szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az ügyben az Átlátszó perelt, a Hivatal pedig a jelek szerint csak az időt húzta.

A Fővárosi Törvényszék ítélete szerint a Szuverenitásvédelmi Hivatalnak ki kell adnia a más szervezetekkel kötött szerződéseit, valamint ezeket, „a szuverenitás védelme” érdekében kezdeményezett megállapodásokat felvezető levelezések másolatát – írja az Átlátszó. A portál május 17-én fordult ez ügyben közadatigényléssel a hivatalhoz, amit arra hivatkozva tagadtak meg, hogy

a levelezések döntés-előkészítő adatnak számítanak.

Azonban a perfelvételi tárgyaláson már senki nem jelent meg a Hivatal részéről, és írásban sem terjesztette elő az álláspontját, így a bíróság – egyelőre nem jogerős ítéletében – elrendelte a dokumentumok kiadását.

Az adatigénylés közvetlen előzménye, hogy a hivatal elnöke, Lánczi Tamás elnök (nyitóképünkön) áprilisban levélben kereste meg a Magyar Ügyvédi Kamara elnökét, Havasi Dezsőt, hogy felajánlja: alakítsanak ki együttműködést, protokollt arra, hogy „az ügyvédi tevékenység során tapasztalt, a szuverenitásvédelmi törvénybe ütköző magatartás hogyan jusson a Hivatal tudomására”.

Lánczi kérései között szerepelt, hogy a kamara bocsásson ki állásfoglalást az ügyvédeknek „az információk bejelentésére vonatkozóan”, egészítse ki a szabályzatát „a szuverenitásvédelemmel kapcsolatos ügyvédi feladatokról és felelősségekről” szóló új szabályokkal, és hogy a Hivatal kapjon közvetlen kapcsolattartót minden vármegyei vagy városi ügyvédi kamaránál.

Havasi a megkeresést levélben utasította vissza, amelyben jelezte, hogy Lánczi elképzelése nem egyeztethető össze az ügyvédi titoktartás törvényben rögzített követelményével. A HVG is írt róla annak idején, hogy ez a levelezés mindent elmond annak a botránynak a hátteréről, amely a minap robbant ki a kormányzat által létrehozott állami szervezet és az ügyvédi kamara között:

Itt a botrányt kavart levél: Lánczi Tamás segítene eldönteni az ügyvédeknek, mi a különbség az „etikus”, az „erkölcsös” és a „jogszerű” között

Közzétette a Szuverenitásvédelmi Hivatal azt a Lánczi Tamás által írt levelet, amelyre a Magyar Ügyvédi Kamara elnöke, Havasi Dezső hűvösen válaszolt, visszautasítva az együttműködés „elvárt formáira” vonatkozó javaslatokat. Mindkét levél tanulságos olvasmány a hazai jogállamisági állapotokról. Az üzengetés folytatódik a Lánczi-féle hivatalnak a hvg.hu kérdéseire küldött válaszában is.

A Szuverenitásvédelmi Hivatal júniusban kezdte meg az első vizsgálatait a Transparency International Magyarország (TI) és az Átlátszó oknyomozó portál ellen, ennek hátteréről itt írtunk bővebben. Júliusban pedig olyan cikkek alapján is a háborúpárti narratíva terjesztésével vádolták meg a HVG-t (és más független médiumokat), amely írásoknak még a címét, tartalmát is a közszolgálati MTI adta, és a kormánymédia is szorgosan közölt:

Megnéztük, milyen HVG-cikkeket talált háborúpártinak a Szuverenitásvédelmi Hivatal, MTI-híreket találtunk

Tényközlő írásokat is háborúpárti narratívaként azonosít a kormány politikai bunkósbotjaként működő Szuverenitásvédelmi Hivatal – feltéve, hogy azok a HVG-n jelentek meg. A harmadik világháborúval szinte naponta riogató kormányszócső Origo cikkeit nem is vizsgálták. A hivatal még nem büntet, de már készül a sajtót megregulázó törvényjavaslat.

Nemrég pedig kiderült az is, hogy egy ideje jókora villában bérel irodákat a Hivatal a gellérthegyi Sánc utcában, miközben ezzel párhuzamosan az államtól is bérelnek irodákat. 

Szuverenitásvédelmi villa: augusztusig a hivatal még bérel egy állami épületet, pedig már beköltözött egy másikba

Egy ideje már egy jókora villában bérel irodákat a Szuverenitásvédelmi Hivatal a Gellért-hegyi Sánc utcában, de ezzel párhuzamosan még bérelnek az államtól is irodákat. Átnéztük az ingatlan-bérleti szerződéseket.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!