Gulyás szerint békepártiság jele, hogy az USA rakétákat küld Ukrajnának - élőben a kormányinfóról
Kormányinfót tart Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Vitályos Eszter kormányszóvivő. Percről percre közvetítjük.
Bár csökken az arányuk, továbbra is meghatározóan baloldali, piackritikus gazdaságban hisznek a magyarok, és hiába szajkózza a jobboldali értékeket a kormány, egyenlő arányban progresszív, centrista és konzervatív az ország – derül ki a Policy Solutions 2022-es értéktérképéből. A magyarok közel fele 2022-ben is szégyellné, ha meleg lenne egy rokona, de a szabad abortuszt ötből négy ember támogatja.
Megjelent Magyarország 2022-es értéktérképe, amelyben a magyar társadalomra jellemző gazdasági és világnézeti értékrendet összegezte a Policy Solutions.
Bár a kormány előszeretettel hivatkozik magára jobboldali és konzervatív politikai szövetségként, úgy tűnik, ezek közül egyik sem élvez többséget Magyarországon. Az emberek 56 százaléka gazdasági értelemben baloldali – vagy ahogy a tanulmány fogalmaz, piackritikus –, a jobboldali piacpártiak mindössze 11 százalékot tesznek ki, míg az emberek 32 százaléka mondható gazdasági centristának. A baloldaliság korábban is többségben volt, 2018 óta azonban 14 százalékponttal csökkent, nagy részük középre mozgott – ami az azóta eltelt időben felerősödő, Covid és háború okozta megélhetési válságok fényében meglepő tendencia. A gazdasági baloldaliság egyébként túlmutat a pártszakadékokon: a fideszesek 49, az ellenzékiek 61 százaléka tartja magát piackritikusnak, s míg a budapestiek 69 százaléka baloldali, a megyeszékhelyeken ez az arány csak 54, a kisvárosokban pedig 48 százalékos – mindkét 20–25 százalékos visszaesést jelent. Hiába baloldalozik a kormány egyébként: a Mi Hazánk támogatói és a pártnélküliek körében több piackritikus van, mint az egykori összellenzéket támogatók között, és ugyebár a kormánypártiak relatív többsége is baloldali. A legbaloldalibbak egyébként a Párbeszéd-szavazók, a nők pedig általánosan baloldalibbak a férfiaknál.
Ami a konzervativizmust illeti: szinte pontosan egyenlő arányban oszlanak el a társadalmilag progresszív, a centrista és konzervatív kulturális értékrendű emberek, 2018 óta pedig minden kormányzati erőfeszítés ellenére fokozatosan csökkent a magukat konzervatívnak vallók aránya – még a Fidesz-táboron belül is, ahol 42 százalék vallja magát annak, 37 pedig centristának. Nem meglepő módon az egykori összellenzéki pártok támogatóinak fele progresszív és egynegyede centrista, a Mi Hazánk szavazói azonban nagyjából a fideszes arányt képezik le, annyi különbséggel, hogy több köztük a progresszív.
A gazdasági és társadalmi beállítottságot egymásra vetítve az látszik: többségbe kerültek a progresszív-baloldaliak, míg a konzervatív-baloldali (politika alapján a Fideszt leginkább leképző értékcsoport – a szerk.) beállítottság már csak a második leggyakoribb, a társadalom 29 százalékát jellemzi. A progresszív jobb 8, a konzervatív jobb 10 százalékot tesz ki, a teljesen centristák 12 százalékot adnak a közösbe.
Amíg azonban összképileg, illetve pártpolitikai téren nincsenek drasztikus változások (legfeljebb az, hogy tovább nőtt a távolság a fideszesek és az ellenzékiek között),
a Budapest-vidék szakadék jelentősen mélyült.
Míg Budapesten négy év alatt 13 százalékkal nőtt a progresszívek aránya, ugyanez a falvakban 8 százalékban csökkent, s minél kisebb egy település, annál inkább nőtt a konzervatívok aránya is. Bár drasztikus változás nem volt, továbbra is kijelenthető,
hogy a progresszívek aránya a magasabb végzettségi csoportok felé haladva nő, míg a konzervatívoké csökken.
