szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Tisza Párt nagyon jól járhat azzal, hogy belépett az Európai Néppártba, a Fidesznek viszont peche van, új formációjuknak ugyanis jóval több hely járt volna, ha korábban alakulnak meg.

Akár egy szakbizottság elnöki pozícióját is sikerrel pályázhatja meg a Népszava információja szerint a Magyar Péter vezette Tisza Párt. A lap a helyek elosztását ismerő forrásoktól úgy tudja, hogy ha az elnökség nem is jönne össze a frissen bejutó tiszásoknak, azért egy vagy két szakbizottsági, illetve delegációs alelnöki tisztségre mindenképpen igényt tarthatnak.  

A Demokratikus Koalíció két EP-képviselőjének nem lesz kiemelt EP-s pozíciója, nem is pályáztak ilyenre (az előző ciklusban Dobrev Klára alelnök volt). A Fidesz és a KDNP 11 képviselőjének, valamint a Mi Hazánk egy politikusának, Borvendég Zsuzsannának alig van esélye bármilyen tisztségre a lap szerint. Arról ugyanis az EP frakciói már korábban megállapodtak, hogy milyen vezetői pozíciókat birtokolhatnak az EP-ben, a szakbizottságokban és a külkapcsolatokkal foglalkozó delegációkban a következő két és fél évben. Hivatalosan a képviselők csak a jövő héten, az Európai Parlament alakuló ülésén szavaznak a testületek összetételéről, a vezetőségeket pedig július végén fogják megválasztani.

A legtöbb irányító posztra a pártok erősorrendje alapján az Európai Néppárt (EPP) adhat képviselőt. A 188 fős csoportnak hét szakbizottsági elnöki és 28 alelnöki tisztség jut. A Tisza Párt hét képviselőjével viszont a frakció hetedik legnagyobb pártja, ezért reménykedhetnek minimum egy-két alelnöki helyben.

A tiszások a Népszava információi szerint olyan bizottságokba akarnak beülni, ahol szaktudásukkal tudnak előrejutni. Ilyennek tartják például az Ipari, Kulturális és Energiaügyi, a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési, a Gazdasági és Monetáris Bizottságot, valamint a Közegészségügyi Albizottságot is.

Dobrev Klára ha vezető pozícióra nem is pályázik, folytatná munkáját a Szociális és Foglalkoztatási Bizottságban, de pályázik az Alkotmányügyi Bizottságba is, póttagként pedig a Regionális Fejlesztési Bizottságba. Molnár Csaba, a másik DK-s képviselő a Költségvetési Ellenőrző Bizottságot vette célba az Ipari, Kutatási és Energiaügyi Bizottság mellett.

A Fidesznek és a KDNP-nek az a nagy peche, hogy új képviselőcsoportjukat, a Patrióták Európáért nevűt csupán a határidő után alakították, a helyek elosztásánál pedig elődjük, az Identitás és Demokrácia létszámát vették számításba. Ők viszont kevesebben voltak, így nekik csak két szakbizottsági elnöki és hét alelnöki tisztséget adtak, ez pedig jóval kevesebb, mint amennyi amúgy járna az EP harmadik legnagyobb, 84 fős pártcsoportjának.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!