Lengyel Tibor
Lengyel Tibor
Tetszett a cikk?

A Baranyi Krisztina ferencvárosi polgármester által benyújtott, a Fudan-beruházást megakadályozni kívánó két népszavazási kérdés közül csak egyet hagyott jóvá a helyi választási bizottság. A referendum helyi, kerületi szintű lenne, miután az országos és a fővárosi szintű ellehetetlenült.

Fudan helyett Diákváros
Nagy port kavart az Orbán-kormány terve, miszerint Budapesten nyitna campust a kínai kommunista pártot szolgáló Fudan Egyetem. Eredetileg a tervezett Diákváros területén építették volna fel a komplexumot 500 milliárd forintnyi kínai hitelből, de a tiltakozás hatására a kormány végül meggondolta magát és mégis inkább a Diákvárost építenék fel. Az ügy fejleményeit cikksorozatunkban követhetik!
Friss cikkek a témában

Elutasította a Fudan-beruházás megakadályozását célzó helyi, vagyis kerületi szintű népszavazás két kérdése közül az elsőt a IX. kerületi helyi választási bizottság. A testület csütörtöki ülésén azt a két kérdést vizsgálta, amelyeket szeptember végén nyújtott be Baranyi Krisztina, a beruházással érintett városrész, Ferencváros polgármestere és több ellenzéki képviselőtestületi tag. Baranyi a népszavazási kérdésekkel a kerületi ingatlanok átadását, illetve az eredeti tervtől, a Diákváros építésétől eltérő beruházás megvalósítását gátolná meg. A benyújtott két kérdés ez volt:

  • Egyetért azzal, hogy a 2016/2017. (XII. 22.) Korm. határozat szerint kiírt nyílt, nemzetközi tervpályázaton nyertes Budapest Déli Városkapu Fejlesztési Mestertervtől (Diákváros) eltérő módon és funkcióval nem valósulhat meg fejlesztés a jelenlegi önkormányzati rendelet – 20/2010 (VI.04.) Nagyvásártelep KSZT – hatálya alá eső területen?
  • Egyetért azzal, hogy Budapest Főváros IX. Kerület Ferencváros Önkormányzata a 2021. évi LXXXI. Tv. (Fudan tv.) 3. §-ában meghatározott cél megvalósulásához az Önkormányzat tulajdonában lévő ingatlanokat se tulajdonba, se használatba ne adja át a Magyar Államnak, illetve a Fudan Hungary Egyetemért Alapítványnak?

Baranyi Krisztina a hvg.hu-val közölte: a helyi választási bizottság a kettő közül csak a másodikat engedte át, az első kérdést nem. A második, a testület által szavazásra bocsáthatónak minősített kérdés arra irányul, hogy önkormányzati tulajdonú terület ne kerüljön se az állam, se az egyelőre még nem is létező Fudan Egyetem fenntartására létrehozott és érdemi munkát nem végző, a közpénzt viszont nyelő Fudan Hungary Egyetemért Alapítvány tulajdonába vagy használatába.

Korábban a hvg.hu írt róla, hogy a kínai Fudan Egyetem budapesti kampuszának kiszemelt fővárosi kerület, Ferencváros ellenzéki polgármestere azért próbálja helyi népszavazással útját állni a beruházásnak, mert az Alkotmánybíróság májusban elkaszálta az ezt célzó országos referendumot, a fővárosi népszavazás mögül pedig kihátrált a Demokratikus Koalíció és a budapesti városvezetés is. Ezek után egy lehetőség maradt: a kerületi szintű referendum.

Fudan-népszavazás: az országos elbukott, a fővárosi mögül kihátráltak, kerületi még talán lehet

Az Alkotmánybíróság által májusban elkaszált országos referendum után elbukni látszik a fővárosi népszavazás a Fudan Egyetemről, mivel kihátrált mögüle a DK és a városvezetés is. Baranyi Krisztina ferencvárosi polgármester csalódott, de abban bízik, hogy helyi, kerületi népszavazás még megakadályozhatja, hogy kínai hitelből a Diákváros területén Fudan Egyetem épüljön.

A kérdések benyújtásakor Baranyi a hvg.hu-nak azt mondta,: azokhoz a törvényben előírt minimumnál – ez a helyi önkormányzati képviselők legalább negyede, ami Ferencváros esetében 5 fő – jóval több, 12 aláírást mellékeltek. A helyi választási bizottság egy kérdést jóváhagyó döntése ellen még lehet jogorvoslatot kérni, majd a jogerősen jóváhagyott kérdés(ek) alapján a kerületi képviselőtestületnek már csak ki kell tűznie a referendumot.

Baranyi korábban arról beszélt, hogy “talán kevesebbet emlegetik most a beruházást, mégis, csupán a kormányzat politikai döntésének kérdése, hogy elkezdődik-e a Fudan Egyetem megvalósítása, ennek szerintem valós a veszélye”. Úgy vélte: “az Orbán-kormány Oroszországtól most aligha számíthat pénzre, de Kínától talán vehet fel hitelt, a Budapest-Belgrád vasútvonal is kínai hitelből épül, a hitellehetőségért cserébe pedig leporolhatják a Fudan-terveket."

Ezek lesznek a Fudan-referendum kérdései Ferencvárosban

Benyújtotta a Fudan-beruházás megakadályozását célzó helyi népszavazás kérdéseit Baranyi Krisztina, Ferencváros polgármestere. Az egyik kérdés a kerületi ingatlanok átadását, a másik az eredeti tervtől, a Diákváros építésétől eltérő beruházás megvalósítását gátolná.

(Nyitóképünkön Baranyi Krisztina, Ferencváros polgármestere)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!