szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Moszkvába utazik a hírek szerint az unió soros elnökségét hétfő óta betöltő Orbán Viktor, de előtte még azért bement interjút adni a Kossuth rádiónak. A miniszterelnök nem erősítette meg a látogatás tényét, de úgy fogalmazott, tisztázni kell a tényeket mindkét oldalon. Megfenyegette az üzemanyag-forgalmazókat, és tűrhetetlennek nevezte a légi közlekedésben kialakult káoszt.

Kijevbe látogatott Orbán Viktor a héten, erről kérdezték először a miniszterelnököt szokásos péntek reggeli rádióinterjújában.

Magyarországnak tudnia kell a helyét és a súlyát, ma azonban nincs párbeszéd, enélkül viszont nehéz elképzelni, hogyan jön el a béke – sorolta Orbán a látogatás célját. Úgy vélte, ha nem beszélünk a békéről, akkor a háború okozta nyomorúságról sem beszélünk, ezt az iránytűt kell kézbe venni.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök (jobbra) kezet fog Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel Kijevben
AFP / Genya Savilov

Az EU soros elnöksége nem jogosít fel arra, hogy bárkinek a nevében tárgyaljon az ember. Nekem ezért nem is kell mandátum, mert nem képviselek semmit, én csak elmegyek olyan helyekre, ahol kérdéseket teszek fel, és tényeket tisztázok – magyarázta Orbán látogatásai célját, vagyis azt, hogy “tudunk jó eszköz lenni a Jóisten kezében”.

Orbán azt ugyanakkor nem volt hajlandó megerősíteni, hogy elmegy-e Moszkvába, szerinte ugyanis csak akkor szabad ezekről a tárgyalásokról beszélni, ha már megtörténtek.

Bárhova is menjen azonban, eszébe sem jut az Európai Unió nevében tárgyalni, de “fel tudom tárni, hogy a felek milyen irányba hajlandóak elmenni” – mondta.

Európai pártalakítás

A Patrióták Európáért nevű új európai politikai formációról sem mondott sokat a miniszterelnök, melyhez eddig négy párt csatlakozott. Mint fogalmazott, hétfőn lesz az alakuló ülésük, akkor kiderül majd, hogy ki lesz még a tagjuk.

A francia választásról is szó esett, az Orbán szerint nemcsak a frakció, hanem egész Európa jövőjét befolyásolni fogja. “Nem volt még példa arra, hogy Franciaországban a jobboldal, akit az elmúlt évtizedekben elkülönítettek a többi párttól, át tudja törni ezt a kordont, és meg tudja nyerni a választást. Az első fordulóban mégis ez történt, itt egy olyan változás lesz, ami azonnal hatást gyakorol majd Brüsszelre és az egész kontinensre” – magyarázta.

Most jobban állnak a hazafiak – ezt a szót használta Orbán a patriótákra. Ide tartozik szerinte az egyik olasz, holland kormányzópárt, és a Fidesz is. Ausztriában és Csehországban is hamarosan átvehetik a hatalmat, de Orbán a belgákat is említette. A Tanácsban szerinte már most erősebb képviselete van a csoportnak, mint látszik, és ez csak erősödni fog a jövőben.

A magyar uniós elnökség egyik fő prioritása a versenyképesség. Orbán szerint kereskedelmi háború réme fenyeget, és reméli, hogy a kínai autókra kiszabott büntetővámok csak ideiglenesek lesznek. A büntetővámok ellen az európai autógyártók is tiltakoznak, mégis a meghozták ezt a döntést a brüsszeli „bürokraták”.

Ha kereskedelmi háború lesz, a Magyarországon termelt termékeket nem tudjuk majd eladni, ez a munkahelyekre is hatással lesz.

Tűrhetetlen a reptéri káosz és a benzinár

A rádióinterjú végére még befért a repülőtéri káosz, amiről írt a hvg.hu is. Orbán megerősítette, hogy a kormányülésen erről is tárgyaltak. Tűrhetetlennek nevezte a légi közlekedésben kialakult helyzetet, ahol „az emberség minimuma is hiányzik”. Egész évben dolgoztak az emberek, erre az egy hét nyaralásra készültek.

Nem állnak olyan jól a fizetések, hogy az ember csak úgy kénye-kedve szerint repkedhessen és nyaralhasson.

Ehhez képest semmilyen emberséget nem mutatnak a légi közlekedésben, ennek véleménye szerint nem szabadna megtörténnie.

Leparkolt gépjárművek és utasra várakozó autósok a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér 2A terminálja előtt
MTVA/Jászai Csaba

„A repülőteret most vesszük át, abban bízom, ahogy a fizikai átvétel is megtörténik, akkor a helyzet javulni fog” – mondta Orbán. De ez szerinte nemcsak az üzemeltetőkre vonatkozik, hanem a légi irányításra és földi kiszolgálásra is. Vannak elvárások velük szemben és felszólította a minisztereket,  hogy ezeknek szerezzenek érvényt.

A másik téma a kormányülésen az ismét emelkedő benzinár volt. Orbán szerint a miniszterelnök dolga nem az, hogy fenyegetőzzön, de vannak kivételek. “Ha egyszer kötünk egy megállapodást az üzemanyag-forgalmazókkal, akkor azt be kell tartani”. Most szóval kérjük, nem tűrjük el, hogy nálunk többet fizessenek érte, mint a szomszédos országok átlagára.

Ha ez nem így lesz, intézkedni fogunk – üzente.

A turizmus azért fontos, mert az a legjobb pénz, százezrek élnek meg belőle. Ezért fontos, hogy az ott dolgozók tudják, hogy a magyar nemzetgazdaság egyik legfontosabb ágát működtetik.

Vannak biztató jelek a gazdaság szempontjából, ezért is próbálkozik a kormány először „lakásfronton”, például az otthonfelújítási támogatással. Harcolni kell a háborús inflációval is, ide tartozik a benzinár szinten tartása, és a béremelések, melyekről próbálnak megállapodni a munkaadókkal.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!