szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A LinkedIn szerint a Black Cube nevű magánhírszerző magyar aktivistákat, újságírókat csalt tőrbe.

A Black Cube izraeli magán kémcég a LinkedInt használta fel a 2022-es magyar országgyűlési választások előtt magyar aktivisták és újságírók elleni lejárató kampányhoz – közölte a LinkedIn. A Microsoft tulajdonában lévő szakmai közösségi platform egyik kutatója szerint az izraeli székhelyű Black Cube álprofilok hálózatát hozta létre, amelyek hamis álláshirdetések segítségével teremtettek kapcsolatot a platformon a célpontjaikkal.

Ezt követően a célpontok némelyikével platformon kívüli videóbeszélgetésekre került sor. Az ezekből a beszélgetésekből kiragadott rövid részletek aztán óriási nyilvánosságot kaptak a kormányzati médiában a tavalyi választás előtt – mondta a kutató, Mona Damian a virginiai Arlingtonban megrendezett Cyberwarcon konferencián.

Damian elmondta, hogy a Black Cube által működtetett hamis LinkedIn-fiókok hálózatát már felszámolták, és a Black Cube LinkedIn céges oldalát is eltávolították.

Az izraeli cég korábban a Reutersnek azt állította, hogy „nem a kibervilágban tevékenykedik”, és hogy tevékenysége „teljes mértékben megfelel a helyi törvényeknek”.

A LinkedIn nem közölte, hogy a cég kinek dolgozhatott, és azt sem árulták el, hogy hány hamis fiókot szüntetett meg. A magyar kormány szóvivője nem válaszolt a Reuters megkeresésére.

A LinkedIn által a Black Cube-nak tulajdonított művelet 2020-ban kezdődött, és legalább 12 olyan aktivistát és újságírót vett célba, akik kritikusan nyilatkoztak Orbán Viktor miniszterelnökről. Az egyik célpont, az Amnesty International Magyarország korábbi igazgatója, Jeney Orsolya elmondta, hogy a felvételek hatalmas nyilvánosságot kaptak az áprilisi választások előtt.

Két héten keresztül az egész magyar média tele volt vele. Tényleg propagandára használták fel."

Már korábban is előfordult azonban, hogy a Black Cube képbe került a magyar civilek elleni kampányban. A 2018-as magyarországi választások előtt beépített ügynökök titkos felvételeket készítettek civil szervezetek vezetőiről, köztük Siewert Andrásról, a Migration Aid aktivistájáról, majd a felvételeket jobboldali hírportálokon tették közzé. Azokból Bayer Zsolt írt cikkeket a Magyar Időkbe, és még Orbán Viktor is hivatkozott rájuk a 2018-as kampányban.

Kollégánk Dezső András, Fedősztori című könyvéből az is kiderül, hogy 2018 nyarán, néhány hónappal a parlamenti választások után az izraeli Black Cube nevű magánhírszerző cég gyakorlatilag elismerte, hogy ő áll a magyar civil szervezetek megfigyelése mögött. A könyv legérdekesebb fejezetét a szerző itt foglalta össze:

Kémjátszma: a 2018-as választási kampány egyik legsötétebb akciójának eddig nem ismert háttere

Miközben a kormányzati propagandában sorosista szervezetként írták le, a civilek által létrehozott Migration Aid valójában a titkosszolgálat segítségével tudta bejuttatni önkénteseit a menedékkérőkhöz.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!