A magyarok 77 százaléka előnyösnek tartja az ország EU-tagságát
A többség szerint a tagság főleg az uniós források miatt hasznos hazánknak.
hvg.hu
Vidéken népszerűbb az Európai Unió, mint Budapesten és Magyar Péter támogatói a legkevésbé bevándorlóellenesek – többek között ezek derülnek ki a Závecz Research felméréséből, melyet az RTL megbízásából készített.
A kutatás főbb megállapításai között szerepel, hogy a magyarok 77 százaléka tartja összességében előnyösnek az ország EU-tagságát, legnagyobb részük szerint elsősorban az uniós források miatt hasznos ez. Ugyanakkor megváltozna a helyzet, ha Magyarország nettó befizetővé válna, azaz, ha a több pénzt fizetnénk az EU-ba, mint amennyit onnan kapunk. Ha ez megtörténne, akkor már csak 45 százalék tartaná előnyösnek Magyarország uniós tagságát.
A felmérés ezen kívül arra is rámutat, hogy a magyarok számára az EU-s források mellett, a szabad utazás és a munkavállalás lehetősége a legvonzóbb az uniós tagságban.
Ami pedig leginkább nem tetszik a magyaroknak az EU-val kapcsolatban, az többek között a bevándorlók Magyarországra „kényszerítése”. A kutatásból ezen kívül az is kiderül, hogy a falusi választók jobban értékelik az EU-t, mint a budapestiek.
Húsz év az Európai Unióban – ezzel a címmel jelent meg az a tanulmánykötet, amely Magyarország uniós tagságának közpolitikai mérlegét vonja le. A szerkesztők, Bíró-Nagy András és Medve-Bálint Gergő szerint az EU magas hazai támogatottságának első számú tartópillére mindig is a tagság biztosította gazdasági fejlődés volt, de visszanézve ma már elmondható, hogy lehetett volna ezt sokkal jobban csinálni.
Sűrű ősszel számol az a politikai agenda, amely Magyar Péter szerint a Karmelitából jutott el hozzá, és bár Kocsis Máté és a kormány is cáfolta, van benne valós dátum. Bár az október 23-i Békemenetről Csizmadia László főszervező nem tud, a HVG-nek nem is zárta ki, hogy lesz. A szeptember 21-i Harcosok Klubja-összejövetel lehet igaz, de a helyszín, a Budapest Aréna nem adhat felvilágosítást.