Lehet Orbán sértettségére frakciót építeni? A Fidesznek nem lesz elég a jóbarátait összekürtölni
A csepeli iskola falára írt Orbán-gondolatokból is összeállíthatták volna annak a Patrióta Európáért szövetségnek a manifesztumát, amellyel a magyar kormányfő kitörne a brüsszeli elszigeteltségből. Nem is a lózungokon fog múlni, hanem a partnerek, leginkább Marine Le Pen ambícióján, hogy Orbán közelebb kerül-e álmához, a jelentős EP-frakcióhoz.
Egy eltévedt liberális, egy szélsőjobboldali és egy konzervatív populista bemegy egy bárba… Közepesen pocsék viccet idéz az, ahogyan Andrej Babis volt cseh kormányfő ANO pártja, a kancellári posztról álmodó Herbert Kickl-féle Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) és az Európában évek óta elárvult Fidesz új pártszövetséget dobott össze pár héttel az európai parlamenti választás után Patrióták Európáért néven. A poén csattanójához azonban még ismerni kell, mely pártok csatlakoznak hozzájuk a következő napokban, hogy együtt elérjék az EP-képviselőcsoport alakításához szükséges hét tagországot képviselő létszámot.
Strasbourgi matematika
Még négy országból kell tehát legalább egy pártot meggyőzniük, a frakcióalakítás másik feltételét a vasárnap Bécsben találkozó három párt maga is teljesíti: a szükséges 23-nál több képviselővel rendelkeznek. A Fidesz közösen (hivatalosan a Tisza Párt felvétele miatt) az Európai Néppártból távozó KDNP-vel 11 mandátumot szerzett június 9-én, ők jelenleg nem tartoznak egy frakcióhoz sem. Kilépett európai pártcsaládjából, a liberális ALDE-ból a cseh ANO is, amely hét helyre tarthat számon választási eredménye alapján, míg a Fideszhez és az ANO-hoz hasonlóan a hazájában a legtöbb voksot megszerző, szélsőjobboldali – a Marine Le Pen Nemzeti Tömörülése (RN) által fémjelzett Identitás frakció tagjaként politizáló – FPÖ hat mandátummal bír. Ez így együtt huszonnégy.
Partnerek gyűjtése másik négy országból sokkal keményebb feladat. Az elmúlt napokban emlegetett lehetséges csatlakozók alapján a most alakuló csapatot leginkább a földrajzi elhelyezkedésük kötné össze – amolyan Habsburg Monarchia és keleti végei. Ez a régiós csoportosulás szokatlan az uniós politikában, ám lenne létjogosultsága, ahogyan volt a visegrádi négyeknek is, már amíg – jórészt Orbán különutassága, de még inkább oroszbarát politikája miatt – nagyjából kiüresítette azt.