Tetszett a cikk?

A kormány ezúttal a felső vezetőknél szigorított, a beosztottaknál egy kicsit enyhített a szabályokon.

Először május 26-án jelent meg egy rendelet, amely szerint nem kaphatja meg hathavi juttatását az a felső vezető és végkielégítését az a kormánytisztviselő, aki a kormányból távozva állami többségi tulajdonú gazdasági társaságnál helyezkedik el. Ezt a kormány bele akarta tenni a kedden megszavazott, egyebek közt az új kormányszerkezettel kapcsolatos változásokat tartalmazó törvénybe – az indoklásban éppen arra hivatkozva, hogy véglegessé kívánja tenni a rendeleti szabályt –, ezt azonban a törvényalkotási bizottság a szavazás előtt törölte.

Úgy látszott tehát, hogy az érintettek megkaphatják a távozási pénzüket. Fél nappal a törvény elfogadása után, kedd este azonban megjelent egy újabb kormányrendelet, amely ismét mást mond.

Eszerint a politikai felső vezetők (miniszterek, államtitkárok, a miniszterelnök politikai igazgatója) mégsem kaphatják meg a lelépési juttatást, sőt ezt arra az esetre is kiterjesztik, amikor az érintett nem állami tulajdonú gazdasági társasághoz kerül, hanem a kormányzati igazgatásról vagy a közszolgálati tisztviselőkről szóló törvény hatálya alá tartozó szervhez. Vagyis például Süli János volt tárca nélküli miniszter, aki a Külgazdasági és Külügyminisztérium államtitkára lett, a május 26-i rendelet szerint megkaphatta volna a 30 millió forintját, hiszen nem gazdasági céghez került, de a június 14-i rendelet szerint már nem. Ugyancsak szigorúbb elbírálás vonatkozik arra a 37 helyettes államtitkárra, akinek nem újították meg a megbízatását, és aki a felmentési időre járó juttatását nem kapja meg, ha más beosztásban, de kormányszolgálatban marad.

Ugyanakkor enyhítették az alacsonyabb rangú kormánytisztviselőkre vonatkozó előírást: két héttel ezelőtt a teljes végkielégítésüket elvették arra az esetre, ha állami cégnél helyezkednek el, most viszont az előző állás megszűnése és az új munkakör létrejötte közti időszakra arányosan megkaphatják, de itt is kiterjesztve a korlátozást arra az esetre is, ha másik kormányhivatalhoz kerülnek.

A Magyar Közlöny kedd esti száma számos más rendelkezést is tartalmaz, de azt még mindig nem, amit kisvállalkozók százezrei várnak: hogy melyikük kaphatja továbbra is kedvezményes áron az áramot, ami nélkül valószínűleg tönkremennének.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!