozgalom azzal osztott meg, hogy tiltakozik ellene.

A párt közleményéhez mellékelte a posztot is, amelyen jól látható a repülő, illetve a rakomány. Az vasárnap este derült ki, hogy az uniós fegyverszállítások logisztikai központja Lengyelország lesz, így feltételezhető, hogy a fegyvereket először oda szállítják.

Magyarország maga eddig nem ajánlott fel fegyverszállítmányt Ukrajnának. Orbán Viktor magyar miniszterelnök úgy nyilatkozott, Magyarország, ha akarna, se tudna katonai eszközöket küldeni másoknak.

Frissítés: A Honvédelmi Minisztérium cikkünk megjelenése után közleményt adott ki, amelyben azt írták, hogy a képen látható C-17-es szállító repülőgép egy független, nemzetközi program, a Stratégiai Légiszállítási Képesség része, amelynek fő célja, hogy katonai stratégiai légiszállítási képességet biztosítson a programban résztvevő 12 nemzet számára három Boeing Globemaster III C-17 teherszállító repülőgéppel.

A SAC C-17 légijárművek nyilvántartásba vétele Magyarországon történt, tehát magyar felségjelzéssel repülnek, de a 12 tagország együttesen birtokolja a flottát.

Mindegyik résztvevő nemzet a programhoz való hozzájárulásként repülési órákat vásárol, amelyek alatt a saját céljaikra használhatják a repülőgépeket. A szállítási feladatot nem Magyarország vagy a Magyar Honvédség igényelte, arra ráhatása nincs.

Légiriadó Kijevben az ukrán-orosz tárgyalások reggelén, Bergyanszk városát elfoglalták - percről percre hírfolyam

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerint kucsfontosságú lesz az elkövetkező 24 óra Ukrajna számára. Hétfőn találkoznak az ukrán és az orosz delegációk a fehérorosz határnál, de a tárgyalások sikeréhez nem fűz sok reményt az ukrán elnök. Bergyanszk százezeres városát bevették az oroszok. Percről percre hírfolyamunk a háború ötödik napjáról.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!