A Belügyminisztérium szerint nem illetékesek válaszolni arra, milyen hatása lehet Magyarországra annak, hogy az USA kilép a WHO-ból

Szakértők viszont kifejtették, vanna problémák, amikkel együtt, globálisan kell megküzdeni.

  • hvg.hu hvg.hu
A Belügyminisztérium szerint nem illetékesek válaszolni arra, milyen hatása lehet Magyarországra annak, hogy az USA kilép a WHO-ból

Kemenesi Gábor virológus, a Pécsi Tudományegyetem (PTE) Virológiai Nemzeti Laboratóriumának vezetője szerint az Egyesült Államok kilépése az Egészségügyi Világszervezetből (WHO) hatalmas öngól, mert a fertőző betegségek nem ismernek határokat. A Népszavának nyilatkozva azt is hozzátette, nem tudja, hogy milyen Magyarországot érintő következménye lehet a lépésnek, de – emelte ki – a globális egészségügyi programok finanszírozásának csökkenése a globális kockázat növekedést jelenti.

A lap a Belügyminisztérium is szerette volna megkérdezni Donald Trump döntéséről, illetve arról, várható-e, hogy Magyarország is kilép majd a szervezetből, de a Pintér Sándor vezetésével működő, egészségügyért felelős tárca leszögezte, nem illetékesek a válaszadásban.

Velük ellentétben Kökény Mihály, a WHO végrehajtó tanácsának egykori elnöke, tanácsadója szívesen válaszolt a Népszava kérdéseire. Szerinte az amerikai döntés egyben azt is jelenti, hogy a Trump-adminisztráció szakít a globális szolidaritás gondolatával, pedig a járványok, kórokozók elleni küzdelemben is szinte esélytelenek lennénk, ha pusztán az egyes nemzeti kormányokra bíznánk a védekezést.

Hozzátette, a WHO 2024-2025. évi, kétéves költségvetése 6,83 milliárd dollár. Ennek kevesebb, mint 20 százaléka a tagdíjbevétel, a többi önkéntes hozzájárulás, jórészt célhoz kötött programokra. Az USA a teljes költségvetés 18 százalékát adja, ezzel nincs az első helyen, mert a németek valamivel többet vállalnak. A szervezet a tagdíjak arányát a következő hat évben 50 százalékra akarja növelni, éppen azért, hogy a WHO működése kevésbé függjön az adományoktól.

Megjegyezte azt is, az Egészségügyi Világszervezetből nem lehet csak úgy kilépni, az elnök döntését a kongresszusnak is jóvá kell hagynia, ha ez megtörténik, még legalább egy évig tart a folyamat, és ezalatt még az USA-nak fizetnie kell a tagsági díjat, azaz a kilépést legkorábban 2026 januárjára véglegesíthetik.

Mint korábban írtuk, a WHO szóvivője sajnálja az amerikai elnök döntését, de reméli, hogy meggondolja magát. “Reméljük, hogy az Egyesült Államok átgondolja a döntését, és nagyon reméljük, hogy mindenki, az amerikaiak, de a világ minden táján élő emberek érdekében is konstruktív párbeszéd alakul ki” – mondta Tarik Jasarevic, a WHO szóvivője genfi sajtótájékoztatóján.

Az igazsághoz pedig az is hozzátartozik, hogy Donald Trump első elnöki ciklusa idején, 2020-ban már elrendelte az ország kiléptetését a WHO-ból, de utódja, Joe Biden 2021-ben, szintén egyik első rendeletével visszavonta ezt az intézkedést.

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

A két évvel ezelőttinél is durvább aszály néz ki idén, az őszi vetés hamarabb ért be, a tavaszi kultúrák „nagyon rossz állapotban vannak”, ha nem jön eső, nagy terméskiesések lehetnek a kukoricában. A kormány most leginkább az öntözéssel kampányol az aszály ellen, kár, hogy ez a hazai termőterületek alig több mint 2 százalékán érhető el.