szerző:
Földes Márton
Tetszett a cikk?

Az összevont eskütétel az elmúlt két évtized legnagyobbika volt. Összesen még ennél is nagyobb arányban, 2600 fővel nőtt a tartalékos állomány létszáma.

1179 Önkéntes területvédelmi tartalékos katona tett esküt szombat kora délután a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hungária körúti Zrínyi Miklós laktanyában. A nyár eleje óta futó „Szeretem, Megvédem!” szlogennel hirdetett toborzókampány kiemelt eseménye a 11 századnyi tartalékos honvéd eskütétele.

Az eskütétel után beszédet mondó Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter szerint a sorkötelezettség megszüntetése óta ennyi katona még nem tett egyszerre, egy helyen esküt, de alakulótéren is régen állt ennyi egyenruhás. A miniszter szerint ilyen rövid idő alatt ennyien még nem csatlakoztak a Magyar Honvédséghez, annak modern kori történelmében.

A Magyar Honvédség területvédelmi tartalékos állományának összevont katonai eskütétele Budapesten
MTI/Máthé Zoltán

A miniszter szerint az elmúlt hónapokban összesen több mint 2600-an csatlakoztak önkéntes tartalékos alakulatokhoz. Közülük nem mindenki volt jelen, noha olyanok is tettek most esküt, akik még korábban írtak alá. Az egész országból érkeztek esküt tenni a katonák, míg 300-an szerződéses jogviszonyra váltottak.

Szalay-Bobrovniczky kifejtette, hogy nem behívót, hanem meghívót szándékozott küldeni az embereknek, amit sikeresnek ítélt, látva a számokat. A vonatkozó jogszabály legfeljebb 20 ezer fős tartalékos állományt ír elő, a 2010-es évek derekától lényegében nulláról emelkedő létszámról legutoljára az előző kormányzati ciklusban közöltek hivatalos adatot: 11 500 fő. A minisztériumi válaszra hivatkozó Magyar Nemzet egy 2022-es adatokról szóló tavalyi cikke 11 600 főt említ.

Szalay-Bobrovniczky azt állítja, kétezren csatlakoztak tartalékosként a honvédséghez a nyári kampány óta

A honvédelmi miniszter szerint rendkívül népszerű a kampányuk, amelynek hatására még ifjabb Schobert Norbert is tartalékosnak állt.

Az aláírók számáról gyakran vannak híradások, ám ezek még az alkalmassági vizsgálatok és a későbbi lemorzsolódásokat megelőző számokat takarják, így a 2600 fős bővítés jelentős, több mint 20 százalékos növekedést jelent, noha a leszerelők számáról sincsenek adatok, bár ez a különleges jogrendi helyzetben nehezített, közel ellehetetlenített dolog.

A tartalékos jogviszony közelmúltbeli reformja értelmében 150 ezer forintos aláírási díj és havi 50 ezer forint rendelkezésre állási illetmény jár passzív (nem behívott) státuszban, valamint egy évben legfeljebb három alkalommal félmilliós ajánlási összeg, így anyagi jellegű motivációs tényezőket is rendeltek a toborzókampány mellé.

Ezzel egyidőben nemrég megváltoztatták a honvédek jogállását, a korábban sarkalatos törvény helyére rendelet lépett, amit kétharmados támogatottság és parlamenti, bizottsági vita helyett már a miniszteri hatáskörön belül lehet módosítani.

Új feladatot kap a honvédség, a kormány dönthet a katonák külföldi csapatmozgásáról, és már elektronikusan is érkezhet behívó

A honvédelemmel kapcsolatos jogszabályok módosítása szélesebb hatáskört ad a kormány kezébe, közben a katonák új feladatra kaptak fegyverhasználati jogot.

„Magyarország minden kiképzett katonával biztonságosabb” – hangsúlyozta a miniszter az ország védelmének fontosságát, ami egy fokkal konkrétabb elképzelés, mint Orbán Balázs honvédelmi koncepciója egy orosz támadás esetére.

Orbán Balázs és az üres hatodik koporsó

A miniszterelnök politikai igazgatója tételesen megtagadta azt, amit Nagy Imre újratemetésén mondott főnöke, Orbán Viktor. Riba István elemzése.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!