szerző:
Csatári Flóra Dóra
Tetszett a cikk?

Az esemény utáni tabletták eladási számai nem mondanak el többet az abortuszról, mintha az óvszereladási statisztikákat nézegetnénk.

Rétvári Bence hétfőn közölte, hogy Magyarországon 2020. januárjától 2022. augusztusáig összesen 73 632 doboz sürgősségi fogamzásgátló gyógyszert (azaz esemény utáni tablettát) váltottak ki a patikákban. Ez átlagolva havonta 2301, éves szinten pedig 27 612 dobozt jelent. Bár a Belügyminisztérium miniszterhelyettese által megadott mértékegység a „doboz”, mivel ezeket a gyógyszereket szemenként csomagolják, írhatnának egyszerűen tablettát, vagy simán darabszámot is. (Ennek a tisztázása csak abból a szempontból fontos, hogy az ember ne úgy képzelje el az esemény utáni tablettát, mint mondjuk a tízesével csomagolt óvszert: egy doboz itt egyetlen alkalommal jelent segítséget.)

Az egész témát Novák Előd dobta be most a közbeszédbe, ugyanis ő kérdezett rá (eredetileg Pintér Sándor belügyminiszternél) a magyar gyógyszertárakban kiváltott esemény utáni tabletták számára. A Mi Hazánk politikusa az írásbeli megkeresésében egy, a pártja és különösen Dúró Dóra által rendszeresen hangoztatott állításához keresett igazolást, deklaráltan azt akarta bizonyítani, hogy „az abortusz a vezető halálok”.

Képünk illusztráció.
AFP / LAURENT / CECILE / BSIP

Mivel Magyarországon a KSH adatai szerint a terhességmegszakítások folyamatosan csökkenő száma az elmúlt évtizedben egyre inkább elmaradt a szív-és érrendszeri betegségek okozta halálok számától, ez az állítás attól függetlenül hamis, hogy a terhességmegszakítást ideológiai meggyőződés alapján haláloknak tekintjük-e egyáltalán (a KSH egyébként nem is tekinti annak). A Mi Hazánk politikusa mindenesetre a hivatalos statisztikát többek között azzal próbálja meg vitatni, hogy abortusznak tekinti az esemény utáni tabletta alkalmazását.

„Nem egy friss diskurzus, hogy abortáló eszköznek számít-e a sürgősségi fogamzásgátló tabletta, de a tudomány jelen állása szerint a hazánkban kapható sürgősségi fogamzásgátló tabletták csak megelőzni képesek a terhességet, megszakításra nem alkalmasak” – mondja a hvg.hu-nak Dr. Benkovics Júlia, nőgyógyász.

A terhesség ugyanis a petesejt és a spermium találkozásának pillanatában jön létre. Ahogy az orvos fogalmaz:

„Az esemény utáni fogamzásgátló tabletta azt az agyi LH-csúcsot gátolja meg, ami kiváltja a peteérést, vagyis azt akadályozza meg, hogy a petesejt egyáltalán elinduljon erre a randevúra.”

A rendszeresen szedett hormonális fogamzásgátló tabletta is ugyanezen az elven működik, csak az a progesztint (azaz szintetikus sárgatesthormont) kisebb mennyiségben adagolva gátolja a peteérést. Amennyiben a módszer működik, akkor szó sincs „magzatáldozat”-ról.

Az esemény utáni tablettát szokás „72 órás tablettának” is hívni, ugyanis a védekezés nélküli aktust követő három napban (egyes újabb kutatások szerint akár 5 napban) van lehetőség a petesejt és a spermium találkozásának megakadályozására. Ez azonban jelentősen függ attól, hogy a tablettát alkalmazó nő hol tart a saját ciklusában. Ha napok telnek el az aktus és a gyógyszer bevétele között, és közben a peteérés megtörténik, akkor a készítmény már nem használ.

AFP / LAURENT / CECILE / BSIP

Ebből a szempontból kifejezetten fontos, hogy mennyi időbe telik hozzáférni a sürgősségi fogamzásgátlóhoz. Bár már 2015-ben recept nélkül vásárolhatóvá tették volna ennek a gyógyszernek az egyik típusát, de az Emberi Erőforrások Minisztériuma ragaszkodott ahhoz, hogy az is vényköteles maradjon. Ezt hivatalosan „betegbiztonsági kockázatok”- kal indokolták, azonban a WHO állásfoglalása szerint biztonságos módszer az esemény utáni tabletta alkalmazása, ráadásul az ENSZ szakbizottsága, a CEDAW már két évvel korábban, 2013-ban azt szorgalmazta, hogy a magyar állam szüntesse meg a sürgősségi fogamzásgátlás vénykötelességét.

Alapesetben lakhely szerint illetékes nőgyógyászati rendelőben vagy a háziorvosnál írják fel a receptet, de könnyen előfordulhat, hogy erre nincs azonnal lehetőség. Aki ennél gyorsabb utat keres, az a gyógyszer 7–10 ezer forintos árán felül akár ennek az összegnek a többszörösét is kifizetheti magánrendelésen, vagy akár erre szakosodott online konzultáción azért, hogy hozzájuthasson a vényköteles tablettához.

„A sürgősségi fogamzásgátló tabletta rendszeres használatára berendezkedni azért nem érdemes, mert egyéb módszereknél kevésbé hatékony, több mellékhatást okozhat és drágább is”

– véli a hvg.hu-nak nyilatkozó szakorvos. Benkovics szerint ugyanakkor a jelenlegi keretek között sem működik jól a sürgősségi fogamzásgátlás rendszere hazánkban.

Azt, hogy tervez-e ezen a jelenleg is döcögős rendszeren változtatni (akár szigorítani, akár enyhíteni) a kormány, nem lehet tudni. Az ugyanakkor, hogy a Mi Hazánk az esemény utáni tabletta elleni küzdelmet is a zászlajára tűzte, lehet előjele szigorításnak, hiszen – ahogy azt a „gyermekvédelmi”-nek nevezett népszavazás, az orosz–ukrán háború kormányzati kommunikációja és a szívhang-törvény esete is mutatja, radikális nézetek társadalmi elfogadottságát remekül tesztelheti Novák Elődék pártjának ténykedésén keresztül a kormánypárt, és azokat az elemeket, amelyek „működnek”, le tudja másolni.

Ezért is fontos a Fidesznek, hogy a Mi Hazánk kéznél legyen

A Jobbik egykori szerepét is megörökli a parlamentbe bejutó Mi Hazánk: a tőle jobbra álló pártot korábban is lakmuszpapírnak használta a kormánypárt, és ez ezután is így lesz. Sok más mellett a „gyermekvédő" népszavazás és az orosz-ukrán háború kormányzati kommunikációjában is felbukkan a Mi Hazánk-szál.


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!