A Magyar Rádió rejtegeti, az OSA Archívum ingyen közzétette: 41 évnyi műsor lenyomata
A több mint félmillió gépelt oldalnyi szöveg az Arcanum sajtóadatbázisában is megjelent.
A módosító tervezet csak a jövőben létrehozott alapítványokra lenne érvényes, a korábban alapított alapítványokra azonban nem.
Két órával az ülés előtt kapták meg a Gazdasági Bizottság tagjai kedd reggel azt a törvénymódosító tervezetet, amely arról szól, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) ne hozhasson létre a jövőben vagyonkezelő alapítványokat – tudta meg a Telex. A tervezetet Bánki Erik fideszes országgyűlési képviselő vezette Gazdasági Bizottság nyújtja be kedden az Országgyűlésnek.
A Telex úgy tudja, hogy a tervezet szerint a törvény célja, hogy a jegybank alapvető, illetve törvényi feladatait minél hatékonyabban láthassa el, emiatt szükséges az is, hogy „a törvényi feladatain kívül eső tevékenységek mérséklődjenek”.
„Így a továbbiakban vagyonkezelő alapítvány vagy alapítvány befektetési tevékenység folytatására, vagyonkezelési tevékenységre a Magyar Nemzeti Bank által ne legyen alapítható” – idéznek a laphoz eljutott dokumentumból, amelyet a bizottsági tagok 7:38 perckor kaptak kézhez, csupán bő két órával az ülés kezdete előtt.
Az MNB a módosítás értelmében továbbra is létrehozhat a többségi tulajdonában álló gazdasági társaságot, ám csak akkor, ha az a feladataival és elsődleges céljával összhangban áll, vagyonkezelő alapítványt azonban nem hozhat létre – írja a Telex. A módosító tervezet csak a jövőben létrehozott alapítványokra lenne érvényes, a korábban alapított alapítványokra nem.
A tervezet indoklása szerint: „A javaslat a jegybank gazdálkodási fegyelmének erősítését, az intézmény működésének átláthatóságát szolgálja. A szabályozással összefüggésben átmeneti rendelkezés rögzítése is szükséges.”
Az Állami Számvevőszék a Matolcsy György MNB-elnöksége idején létrehozott és hozzá közel álló emberek által vezetett Pallas Athéné Domus Meriti Alapítványt és a szervezet vagyonát kezelő Optima Befektetési Zrt. gazdasági tevékenységét vizsgálta, ahol súlyos hiányosságokat talált, adott hírt a kiszivárgott jelentésről a Direkt36. A cég közel 500 milliárd forintnyi, jelentős részben az adófizetőktől származó vagyon felett rendelkezett, ám az ÁSZ szerint befektetéseit „lényegében átláthatatlan, a valós vagyon értékelését szinte ellehetetlenítő” struktúrában hajtotta végre.
Lapunk korábban azt is kiderítette, hogy Matolcsy György a jegybank élén töltött utolsó napjaiban még bejegyzett egy újabb alapítványt. A Fővárosi Törvényszéken május 7-én bejegyzett alapítvány nyilvános – lapunk által megtekintett – iratai szerint induló vagyonként négymillió forint befizetését igazolta az MBH Banknál. Az alapítvány kuratóriumának elnöke Matolcsy György Huba, tagjai pedig Cseh Katinka és Fömötör Barna.
A több mint félmillió gépelt oldalnyi szöveg az Arcanum sajtóadatbázisában is megjelent.
Azt nem tudtuk meg, hogy ki, hol és mikor jelenti be az eredményt.
Hideg ételre lehet majd költeni az utalványt, pénzre nem váltható át.
A létesítmény egyelőre arra vár, hogy újra kinyithassanak.