A New York Times egy magyar vonatkozású titkosszolgálati akcióról cikkezik, amelynek Karácsony egykori tanácsadója lehetett a célpontja
Az ügy mögött ismét az izraeli magánhírszerző cég, a Black Cube sejlik fel.
hvg.hu
Kati Marton magyar származású amerikai írót, az Action for Democracy tanácsadó testületének elnökét egy Wesley Clark tábornoknak, a NATO korábbi európai parancsnokának barátjaként bemutatkozó férfi kereste meg tavaly, aztán a kettejük Zoom-beszélgetéséből kivágott és manipulatívan megszerkesztett videórészletekkel próbálták meg lejáratni őt – írja a New York Times.
Az amerikai lap cikke szerint a Martont megkereső férfi svájci befektetési menedzserként mutatkozott be, és azt mondta, hogy zöld energiával kapcsolatos lehetőségeket keres Kelet-Európában. A Zoom-hívást az író privát beszélgetésként kezelte, és nem bánta, amikor Magyarországra terelődött a szó, hiszen három könyvet is írt erről a témáról, köztük A nép ellenségei címűt, mely szülei 1955-ös budapesti bebörtönzéséről és az azt követő meneküléséről szól.
Aztán több mint fél évvel később, január 31-én X közösségi médiaplatformon egy MagaBabe elnevezésű profil kezdett el videórészleteket közzétenni Marton beszélgetéséből.
Erről a profilról azt érdemes tudni, hogy leginkább Donald Trumpot támogató tartalmakat közölt, de megjelentek rajta Martonéhoz hasonló lejárató videók Clark tábornokról és más átvert személyekről is.
A New York Times kiemeli, hogy a Martonról készült posztokat a magyar kormány propagandagépezete gyakorlatilag azonnal a publikálás után elkezdte leleplező erejű bizonyítékként hivatkozni.
A kormányközeli KESMA-hoz tartozó Mandiener például „atombombának” nevezte az összefüggéstelenül megvágott videókat, és ezek alapján azt állította, hogy Marton és más “fekete öves ügynökök” részei Soros György összeesküvésének, amelynek az a célja, hogy megbuktassák az Orbán-kormányt.
Az Origo, amely szintén KESMA-lap, arról cikkezett, hogy a videók “lerántották a leplet a magyar ellenzék hazugságairól”, és leleplezték, hogy külföldről pénzelték az ellenzéki pártokat.
Ez teljesen olyan, mintha a Kreml csinálná. Visszatértünk az 50-es évekbe. Ugyanúgy a „nép ellenségének” állítanak be, mint ahogy azt a szüleimmel tették
Ahogy arról korábban már a hvg.hu is beszámolt, a LinkedIn már tavaly novemberben közölte, hogy számos olyan fiókot törölt, amelyeket a Black Cube magyar aktivisták és újságírók elleni lejárató kampányhoz használt az előző országgyűlési választások előtt.
A LinkedIn szerint a Black Cube nevű magánhírszerző magyar aktivistákat, újságírókat csalt tőrbe.
Brian Liston, a Recorded Future kiberbiztonsági cég elemzője azt nyilatkozta, hogy a videókat közzé tevő X-profil egyáltalán nem tekinthető megbízhatónak”. Arra is felhívta a figyelmet, hogy a profil azt a látszatot kelt, mintha egy Trumpot támogató, párt kereső, keresztény déli nő használná, azok a képek, amiken állítása szerint ő szerepel, valójában egy svéd modell fotói.
Amit a MagaBabe elnevezésű profil, és ez alapján a magyar kormánypropaganda hatalmas leleplezésként tálal, valójában nem új információ. Még a manipulált videókból is csak annyi derül ki, hogy Soros György az 1980-as évek óta támogat különböző demokráciapárti csoportokat Kelet-Európában.
Ennek ellenére Magyarországon nemcsak a kormányközeli sajtó ugrott rá a témára, hanem a Szuverenitásvédelmi Hivatal is. Lánczi Tamás a Mandinernek azt nyilatkozta, hogy a videók bűncselekmény gyanúját vetik fel, ezért ki kell vizsgálni az ügyet.
Szavakban az átláthatóbb közéletért küzd, mégis vajmi keveset tudni a Szuverenitásvédelmi Hivatalról.
David Pressman, az Egyesült Államok magyarországi nagykövete az ügy kapcsán azt nyilatkozta, hogy ez az első alkalom, amikor azt látják, hogy Magyarország a titkosszolgálatait amerikai állampolgárok ellen, Amerikában veti be.
A New York Times szerint az, ami eddig megjelent a MagaBabe nevű X-profilban, csak a kezdet. A művelet fő célpontja Karácsony Gergely volt városdiplomáciai tanácsadója, Korányi Dávid lehetett.
A magyar-amerikai kettős állampolgárságú Korányi jelenleg az Action for Democracy New York-i ügyvezető igazgatója.
Őt tavaly augusztusban kereste meg ugyanaz a férfi, aki tőrbe csalta Kati Martont és Clark tábornokot is. A kettejük Zoom-beszélgetésének részletei ugyanakkor csak január végén jelentek meg a MagaBabe X-fiókján. Éppen akkor, amikor Magyarországon az új Szuverenitásvédelmi Hivatal munkához látott. Korányi szerint ez nem vélten, egyértelműen azért ekkorra időzítették a publikálást, hogy legyen mi után nyomozni.
Hétfőn vált le a Nemzetközi Űrállomásról a magyar kutatóűrhajóst is szállító Dragon űrhajó. Ezekben percekben vette kezdetét a visszatérés utolsó fázisa. Kövesse velünk, cikkünk folyamatosan frissül!