„Marco Rubio külügyminiszter azért küldött ide, hogy biztosítsa, Amerika egységes, határozott, magabiztos hangon szólaljon meg Közép-Európában. Amióta megérkeztem, visszatértem a diplomácia hagyományos formájához, vagyis jelen vagyok és figyelek; megadom a tiszteletet, nem pedig kioktatok. Ez azt jelenti, hogy nem konfrontálódunk sajtótájékoztatók útján” – mondta a Mandinernek Robert Palladino ideiglenes amerikai nagykövetségi ügyvivő.
Hozzátette: „Az Egyesült Államok és Magyarország közötti kapcsolatokban jelentős megújulásnak lehetünk tanúi, amely kölcsönös tiszteleten, közös értékeken és szívélyességen alapul, a lendület valódi, és a legmagasabb szintről indul. Ez az elnöktől, a külügyminisztertől és a magyar vezetőktől is jön, akik hisznek abban, hogy közös értékeket képviselünk a határok, a családok és a nemzeti büszkeség tekintetében”.
Az interjúban egyebek mellett azt mondta:
- A tervezett vámokról, amelyet az orosz gáz vásárlóinak kellene fizetniük: „Az EU energiapolitikájáról szóló vitát Brüsszelre és Budapestre hagynám – ez az ő dolguk. (…) Készen állunk arra, hogy segítsünk Magyarországnak, legyen szó LNG-ről, nukleáris reaktorok üzemanyagáról vagy új, fejlett nukleáris technológiáról – nálunk mindez megvan”.
- „Új fejezetet nyitunk az Egyesült Államok és Magyarország kapcsolatában, és nem fogunk aktivista irányvonalat követni. Nem fogunk a nagykövetség erkélyéről kultúrharcot vezetni.”
- Az ukrajnai békéről: „Értelmezésünk szerint közeledünk a célhoz. A diplomáciai út nehéz, és a kemény munka folytatódik. (…) Washington és Európa egyes részei túl sokáig ragaszkodtak a szlogenekhez, ahelyett, hogy megoldást kerestek volna”.
- A USAID befagyasztásáról: „Véget vetettünk az iránytalan költekezésnek és az ideológiavezérelt külföldi segélyprogramoknak. A segítségnyújtásnak stratégiai célokat kell szolgálnia, nem társadalmi kísérleteket. Marco Rubio több mint 80 milliárd dollár értékű támogatást és szerződést szüntetett meg, amely nem volt összhangban az amerikai értékekkel vagy érdekekkel. Jelenleg nincsenek USAID-projektek Közép-Európában. De ez nem jelenti azt, hogy felhagynánk a segítségnyújtással – épp ellenkezőleg: mostantól célzottabb, okosabb és a partnerország prioritásait tiszteletben tartó támogatásokat nyújtunk”.
- „Magyarország példáját sok szempontból követendőnek látjuk.”