szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

De azt nem mondta, kit is gondol annak.

1956 üzenete szól a fiatalokról, a szabadságról és a nemzet szabadságáról, amelyet kivívni és védeni kell - mondta Harrach Péter, a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság elnöke az 1956-os Műegyetemi emlékműnél tartott koszorúzáson szombaton Budapesten.

A KDNP-s politikus az MTI tudósítása szerint arról beszélt, hogy a forradalmat mindig fiatalok csinálják, ez látható a magyar történelemben is. Példaként említette többek között II. Rákóczi Ferencet, aki 27 évesen állt a szabadságharc élére, illetve a pesti srácokat, aki többnyire tizenévesek voltak. De megemlékezett a most elhunyt Wittner Máriáról is, aki 19 évesen harcolt 1956-ban.

"Mi van a fiatalokban, amikor reménytelennek látszó helyzetekben is a forradalmat választják?" - tette fel a kérdést Harrach Péter. Válaszában úgy fogalmazott: ez a szabadságvágy. A szabadság azonban nemcsak az emberek személyes életében érvényesül, hanem a nemzet életében is. Legnagyobb ellensége pedig a félelem - tette hozzá. "Rákosi Mátyás országában dermesztő félelem uralkodott; ezt a félelmet rázták le magukról azok a fiatalok akik derűsen és bátran indultak el a forradalom útjára" - jelentette ki a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság elnöke.

Arról is beszélt, hogy "az utóbbi 500 évben nagyrészt birodalmak uralma alatt éltünk": a török, az osztrák, a német és az orosz birodalom alatt. "Néhány évtizede önállóak vagyunk, azonban vannak birodalomépítők, akik nem így gondolják." - fogalmazott Harrach Péter. Arról nem beszélt, melyik „birodalomépítő” miatt látja veszélyben Magyarországot.

Segítsen megválaszolni, kire gondolhatott a politikus.

--- voting control ---

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!