szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Orbán Viktor rendszerét már rég nem az erkölcs és az értelem, hanem a folyamatos felmérések és az eredményeikre reagáló agytröszt működteti – mondta Kaltenbach Jenő a Népszavának. A Párbeszéd államfőjelöltje szerint az Orbán-kormány most már mindent a hatalom megtartásának rendel alá, de nem is tehet mást, hiszen ha megbukik, a tagjai mennek a börtönbe.

Novák Katalin kegyelmi botránya
Még a kormánypártok soraiban is komoly felzúdulást keltett, hogy Novák Katalin köztársasági elnök megkegyelmezett a bicskei gyermekotthonban történt pedofil ügy egyik érintettjének, K. Endrének. A botrányba Novák Katalin, valamint Varga Judit igazságügyi miniszter is belebukott. Az ügy legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követhetik.
Friss cikkek a témában

Novák Katalinnak nem volt más választása, mint a lemondás, hiszen ha egy köztársasági elnök ilyen botrányba keveredik, le kell vonnia a konzekvenciát – mondta a kegyelmi ügy következményeiről Kaltenbach Jenő a Népszavának adott interjúban. A Párbeszéd jogtudós államjelöltjét ugyanakkor meglepné, ha Novákra bízták volna a választást.

Bár Kaltenbach nem bízik abban, hogy a botrányos elnöki kegyelem ráirányíthatja a figyelmet a gyermekvédelem tarthatatlan helyzetére, de szerinte arra fény derült, hogy „velejéig romlott a rendszer. Olyan, mint a közállapotok. Pontosan beleillik az országról kialakult képbe: erkölcstelenség, amoralitás, uram-bátyám világ”.

"Van már egy elfojtott düh mindenkiben, bennem is" - videó a Hősök teréről, a gyermekvédelmi tüntetésről

A magyar állam nem csak akkor mondott csődöt, amikor szabadon engedték a bicskei ragadozó bűntársát, hanem csődöt mond ebben a percben is, amikor nincs egy mindent átfogó vizsgálat az ügyben - hangzott el a kegyelembotrány nyomán a gyermekek védelmében szervezett pénteki tüntetésen a Hősök terén. A helyszínen forgatott videónkat láthatják.



Kaltenbach Jenő szerint elképzelhetetlen, hogy a Fidesz ne lojalitás alapján keressen köztársasági elnökjelöltet, mert „az államfői poszt túl fontos pozíció ahhoz, hogy egy szabad, önálló entitás foglalja el, hiszen ezzel akár vetélytársat is teremthet magának”.

A Párbeszéd államfőjelöltje szerint ebben a kérdésben a legfontosabb cél lenne visszaállítani azt a bizalmi állapotot és tekintélyt, ami az elnöki posztot Göncz Árpád alatt jellemezte. Arra a kérdésre, hogy meg tudna-e nevezni valakit, aki a hatalom oldaláról lehet befutó, de valóban megpróbál a tetteiben is államfőként viselkedni, Kaltenbach Jenő visszakérdezett: „Őszintén: lehet egyszerre valaki szűz- és utcalány? Aki bármilyen formában tagja a jelenlegi rezsimnek, akár a legkisebb csavarként is, azt felelős mindazért, ami 2010 óta történt-történik az országban.”

A jogtudós Magyar Péter hatalommal szemben megfogalmazott éles kritikájával kapcsolatban beszélt arról is, hogy nem hisz „az ilyen hirtelen erkölcsi megtisztulásban”: „Múlt szombatig a rendszer kiemelten dotált, kényeztetett haszonélvezője volt rengeteg privilégiummal. Éppen egykori felesége kényszerű lemondásáig.” Nem hisz abban sem, hogy bárki fel merne lépni Orbán Viktor egyeduralkodásával szemben.

„Komoly erkölcsi megtisztulásra lenne szükség, de a jelenlegi, velejéig romlott hatalommal semmi esélye a tisztességes, demokratikus értékrend kialakulásának, amit az ország mindenkori vezetői is elfogadnak, mint minimumot” – sürgette. De hozzátette, Orbán mindent a hatalomnak rendel alá, „de most már nem is tehet mást, hiszen, ha buknak, mennek a börtönbe.”

Kaltenbach szerint bármiféle irányváltást a felmérések döntenek el, nem pedig az erkölcs, az értelem vagy a humánum. Ahogy fogalmazott: „A rendszert a folyamatos felmérések és az innen érkező eredményekre reagáló agytröszt működteti. Máshogy nem is tud létezni, különben összeomlik.”
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!