Ezért is fontos a Fidesznek, hogy a Mi Hazánk kéznél legyen
A Jobbik egykori szerepét is megörökli a parlamentbe bejutó Mi Hazánk: a tőle jobbra álló pártot korábban is lakmuszpapírnak használta a kormánypárt, és ez ezután is így lesz. Sok más mellett a „gyermekvédő” népszavazás és az orosz–ukrán háború kormányzati kommunikációjában is felbukkan a Mi Hazánk-szál. A Mi Hazánk – ellentétben a régi Jobbikkal – nem tűnik veszélyesnek a Fideszre nézve, a válság miatt várhatóan felerősödő radikális nézetek társadalmi elfogadottságát viszont remekül tesztelheti rajtuk keresztül a kormánypárt, és azokat az elemeket, amelyek „működnek”, le tudja másolni.
A gazdasági válság és a háború a szélsőséges politikai szereplők megerősödését hozhatja magával – Kelet-Európában és Magyarországon pedig jellemzően nem a baloldali, hanem a jobboldali szélsőségek nézeteire vevő a társadalom. Egy ilyen helyzetben a Fidesznek a korábbinál is nagyobb szüksége van arra, hogy a szélsőséges véleményeket is be tudja csatornázni a politikájába, de éppen csak annyit és annyira, amennyit és amit a szavazóinak a többsége még elfogadhatónak tart. Egyértelműbben mérhető, hogy mekkora a szavazótábor toleranciaszintje, ha ezeket a szélsőséges politikai üzeneteket élesben kipróbálják a végső felhasználás előtt.
A kormánypártnak részben ezért jön jól egy olyan szélsőséges párt, amelyen keresztül ezeket a meredekebb álláspontokat élesben tesztelheti. A recept egyszerű: a lakmuszpapírnak használt szélsőséges párt bedob egy hajmeresztő ötletet, az bekerül a Fidesz által is irányított médiába. Ezután a kormánypárt által megrendelt, kizárólag belső felhasználásra készített közvélemény-kutatásokból kiderül, hogy a hajmeresztő ötletből mi az, ami a Fidesz szavazói körében, vagy akár a társadalom egy jelentős részében pozitív visszacsatolásra talál és mi az, ami vállalhatatlan. A mondanivaló vállalhatatlan részét a kormánypárt meghagyja a szélsőséges pártnak, míg a mondanivaló felvállalható részét teljesen magáévá teszi. Ez így sokkal biztonságosabb módja a narratívák gyártásának, mintha egy-egy meredek ötletet valamelyik fideszes szájába adva tesztelnék.
A módszer nem új, régóta alkalmazza a kormánypárt.