Több mint 54 millió forintot gyűjtöttek össze magyar civilek Sándor Fegyirék területvédelmi zászlóaljának

A Kárpátaljai Sárkányellátó néven ismert kezdeményezés immár fél éve fut, jóformán mindent küldtek, ami kellhet a fronton harcoló magyar és más nemzetiségű önkéntes katonáknak, és nem fegyver, lőszer, vagy robbanóanyag.

  • hvg.hu hvg.hu
Több mint 54 millió forintot gyűjtöttek össze magyar civilek Sándor Fegyirék területvédelmi zászlóaljának

Öt részletben több mint 54 millió forintnyi adománnyal támogatták eddig magyar civilek az ukrán hadsereg 68. „Kárpátaljai Sárkányok” önálló területvédelmi zászlóaljának magyar és más nemzetiségű önkéntes katonáit – derül ki a kezdeményezők közleményéből.

Mint írják, 2022 november negyedikén, fél éve indult el a ma már Kárpátaljai Sárkányellátó néven ismert kezdeményezés. A néhány magánszemély alkotta csapatnak Sándor Ferencék, azaz Fegyirék listát küldenek a kért felszerelésekről, eszközökről. (Azóta kiderült, Sándor Fegyir lehet az új ukrán nagykövet Budapesten.) A vásárláshoz a Sárkányellátó csapata adományokat gyűjt, majd a beérkezett pénzből pontosan azt és pontosan annyit vásárol meg, mint amit a frontról kértek. Mint írják, Budapestről nem tudhatják jobban, hogy a lövészárkokban mire van szükség.

Csak olyan felszereléseket küldenek, amelyek nem ütköznek sem a magyar, sem az ukrán jogszabályokba, tehát fegyvert, lőszert, robbanóanyagot nem, de küldtek már nagy teljesítményű akkumulátort/töltőberendezést, meleg téli ruhákat, speciális hegymászózoknikat, talp- és derékmelegítőket, drónokat, fémkeresőket, éjjellátó kamerákat, céltávmérőket, a drónokhoz, pótakkumulátorokat, tabletgépeket.

A zárt Facebook-csoportban indult kezdeményezés mára kinőtte magát: saját, publikus oldallal rendelkezik. Nőtt a segélyezettek köre is: a 68. zászlóaljjal együttműködő, számos más ukrán alakulat is használ már a Sárkányellátó által beszerzett és Ukrajnába küldött eszközöket.

A kezdeményezésbe több ezer ember szállt be adományokkal, május negyedikéig közel 55 millió forint értékben. A bevételeket és kiadásokat könyvelik és nyilvánosságra hozzák.

Mint írják: „A csoport alapvető és nem titkolt célja, hogy a háború után Kárpátaljában olyan támogatási projekteket indítson, mely immáron a helyi, civil közösséget célozza majd meg. Lesz mit segíteni, támogatni…”