szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Azért kellene elgondolkodni a szankcionáláson, hogy többen menjenek szűrésre. A kérdésben nincs egységes szakmai álláspont nemzetközi szinten sem.

Több változtatást javasol a szűrővizsgálatoknál a Müller Cecília országos tisztifőorvos vezette Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ. Müller Cecília a Magyar Nemzetnek adott interjúban arról beszélt, a szervezett szűrések esetében a célcsoportok és a vizsgálati módszerek felülvizsgálatát, és új, de már pilot-jelleggel kipróbált népegészségügyi célú szűrések bevezetését javasolják.

Azt szeretnék, ha többen mennének el emlőszűrésre, vastagbélrákszűrésre illetve a méhnyakrákszűrésre. Ezek gyakori megbetegedések, és ha későn fedezik fel, már nem lehet a betegen segíteni. "Lassan fejlődő betegségekről van szó, tehát ha időben fedezik fel a problémát, akkor teljes gyógyulás várható" - mondta Müller.

Azért, hogy a szűréseken többen vegyenek részt, napirendre kell tűzni a szankcionálás lehetőségének kérdését is,

bár a szakma ebben még nem alakított ki egyértelmű álláspontot nemzetközi szinten sem.

Arról is beszélt, a jövőben a méhnyakrák esetében a szűrésnél szeretnének áttérni a HPV-alapú szűrésre, hiszen "gyakorlatilag nincs méhnyakrák HPV-fertőzés nélkül."

Az elmúlt időszak adatainak elemzése alapján módosítanának az emlőszűrésnél is: a jelenlegi 45–65 helyett 40–70 évre változtatnák a behívottak korhatárát, "hiszen egyrészt egyre fiatalabb korosztályt érint az emlődaganat, másrészt szerencsére folyamatosan nő a várható élettartam, ami indokolttá teszi a szűrési korcsoport felső határának kitolását" - mondta Müller.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!