Tetszett a cikk?

Megítélése szerint nem ütközött az Alaptörvénybe a Tóta W. Árpádot elmarasztaló ítélet, ezért az Alkotmánybíróság elutasította a HVG panaszát. Különvéleményben azonban felmerült, biztos védendő érték-e az államalapítást megelőző kalandozás?

A Magyar ember nem lop, csak kalandozik című 2018-as cikk azt dolgozta fel a publicisztika eszközeivel, hogy a rendőrség nem nyomoz Orbán Viktor veje, Tiborcz István Elios nevű cége ügyében, pedig az 13 milliárd forint kárt okozott a hibás világítóberendezésekkel. Az írás a régmúltban talált ironikus párhuzamot – méghozzá a fosztogatva Európát félelemben tartó magyar törzsekben. Ez annyira felbőszített két máig ismeretlen embert, hogy személyükben érezték magukat sértve a honfoglaló magyarokra tett kijelentések miatt, és perre mentek.

A hosszan húzódó pereskedés végén, a jogerős ítélet alapján a HVG honlapján ki kellett pontozni a kifogásolt szavakat, de most az Ab-határozat indoklása többször leírja mindkettőt (szigorúan innen idézzük tehát: „büdös magyar migránsok” és „magyar banditák”).

A cikk kifogásolt részlete
Árpád fejedelem sem állította hadbíróság elé az Európát végigfosztogató vitézeit, hanem kitüntette őket. A rablást, gyújtogatást és erőszakot – „kalandozást” – pedig nem jogi határozatok állították le, hanem az augsburgi csata. Ott az történt, hogy a *** ugyan váltig állították, hogy ők bűncselekmény hiányában, sőt mellőzésével dúlják éppen a falvakat és kolostorokat. Ám az európai lovagok telibe szarták az ő játékszabályaikat és illiberális világképüket, és seggtől szájig beléjük állították a pallost. Ezután *** bátran hazaszaladtak, és elújságolták, hogy kurva nagy verés jár most már a kalandozásért. Ebből aztán értettek, kisvártatva felvették a kereszténységet, és ma már milyen büszkék rá. Na pont így lesz ez a liberális demokráciával is.

A szerző és a HVG jogi képviselője így reagált a Kúria jogerős ítéletére, amely kötelezte a lapot a sértő kifejezések eltávolítására, elnézést kérő közlemény megjelentetésére és a felperesek részére összesen 400 ezer forint sérelemdíj megfizetésére:

Tóta W. Árpád: Ha kell, állatmesékben írjuk meg, amit gondolunk

Egy hasonlat kedvéért, ironikusan sem lehet „büdös magyar migránsoknak” nevezi a portyázó honfoglalókat – ez következik a Kúria e heti döntéséből. Tóta W. Árpád szerint a magyar publicisták kihívásként tekintenek a döntésre. Az ítéletről egy videóban beszélgettünk az érintettel és a HVG jogi képviselőjével, Nehéz-Posony Katával.

Ezután fordult a HVG az Alkotmánybírósághoz, azzal érvelve, hogy nem a magyarokat – sem a honfoglalás korabelieket, sem a jelenkoriakat – minősítette a szerző, hanem a jelenkori kormányzati magatartást és kommunikációt.

Az Ab azonban most elutasította a panaszt. Az előadó alkotmánybíró Juhász Miklós, a Gazdasági Versenyhivatal egykori elnöke volt. A határozat indoklása szerint „a „büdös jelző nem önmagában, hanem az adott összefüggésben dehumanizáló, az emberi méltósággal nyilvánvalóan összebékíthetetlen jelleggel bír, figyelemmel annak antiszemita, rasszista, homofób, illetve xenofób szólásokkal való, a közbeszédben még mindig sajnálatosan gyakori összekapcsolására is”.

Patyi András alkotmánybíró az indokláshoz még hozzátette: „A magyar nemzet szempontjából különös tiszteletet érdemel az összes olyan katona, aki a hazáért harcolt bármikor is a történelem folyamán, és ez a tisztelet nem jelenti a véleménypluralizmus korlátozását”. Az elsőfokú ítéletből idézte: a vitatott kifejezés „olyan öncélú sértésnek minősül, amely nem csupán az ő emléküket, hanem az egész magyar nemzetet sérti”.

Érték-e a kalandozás?

Schanda Balázs ezzel szemben különvéleményében nem csak azt írta le, hogy a „büdös” jelző szerinte szitokszó ugyan, de az emberi méltóság érinthetetlen magját nem kérdőjelezné meg, hanem arra is figyelmeztetett:

az Alaptörvényben olvasható Nemzeti Hitvallás az államalapítástól, a kereszténység felvételéről eredezteti a nemzeti közösséget, és nem vállal közösséget a pogány előzményekkel. Az országalapítás előtti kalandozások nem tartoznak az értékként tételezett körbe, és semmiképp sem minősülnek vívmánynak, alkotmányos önazonosságunk és keresztény kultúránk védeni rendelt elemének.

A különvélemény egy részével egyetértett Varga Réka, sőt a határozatot egyébként megszavazó Hörcherné Marosi Ildikó is.

A mostani határozatot érdemes összevetni egy korábbival:

Az Alkotmánybíróság is a HVG-nek adott igazat a “Nagy Harácsony”-os címlap miatt indult eljárásban

A hetilap nem sértett alkotmányos jogot, az ezt megállapító bírósági ítéletek érvényben maradnak – mondta ki a testület.

2021-ben az Ab a HVG-nek adott igazat, amikor elutasította a lapot felmentő bírósági ítélet elleni panaszt A Nagy Harácsony szöveggel megjelent címlap ügyében. Igaz, ott nem szavakról folyt a vita, hanem egy képről, de akkor az Ab elfogadta, hogy a kép nem a vallásos embereket gúnyolta ki, hanem a harácsoló mai politikusokat, és hogy „egy adott közlés üzenetét, célját, illetve sértő vagy bántó voltának mértékét a vitatott közlés tartalma és formája mellett az adott médiumon belüli kontextusára, valamint a társadalmi környezetre tekintettel lehet kellő alapossággal megítélni.”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!