szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

A BM közlemény szerint nem figyelték, mert nem figyelhették meg az ellenzéki képviselőt.

Korábban arról írtunk, hogy folyamatban van már egy ügyészségi nyomozás, amelynek szálai kapcsolódnak ahhoz az ügyhöz, amiről Hadházy Ákos független képviselő számolt be, és a Blikk is írt róla: eszerint a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) Felderítő Főosztályának nyomozói megfigyelhették Hadházyt, méghozzá vélhetően törvénytelenül.

Hadházy a hvg.hu-nak azt mondta, olyan információi vannak, amelyek alátámasztják, hogy még évekkel ezelőtt, 2017-2018 táján történhetett az ő megfigyelése, “célzottan, a politikai tevékenysége miatt”. A politikus szerint “egy mentelmi joggal rendelkező képviselőt megfigyelni, ráadásul szimplán politikai okból, több, mint törvénytelen”.

Az ügyészség már vizsgálja, törvénytelenül figyelték-e meg Hadházy Ákost

Megfigyelhette a rendőrség Hadházy Ákost, a független képviselő gyanúja szerint ráadásul jogszerűtlenül és politikai tevékenyége miatt. Ha ez valóban így történt, az súlyos jogsértés lehet - az ügyben a Központi Nyomozó Főügyészség is vizsgálódik, sőt már nyomoz is az "alapügyben", vagyis az ügy túlmutat Hadházyn.

A Belügyminisztérium közleményben reagált a hírre. Ahogy írták, a minisztérium "sajnálattal veszi tudomásul, hogy a média rendre az egyértelmű képtelenségek árnyékára figyel. Akik pedig még hajlandóak a légből kapott értesüléseket figyelemmel kísérni, előbb vagy utóbb azzal szembesülnek, hogy a valósághoz semmi vagy legalábbis nem sok közük van. Figyelemre méltó, hogy ezeknek az ügyeknek a szereplői azonosak, állítólagos ügyeiket ugyanazok hozzák nyilvánosságra."

A közlemény szerint országgyűlési képviselőt a rendőrség – így a Budapesti Rendőr-főkapitányság Felderítő Főosztálya – nem figyelhet meg, "tehát nem figyel meg. A képviselők munkásságának figyelemmel kisérése a választópolgárok, és nem a rendőrség feladata" – írják.

A hvg.hu Hadházy után megkérdezte a BRFK-t is, ahol kommentár nélkül a Központi Nyomozó Főügyészséghez irányítottak. Az ügyészség a Hadházy esetleges jogsértő megfigyelésével kapcsolatos, illetve az ez ügyben a vádhatósághoz érkezett bejelentéssel kapcsolatos kérdéseinkre azt válaszolták, hogy ez ügyben már folyamatban van egy nyomozás, amihez kapcsolódóan most vizsgálják Hadházy érintettségét, és esetleges megfigyelésének jogszerűségét is.

A Központi Nyomozó Főügyészség válaszában úgy fogalmazott: a Budapesti Regionális Nyomozó Ügyészségre érkezett a témában beadvány, “annak tartalmát az ügyészség egy már folyamatban lévő ügyben vizsgálja”. Utóbbiról pedig azt írták: a regionális ügyészség “a más bűncselekmény miatt folyamatban lévő alapügyben a nyomozási cselekményeket folyamatosan végzi, és valamennyi felmerült bűncselekmény gyanúja esetén megteszi a szükséges intézkedéseket”.

Hadházy azt is felvetette, hogy a témát az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága elé kellene vinni, mivel törvénysértően figyelhettek meg egy képviselőt. Molnár Zsolt, a bizottság MSZP-s tagja kérdésünkre azt mondta, ha gyanú merül fel a jogellenes megfigyelésre, akkor azt a bizottság előtt “tisztázni kell”. A jogsértő megfigyelés gyanújának tisztázáshoz tudni érdemes, hogy pontosan milyen megfigyelés zajlott, milyen eszközökkel Hadházy esetében.

Ez azért nem mindegy, mert a BRFK adott főosztálya elvileg folytathat olyan nyomozást, aminek során esetleg “képbe kerülhetett” Hadházy, de például egy komolyabb, célzottan parlamenti képviselőt érintő, és mondjuk a titkos információgyűjtés klasszikus elemeit – lehallgatás, követés – bevető akciót már jellemzően a titkosszolgálatok végeznek, mint ahogy történt az Völner Pál, a Völner–Schadl-ügyben korrupcióval gyanúsított képviselő-államtitkár esetében.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Lengyel Tibor Itthon

Az ügyészség már vizsgálja, törvénytelenül figyelték-e meg Hadházy Ákost

Megfigyelhette a rendőrség Hadházy Ákost, a független képviselő gyanúja szerint ráadásul jogszerűtlenül és politikai tevékenyége miatt. Ha ez valóban így történt, az súlyos jogsértés lehet – az ügyben a Központi Nyomozó Főügyészség is vizsgálódik, sőt már nyomoz is az “alapügyben”, vagyis az ügy túlmutat Hadházyn.