szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egyelőre azt sem tudni, kit választottak ki a korrupcióellenes bizottság élére.

November 19-től hivatalosan már működnie kellene a Magyarországon a korrupciót hajszolni hivatott, az Európai Unió kérésére felállított Integritás Hatóságnak, azonban a Népszava értesülései szerint több probléma is felmerült a szervezet körül.

A hatóság elnökének és elnökhelyettesének személyére egy háromfős bizottság tett javaslatot nyilvános pályázat után, azonban erről nagyon keveset tudni jelenleg. Az elnöki tisztségre húsz pályázat érkezett, ebből viszont csak öt volt érvényes. Az elnökhelyettesi pozícióra 33 pályamunka érkezett, ebből 13 volt érvényes.

Az viszont már csak a bizottságot kinevező Európai Támogatásokat Auditáló Főigazgatóság közleményéből derült ki, hogy

a pályázatok elbírálása idején távozott az alkalmassági bizottság egyetlen, a kormánytól valóban függetlennek tekinthető tagja, Pataki Balázs.

Pataki az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) felügyelőbizottsága mellett működő titkárságon dolgozik.

A másik két tag függetlensége megkérdőjelezhető: Halász Ákos a Magyar Fejlesztési Banknál dolgozott évekkel ezelőtt, Tátrai Tündéről pedig Hadházy Ákos írta meg, hogy cége két szerződéssel 5,5 millió forintot kapott a miniszterelnökségtől tanácsadói szerződésekért.

Így gyakorlatilag menet közben alakult át az alkalmassági bizottság, ami így ismeretlen eljárás után választott ki a pályázók közül öt jelöltet és végül hét elnökhelyettes-jelöltet, de azt, hogy milyen szempontok alapján rangsorolták őket, nem tudni.

Azonban ezen nevek közül választhatja majd ki Windisch László, az Állami Számvevőszék elnöke a független hatóság független elnökét. És bár a testület november 19-én el kell kezdje a munkát, egyelőre nem tudni azt sem, kik fogják vezetni: az alkalmassági bizottság a Népszavának azt írta, hogy az Integritás Hatóság elnöki pozíciójába első két helyen egyelőre ismeretlen személyt javasolnak.

Hogy miért ismeretlen személyt? Azért, mert igen sajátos módon a pályázók egy része nem járult hozzá nevének nyilvánosságra hozatalához, az öt elnökjelölt közül mindössze ketten voltak hajlandók elárulni a nevüket. A hatóság elnökhelyettesének a bizottság a BKK volt vezérét, Dabóczi Kálmánt illetve Dajka Gabriellát ajánlotta, ő önéletrajza szerint az MVM Services közbeszerzési szaktanácsadója.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!