IDEA Intézet: 45 százalék támogatná Ukrajna uniós csatlakozását, 38 százalék ellenzi azt
A véleményeket alapvetően meghatározzák a pártpreferenciák.
hvg.hu
Ukrajna EU-csatlakozásával kapcsolatban jelentősen megosztott a magyar társadalom, a kérdés megítélését pedig meghatározza a pártpreferencia – derült ki az IDEA Intézet reprezentatív felméréséből.
Az ukrán tagság támogatói és elutasítói sem alkotnak egyértelmű többséget. Ezzel együtt azok vannak egy kicsit többen, akik a jövőben támogatnák Ukrajna uniós csatlakozását, ha teljesíti a csatlakozási feltételeket, mint azok, akik nem fogadnák ezt el.
Az IDEA Intézet 2025 április elején elvégzett országosan reprezentatív, 1500 fős kérdőíves felmérése során azt vizsgálta, hogy a magyar felnőtt népesség tagjai hogyan viszonyulnak általában az ukrán EU-tagság lehetőségéhez.
A kutatás eredménye szerint Ukrajna jövőbeli uniós tagságával, a ma még ismeretlen feltételek teljesülése esetén, többen értenek egyet, mint amennyien elutasítják.
A hazai felnőttek 45 százaléka ért egyet azzal, hogy a Ukrajna csatlakozási feltételek teljesítése esetén az Európai Unió tagja legyen, és csak 38 százalékuk utasítja el ezt.
Ezentúl a társadalom 17 százaléka bizonytalan a kérdés megítélésében, vegyesek a benyomásai, vagy egyáltalán nem tud álláspontot elfoglalni.
A véleményeket alapvetően meghatározzák a pártpreferenciák. A Fidesz–KDNP (85 százalék) és a Mi Hazánk szavazók (87 százalék) általában elutasítják Ukrajna EU-tagságának lehetőségét, miközben a társadalom más politikai meggyőződésű rétegeiben az ukrán tagság támogatói vannak többen. A DK (82 százalék), a Tisza Párt (65 százalék) és más pártok szavazói között (66 százalék) is azok vannak egyértelmű többségben, akik támogatják azt, hogy ha Ukrajna teljesíti a csatlakozás feltételeit, akkor az EU tagjává váljon.
Az IDEA Intézet a kutatás adatait 2025. március 31. és 2025. április 7. között vette fel online kitölthető kérdőív segítségével. A 1500 fős minta hibahatára legfeljebb 2,3 százalék.
A kormány több hete kampányol Ukrajna uniós csatlakozása ellen, Orbán Viktor kormányfő például azzal riogatta a szakmunkásokat, hogy az ukrán munkások elvennék tőlük a munkát, és letörnék a fizetéseket is.
A miniszterelnök szerint végelgyengülésre van ítélve az az ország, amelyben milliószám élnek olyan emberek, akik munka helyett ügyeskednek, kijátsszák a szabályokat, vagy éppen állami állásért kuncsorognak.
Nem az Amazon-alapító Jeff Bezos múlt heti esküvője volt az első celebesemény Velencében, de még egyik sem váltott ki ekkora tiltakozást. A közel 50 millió dolláros nászünnep a mérhetetlen pazarláson túl a társadalmi érzéketlenség jelképévé is vált.