Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Mager Andreát és két távozó minisztert érinthet az új szabályozás.

Egy csütörtök esti kormányrendelet szerint nem jár hat havi fizetés azoknak a volt kormányzati vezetőknek, akik megbízatásuk megszűnését követő 180 napon belül közvetett vagy közvetlen többségi állami tulajdonban lévő gazdasági társaságban vezető tisztséget vállalnak vagy ott munkaviszonyba lépnek.

Korábban az került nyilvánosságra, hogy mivel a minisztereknek a kormány megbízásának megszűnése után hat havi fizetés jár, ez a havi 5 milliós keresetű eddigi tárca nélküli miniszterek, Süli János (Paks) és Mager Andrea (nemzeti vagyon) esetében 30 millió forintot jelent. Az új korlátozó szabály közülük Süli Jánost nem érinti, mert ő nem gazdasági társasághoz került, hanem államtitkári rangban a Külgazdasági és Külügyminisztériumban folytatja eddigi munkáját. Igaz, hogy egy következő bekezdés szerint „ha a kormánytisztviselő a kormányzati szolgálati jogviszony megszűnését vagy megszüntetését követő 180 napon belül újabb kormányzati szolgálati jogviszonyt létesít, nem jogosult végkielégítésre”, de a miniszter és az államtitkár a kormányzati igazgatásról szóló törvény szerint nem kormánytisztviselő, hanem politikai felső vezető, a hat havi juttatást pedig nem végkielégítésnek nevezik.

Érintheti viszont a korlátozás Mager Andreát és azt a másik két, a tárca nélkülieknél kisebb fizetésű minisztert, aki kimaradt a kormányból: Kásler Miklóst és Benkő Tibort. Ugyancsak vonatkozik a szabály néhány államtitkárra és alacsonyabb beosztású tisztviselőre. Ők tehát csak akkor kapják meg a törvény szerint egyébként járó összeget, ha a magánszektorban folytatják. A tisztségükből távozó közigazgatási és helyettes államtitkárok pedig a felmentési időre járó illetményüket nem kapják meg, ha állami céghez kerülnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!