Tetszett a cikk?

Ez a HVG hetilap ajánlója.

Gyármegye! – félre nem érthető haraggal jellemezte így akkumulátoripari üzemekkel teleszórt szűkebb pátriáját Kozma Éva, a Mikepércsi Anyák Egyesületének elnöke, amikor anyák napján Debrecenben szenvedélyesen tiltakozott az ellen, hogy a kormány szabad utat enged a gyerekeik egészségét veszélyeztető, s immár az egész országra kiterjedő környezetkárosításnak.

A gesztus, hogy az elemi civil felháborodás képviselőjét színpadra hívta, feltétlenül a javára írandó a rendezvény szervezőjének és főszereplőjének, Magyar Péternek. Az újsütetű Tisza Párt alelnöke pár héttel a június 9-ei kettős választási nap előtt alaposan felkavarta a poshadt hazai belpolitikai dagonyát. Persze számos mégoly népszerű következetlenségét is fel lehet sorolni, s mindezt részletesen meg is teszi Fókuszban rovatunk.

A mikepércsiek jól látják, hogy a gazdasági válság közepette, az uniós források megvonását ellensúlyozandó, az Orbán-kormány miként söpri félre az elvileg a hazai jogrendbe is átültetett európai környezetvédelmi szabályokat, hallgattatja el az ellenőrzésükre hivatottakat, ha meglát néhány milliónyi tetszőleges valutát lobogtató külföldi oligarchát, sejket, netán pártfunkcionáriust. Ha nem így lenne, aligha járna a héten Magyarországon a kormánnyal hatalmas üzleteket nyélbe ütni Hszi kínai elnök. Világ rovatunk elemzi, hogy a kínai gazdaság belső problémái miként kényszerítik a kommunista ország vezetését újabb gigantikus állami támogatásokkal aládúcolt exportoffenzívára, aminek érdekében Hszi igyekszik éket verni az uniós tagállamok közé. Különösebb erőfeszítésre nincs is szüksége: a távol-keleti tőkének idehaza selyemút jár.

hvg

Magyarország rovatunk cikke bemutatja például a megújított „letelepedési” kötvényt, amely lehetővé tenné, hogy ha egy nem uniós állampolgár jelentős összegért ingatlant vesz nálunk, rögvest állandó tartózkodási engedélyt kaphat. Az ide tömegesen érkezni remélt kínai befektetők méltó hajlékhoz jutnak: a „mini-Dubaiban”, vagyis az állam által egy arab milliárdosnak eladni tervezett fővárosi területen Mészáros Lőrinc által felhúzott luxuslakások nyilván a napelem-, akku- és autógyárak kínai cégvezetőinek és családjaiknak nyújtanak majd lakályos otthont. Ráadásul – mivel a Fudan Egyetem idetelepítése kudarcba fulladt – a tartózkodási engedély akkor is járna, ha egy kínai milliárdos tetemes összeggel beszállna valamelyik magyar alapítványi egyetembe, s így akár át is vehetné ott az irányítást.Következésképp az EU-hoz csatlakozás huszadik évfordulóján az önmagát morális krízisbe hajszoló Orbán-kormány lényegében a saját népét szennyezett környezetre és szabadsághiányra ítélő Kínához csatolja Magyarországot. Az ideológiai irányváltás még a közoktatásba is leszivárog, jelzi az önálló gondolkodás követelményét kiiktató, adatok puszta bebiflázását számonkérő idei gimnáziumi érettségireformmal foglalkozó írásunk.

Nyilvánvaló, hogy ez az európai centrumtól távolodó, kényszeres lavírozás a nemzetközi versenyben vesztésre ítéltetett: Gazdaság rovatunk elemzése veszi sorra azokat a fontos mutatókat, amelyek igazolják, hogy immár a gyorsan fejlődő Románia is megelőzte Magyarországot. Különös módon azonban nemcsak a mikepércsiek, hanem – az uniós importelőírások közvetítésével – kínai sorstársaik is csak az Európai Uniótól számíthatnak minden szempontból emberibb életfeltételekre.

ESG TOP 40 mellékletünk azt a környezetvédelmi-társadalmi-vállalatirányítási minőségbiztosítási szabályrendszert, az ESG-t ismerteti, amellyel az EU igyekszik befolyásolni, hogy – ha már a kormányokat nehéz jobb belátásra bírni – a magánbefektetők és a fogyasztók olyan cégeket preferáljanak, amelyekről tudják, hogy a profiton és az árakon túl a fenntartható, humánus működés szempontjait is tisztelik. Lapunkban az ebben élenjáró legnagyobb hazai vállalatok listáját is közöljük.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!