Míg a diplomások között a progresszívek közel kétszer annyian vannak (44, illetve 25 százalék), a legfeljebb alapfokú végezettségűek között ezzel ellentétesen 25, illetve 43 százalék az arány. Érdemes azonban megjegyezni, hogy minden, egyeteminél alacsonyabb végzettségű csoportban csökkent a konzervatívok aránya, míg a magasabb iskolázottságúak körében a progresszívek száma érezhetően nem változott.
Magas igények, alacsony empátia
A baloldali gondolkodás többsége megjelenik abban is, hogy mit várnak el az államtól az állampolgárok. Alapvető szociális kérdésekben jelentős többségben vannak a gondoskodó állam hívői:
A helyzet viszont egészen más a kultúrával kapcsolatban, ahol fele-fele arányban helyeslik az állami támogatásokat, de gyakorlatilag ugyanígy oszlik meg azoknak az aránya, akik szerint a szegénység egyéni felelősség kérdése, vagy egy komplex társadalmi jelenség leegyszerűsítése. A vagyonadóval szemben az emberek 52 százaléka szkeptikus,
Mindkét többségi álláspont növekvő tendencia eredménye: a magyarok egyre többet várnak az államtól ellátás terén, azonban az egyéni felelősség szerepe a versenyszférában hasonlóan megerősödött.
Nem lettünk kevésbé földhözragadtak
A társadalompolitikai ügyekben – a kutatás úgy fogalmaz, – megoszlanak a többség által konzervatív, illetve a progresszív perspektívából vizsgált ügyek, de talán pontosabb úgy fogalmazni,
hogy bizonyos ügyekben végtelenül földhözragadt és kirekesztő a társadalom.
A magyarok kétharmada szerint például „akkor jó a világ, ha a férfi a család feje” (a fideszesek 76, az ellenzékiek 54 százaléka véli így), összességében 58 százalék szerint pedig egy-egy pofon belefér a gyereknevelésbe. Apropó, gyereknevelés:
a magyar társadalom négyötöde szerint a gyermeknevelés elsődleges célja „a fegyelem és a rend megtanítása”.
Annyi jó hír mégiscsak van, hogy csökkenőfélben van a maradiság: 2018-ban még az emberek 64 százaléka éljenezte a gyerek fizikai fenyítését.
A humánusságot nagyítóval kell keresni más kultúrákkal szemben is: az emberek 72 százaléka „nem hisz a cigányság beilleszkedésében”, 56 százalék pedig nem tartja elfogadhatónak, ha Magyarországra más kultúrájú emberek költöznek. Itt érdemes felemlegetni a kormányzati irányvonalakat, ugyanis a migrációfóbiás NER társadalmának 68 százaléka szerint „a világ egy veszélyes hely”, 59 százalék pedig előnyben részesíti a gyors és akár egyoldalú döntéshozást.
Meglepetésre máshol sem kell számítani: 2022-ben az emberek 46 százaléka még mindig szégyellné, ha valamelyik családtagja meleg lenne, a kormányzati homofóbia pedig jól végezte a dolgát a téren is, hogy 10 százalékponttal, 67 százalékra emelkedett a „hagyományos családmodellt” követendő példának tartók aránya. Budapesten a homofóbok aránya „csak” 31 százalékos, ahogy csökken a településméret, úgy elutasítóbbak az emberek – a városokban és a községekben többségben van a melegeket megvetők aránya.
Az individualizmus viszont sérthetetlen: progresszívan gondolkodunk a téren, hogy minden tekintély megkérdőjelezhető – 76 százalék véli így –,
az abortuszt pedig a magyarok 80 százaléka engedélyezné.
Kormányinfót tart Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Vitályos Eszter kormányszóvivő. Percről percre közvetítjük.
Később biciklivel, motorral, vonattal és gyalog folytatja az ország bejárását.
Több világörökségi védelmet élvező épület is van a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő kínálatában.
Az MVM elkezdi kiküldeni az elmaradt villanyszámlákat.
Az orosz elnök úgy véli, hogy országa gazdasága és hadserege elég erős ahhoz, hogy bármilyen további nyugati intézkedésnek ellenálljon.
A politikus szerint minden jelöltnek mérlegelnie kell, hogy az indulása hozzátesz-e az ország jövőjéhez.